Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problem pri startu win xp

Ahoj, mam problem. Win xp mi hlasil malo mista na disku a protoze jsem pospichal, tak jsem to moc neresil a vypl notebook. Problem nastal, kdyz sem ho znovu zapl a nabehla tabulka Microsoft windows 98 startup menu s nabidkami: reboot to windows xp, recover windows xp to first partition only, recover win. xp to entire hd, recover win. xp to entire hd with 2 partition. Jak mam problem vyresit? Diky za radu

no nebylo by od věci, kdybys přiznal kde se ti tam povalují win98 - jsou na stejném oddílu jako win xp?
a proč jsou ty volby vlastně anglicky.
taky by neškodilo uvést, jaký souborový systém je na discích pro win98 a pro xp - fat32, ntfs?

ze startovní nabídky se mi zamlouvá "reboot to win xp" - ale až potom, co si uvolníš místo na disku se systémem xp.
buď se tam dostaneš z win98, nebo z instalačního cd xp: "r" konzola zotavení - přihlásit jako admin. vymazat (c:)\hiberfil.sys = uložený obsah uspané ramky. když už jsi v tom, můžeš zrušit i swapovací soubor (c:)\pagefile.sys.
oba soubory se pak budou pokoušet vytvořit během startu windows, ale aspoň xp naběhnou.
(disk je v závorce, těžko říct pod jakým písmenem se tvůj xp disk zobrazuje)

v xp provedeš čistky jako úplná odinstalace pitomostí které mají stovky mega a jsou na nic, nebo jdou nahradit alternativami: acrobat reader -> starší v.7.10 nebo třeba foxit readerem, sumatrapdf. dále nesmyslný balík nero - nahradit jen instalací nero burning rom, nebo jiným sw).
a ruční nastavení virtuální paměti na pevnou hodnotu 512mb, při dostatku ram lze i míň (ve swapu stejně nic neběží, jen zpomaluje).
u notebooku má uspávání smysl, tj když je povoleno, hiberfil.sys se vytvoří znovu.

pokud nevyužíváš hlouposti jako jsou body obnovení, vypni je.

pokud to nic nevypisuje tak zkoušíš číslování - tipuju od 1 dále.
při fat32 je to fuk, dostaneš se na ten disk i z bootovací diskety z win98, nebo z cd/flashky s nějakým "ultimate boot cd".

nabootuješ z nějakého toho média, vypíšeš si obsah disku

dir c:

případně zobrazíš skryté soubory

dir c:\*.sys /a:h

a smažeš ty jmenované:

del c:\hiberfil.sys
del c:\pagefile.sys

máš trochu zvláštní konfiguraci, zkus pro jistotu stejný výpis pro d:, šlak ví jako co se to jeví

dir d:\*.sys /a:h

pokud se nic neobjeví, nešlo by to takto lehce rozchodit.

zvláštní je že se ti tam ukazuje soubor c:\himem.sys - ten v xp neexistuje.
stejně tak soubory c:\IO.sys, c:\msdos.sys mají mít velikost jen 0byte.

vypiš si všechny skryté soubory, jestli tam uvidíš ntdetect.com, ntldr, boot.ini:

dir c:\*.* /a:h

vypadá to že máš něčím (bootovací disketou z win98, virem) přepsané bootovací soubory pro xp.
vyloženě si to koleduje o opravu z konzoly zotavení, spustit:

fixmbr
fixboot

pokud ti to na c: hlásí stále málo místa, můžeš zkusit vymazat body obnovení - skrytý adresář "System Volume Information" - stejně ničemu nepomohl.

Mam jeden disk rozdelenej na oddily C a D a windows xp je na C. na D jsou jen moje data. Po dir c:\*.* /a:h pise parametr neni platny.

Zajimave je, ze po fixmbr hlasi: Tento pocitac patrne obsahuje nestandartni nebo neplatny hlavni spousteci zaznam. Muze dojit k poskozeni tabulek oddilu...takze to bych nepotvrzoval. Tak asi budou přepsané bootovací soubory pro xp.

zvláštní že toto ti fungovalo se stejným parametrem:
dir c:\*.sys /a:h

Tento pocitac patrne obsahuje nestandartni nebo neplatny hlavni spousteci zaznam

nebo je právě přepsán virem.

na kterém oddílu jsi našel adresáře \program files, \windows, \documents & settings?

nechceš ten disk vytáhnout ven, přidat jako druhý k jinému pc, tam ho odvirovat, prohlédnout si jeho obsah, případně pro jistotu zálohovat životně důležitá data?

Kdyz dam dir C: tak tyhle aresare tam nevidim, coz je hodne divny. Problem je, ze momentalne nemam sanci disk pripojit k jinemu pc. Samozrejme neni problem windows preinstalovat, ale nechce se mi prijit o ta data. Je nejaky jiny zpusob jak zazalohovat nebo obnovit puvodni spousteci zaznam?

nepíšeš co vidíš na d: - windows mohou mít disky setříděné jinak.
neuvedl jsi kde jsou startovní soubory xp: ntdetect.com, ntldr, boot.ini
nikde nevidíš adresáře program files, windows, documents & settings
buď už nejsou a není vůbec co zachraňovat, anebo se rozhlídni po celém tom obskurním disku.

není tam skrytý oddíl? máš nějaký partition manager na bootovacím médiu (flashka, cd)? viz ultimate boot cd, hirens boot cd.

Fungoval jen dir c:\*.sys

aha, konzola zotavení, anebo bootovací disketa nebo co to máš bude mít jednodušší syntaxi. takže pokud nezobrazíš skryté soubory, nevíš kde máš bootovací oddíl, pak není co obnovovat. zkus ještě nějaké to bootovací cd.

ntdetect.com, ntldr, boot.ini nemuzu najit. Tady sou vsechny soubory co se vypisou po dir C:

IO.sys
DRVSPACE.bin
choice.com
bootlog.txt
command.com
drmouse.com
config.sys
bootlog.prv
himem.sys
msdos.sys
attrib.exe
deltree.exe
smartdrv.exe
autoexec.bat
asus.PQI

program files, windows, documents & settings na c nejsou. Na disku d je program files, ktery se tam objevil uz davno. Je prazdny. Kdyz ho smazu tak se vzdy pri startu objevi. To by s tim ale nemelo mit nic spolecneho. Jsem si jisty ze na oddilu d jsou data, ktera bych rad zachranil, jde to nejak udelat? Bootovaci cd prave zkousim, disketu ne

to jsou všechno soubory ze startovní diskety win98. jak se ti dostaly na disk?
ntdetect.com, ntldr, boot.ini jsou skryté - je možné že tvůj dir nemá parametr pro zobrazení skrytých souborů.
nicméně skryté nemohou být adresáře z xp.

buď nastartuješ z nějakého toho ultimate boot cd, na něm zvolíš některý z partition managerů, zjistíš kolik oddílů tam vlastně máš a jestli není nějaký skrytý (s tvými xp). pokud sis ty oddíly pojmenoval, měl bys jejich názvy vidět.

nebo jestli chceš opravdu zachránit nějaká data, musíš ten disk připojit k jinému pc, a v tom pc to zachránit.

podobnou možností je mít externí zálohovací usb disk, z bootovacího cd spustit nějaký klonovací program, a image celého ntb disku uložit do souboru na ten záložní disk.
pak v partition manageru smazat celé rozdělení tvého obskurního disku, vytvořit nové korektní (ntfs) oddíly pro systém a data xp, a znovu je nainstalovat. potom se začít pokoušet o přečtení image a obnovu dat ze záložního disku.