Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mobilní telefony a kondenzace vody

Doufám že dotaz můžu dát sem, dyžtak nechť je přesunut do sekce kutilské. Týká se mobilních telefonů a kondenzace vody.
Zajímalo by mě, když dám normální telefon v zimě ven (třeba na stůl), kde je např. -10 °C a nechám ho tam třeba 2 hodiny a pak ho přenesu domů, kde je pokojová teplota (25 °C), tak jestli na něm dojde ke kondenzaci vody (byť i minimálního množství). Myslím, že na povrchu telefonu ano, ale mě zajímá jestli i na základní desce s plošnými spoji, co je uvnitř telefonu. Já tipuju, že taky, protože ta deska při pobytu venku měla taky cca těch -10 °C, jako povrch mobilu. Stalo-li by se to, zkondenzovaná voda by se doma v teple jak z té desky, tak z povrchu telefonu pomalu odpařila.
Ale mě by zajímalo, jak by to bylo u odolného (vodotěsného) telefonu, ze kterého by se ta zkondenzovaná voda z desky plošných spojů neměla jak odpařit (protože kryt telefonu je vodotěsný).

Zkonednzuje, protože málokterý telefon (a nejen ten, třeba to platí o foťáku, notebooku...) je utěsněn tak, aby do něho okolní vlhkost nepronikla. Bude-li teflon vodotěsný, tak něco málo v něm zkondenzuje taky, protože ačkoli jest utěsněn, není v něm vakuum a nějaká vzdušná vlhkost v něm IMHO je pořád. Sice asi málo, ale je.

Kondenzace je svina. Majitele zrcadlovek o tom vědí své. Nejlepší je do takových situaci MT vůbec nedostávat ( v -20 na horách vlezu do chaty a hned vytáhnu mobil )

Ukázku jak vypadá Oxidace najdete třeba zde: cisteni Po vysušení zůstávají minerály a hlavně sůl, která je vodivá a dílo zkázy dokoná.

Tak ho vonku nazhav (pust tam nejake video) a potom sa po prechode do miestnosti na tom nic neskondenzuje ptz bude teplota dosky vyssia jak teplota vzduchu v miestnosti :D Ona ta doska stejne nema -10 ani ked si vonku ptz sa to trochu hreje tym ze to je zapnute a bezi to.