Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Redsnake pokouší php

Nesmějte se mi, nějak se začít musí a žádný učený z nebe nespadl :-)
Jsem se teda rozhodl, že se jako trochu samovzdělám, aspoň se zabavím a tak.
Volba padla na php.
Nainstaloval jsem EasyPHP, JaFiho PSpad (díky za free prográmek), a našel si nějaké základní tutoriály.
EasyPHP jsem nikterak nekonfiguroval (Musí se?) a adresa mého localhostu je 127.0.0.1:8888/ ( proč je tam to 8888? Myslel jsem, že to bude jen 127.0.0.1 ale to nefunguje..

Pro začátek jsem se rozhodl zkusit jen naprosto triviální věc. Chtěl jsem pomocí php vypsat dvě věty a připravil jsem si takový kód:

<?
echo "Tenhle text bych chtěl zobrazit";
?>
<?
echo "Chtěl bych, ale nejde mi to a nevím proč..";
?>

Soubor jsem uložil jako index.php do adresáře ProgramFiles/EasyPHP/www
Na localhostu ho zobrazím pod adresou: index.php
Nicméně se mi načte vše jen jako čistá, bílá stránka. Když kliknu pravým myšem a dám zobrazit zdrojový kód, tak se mi pochopitelně můj hustokrutědémonsky geniální skript ukáže.
Kde dělám chybu?
Díky za rady a smích si nechte od cesty :-D

narazil jsem na další problém, pokud postupuju podle toho tutoriálu.
pokud chci psát odřádkovaný text tak využiju např tento kód

<?php
 echo
 "Tohle bude první řádek\nTohle bude druhý řádek\nTohle dáme nakonec";
 ?>

v prohlížeči se mi ale text zobrazí kompletně na jednom řádku. Kde dělám chybu?

Btw. jak v PSPadu nastavit, aby se mi to zobrazovalo hezky v barvičkách?:D
A jak řešíte při psaní kódu to, že některé využívané znaky jsou na CZ a jiné na ENG klávesnici? Píšete je přes alt plus čísla?

o tom použití html znaků jsem věděl. Jen jsem myslel, že někde používám špatně \n protože se mi to v prohlížeči neodřádkovalo.
Jenže když se to hodilo do html, tak šlo vidět, že to odřádkované je, jen prohlížeč to interpretuje bez řádkování, neb mu chybí <BR> takže to asi používat budu.)

on to výše vysvětloval Hynajs.
Jde o to, že php si myslí, že znaky mezi touhle a další uvozovkou jsou řetězec, proto by to ani nemohl odhalit jako chybu..
To by musela být docela asi už AI :)

No nic, vypadá to, že jsem pobral fci while, jdu si to zkoušet..
Zas je to zábavný docela..

pokouším se udělat si svůj kousek kódu.

<TABLE>
<table border="2" cellpadding="5" cellspacing="4">
<TR><TD>Číslo</TD><TD>Druhá mocnina</TD></TR>
<?php
$a =256;
while ($a=2)
{
    echo "<TR><TD>".$a."</TD><TD>".$a./2"</TD></TR>\n";
    }
?>
</TABLE>

chtěl jsem aby to číslo 256 dělilo dvěma dokud se nebude výsledek rovnat dvoum.

Nefunguje ani při zadání proměnné $b = 2
tedy:

<TABLE>
<table border="2" cellpadding="5" cellspacing="4">
<TR><TD>Číslo</TD><TD>Druhá mocnina</TD></TR>
<?php
$a =256;
while ($a=2)
{
    echo "<TR><TD>".$a."</TD><TD>".$a*/2"</TD></TR>\n";
    }
?>
</TABLE>

Mohl by někdo prosím osvětlit?

EDIT: že už to pak nebude druhá mocnina vím, jen jsem tam nechal původní kód tabulky:)

Krom toho, že u while mám přiřazení místo porovnání, chybí mi tam rovnítko tedy

while ($a == 2)

nicméně ani teď to nefunguje.

EDIT:
takhle to asi má být

<?php
$a = 256;
$b = 2;
while ($a==2)
{
    echo "<TR><TD>".$a."</TD><TD>".$a/$b."</TD></TR>\n";
  }
?>

Ale teď už to nevypisuje nic. Ani chybu, ani výsledky

EDIT:
takhle:

while ($a!=2)

Problém byl v tom, že v původním kódu se do proměnné $a nenačetl pouze podíl $a/$b, ale tento podíl spojený s řetězcem "</TD></TR>\n" . Viz zdrojový kód stránky.
Čili např. při $a=256 a $b=2 se $a rovnalo řetězci "128</TD></TR>\n"

Ve vzduchu visí ještě otázka, proč dělení v následujícím kroku proběhlo ( vlastně v našich očích správně) a operace nehavarovala. Inu, zadáme-li do operace dělení ( a dalších aritmetických ) řetězec např. "12Světlana", pro aritmetickou operaci bude vyhodnocen jako 12.