Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Regulácia pomocou PC

Dobrý deň, prosím o radu...

Chcel by som pomocou PC (notebook):
- merať teplotu pomocou externých čidiel, túto nejakým spôsobom zaznamenávať a vynášať do grafov
- na základe nameranej teploty ovládať nejaké externé zariadenia (nič veľké, do 100W)

K prvej veci som našiel napr. toto http://www.freemap.sk/index.php?c=core.download&fi lename=/docs/meteo_1wire.pdf, čo by som dokázal zbastliť, kúpiť kábel RS232 -> USB a pripojiť k PC.

Nemám ale zatiaľ nijako doriešenú druhú časť problému.

Jedná sa mi o čo najjednoduchšie riešenie, nemusí to byť nič extra presné...
Rovno napíšem, že asi nemám záujem o riešenie pomocou atmelov a pod., taký dobrý nie som :-).

Existujú aj riešenia mimo PC, ktoré by mi asi vyhovovali, riešenie na PCku by ale dávalo viac "slobody" v možnostiach regulácie (regulačný režim sa nemusí každodenne opakovať rovnako a pod.).

Vedeli by ste mi poradiť alebo ma aspoň naviesť?

Na az tak jednoduchu zalezitost sa predpoklada, ze programove vybavenie si posklada zakaznik sam vo vlastnej rezii. Ak niesi patricne vybaveny, ci uz vedomostami, alebo technickymi prostriedkami, tvojou sancou je jedine kupit hotove riesenie v podobe nejakeho druhu Meteostanice pripojitelnej k PC. To totiz nepredpoklada znalosti a zrucnosti. Jednoducho zapojis a merias.
Existuje este moznost, ze si to das vyrobit nejakemu amaterovi. Nie som si celkom isty, ci by ta to vyslo lacnejsie v pomere cena/uzitkove vlastnosti.
Ak to chces skusit sam potrebujes ovladat programovanie, alebo mat slusne znalosti ako dostanes do PC namerane hodnoty a zobrazis ich. S tymm RRDToolom to napriklad ide vcelku jednoducho, az na to, ze kym sa naucis ako sa nastavi a pouziva celkom sa zapotis.

Ahoj, ďakujem. Stranu merania, prenosu do PC a vyhodnotenia, myslím, že zvládnem.
Ide mi skôr o to opačné - zistím, že teplota je v nejakom rozsahu a chcem na to reagovať...

Pokiaľ nenájdem nič, čo by som zvládol bez toho, aby som to 3 mesiace po nociach študoval, tak zvolím riešenie bez PC a kúpim hotové :-) s tým, že sa budem musieť prispôsobiť tomu, čo to dokáže.

Mozno to mas nastudovane, ale tieto vecicky nemaju nejaky protokol, ako napr. standardizovany seriovy prenos dat RS232. To cidlo poskytuje na vystupe PWM signal, takze je k tomu treba urobit program. Pri prevode na USB potrebujes programovat alebo upravit uz nejaky existujuci USB driver pripadne kupit solidnejsi prevodnik RS232-USB, co uz pomaly vychadza ako polovica hotoveho riesenia.
Na reakciu z nameranych hodnot znova potrebujes si napisat svoj program, kde stanovis kriteria zapinania/vypinania.
Je mozne, ze su uz nejake veci dostupne cez USB, ale ked som s tym zaoberal, tak sa islo cez LPT port s galvanickym oddelenim a spinanim cez triaky na vykony 2KW. Ak mas na PC dva seriove porty a LPT, tak spinanie niecoho neni az take zlozite.
Pozri si specialne zamerany server na problematiku elektroniky hw.cz

Jojo, presne ako píšeš...

Môj kontakt s elektronikou ustal niekedy v časoch, keď začínali na Slovensku PCčka :-), takže LPT ešte zvládam :-), ďalej už moc nie. Som skrátka už dosť dlho mimo oblasť.

Na PC nemám ani sériový ani par. port a ako to tak čítam, tak sa utvrdzujem v domnienke, že bez toho, aby som sa tomu naozaj povenoval, na čo bohužiaľ nemám v súčasnosti čas, nič nevykúzlim.
Takže hurá do hotového riešenia...

Ďakujem všetkým za reakcie...