Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ATX zdroj

Mám letitý a sloužící PC s MB MSI KT3V a zdrojem EUROCASE 350 W.Protože potřebuji posílit zdroj ATX,vzhledem k nové AGP kartě a osazení základní desky výkonnějším procesorem,uvažuji o silnějším zdroji.Jenže deska KT3V s 20 pin konektorem pro nápájení dostává kromě klasických napětí +3,3 V,+5V,+12V a -12V také napětí - 5V,používané dříve pro napájení karet ISO.Toto napětí mají pořád současné zdroje EUROCAS,ostatní už ne.Otázka,je možné použít jakýkoliv ATX zdroj,třeba i s 24 pim konektorem bez -5V,nebo přítomnost toto napětí je nutná k činnosti základní desky?Rád bych si vybral jinou značku zdroje než Eurocase.

Děkuji

Díky za reakci,popravdě řečeno,ani nevím,co ISA karta je.pokud je řeč o kartách,mám osazené pouze některé sloty PCI a jeden AGP.Pravda je,že staré zdroje ATX měly silnější větve 5V a +3,3V,v mém případě 20A a 30A v 350W zdroji.Teď potřebuji posílit 5V a 12V,protože má grafika má přídavné napájení MOLEXem 4 pin a napětí 3,3 V by také sneslo zvýšení výkonové rezervy.To vše se dá řešit výběrem zdroje s vyšší watáží,akorát jsem ve výběru limitován tím,že většina zdrojů již nemá těch -5V.Pokud je to tak,že je nepotřebuji,je situace jiná.V tom ale nemám jasno.

pokud je to tak,to by bylo fajn,na desce je jeden malý slot,který je v manuálu desky označen jako CNR slot,nevím na co a ve správci zařízení je v systémových zařízeních "standartní most VIA mezi sběrnicemi PCI a ISA",což je dle mého mdlého rozumu právě něco,co potřebuje - 5V.Ale pokud říkáš,že to není potřebné k životu desky,rád tomu uvěřím.Mohl bych sice koupit zdroj EUROCASE 450 - 500W,kde získám těch -5V na napájecím konektoru,ale recenze na tuto značku jsou tak děsivé,že bych chtěl zkusit jinou.I když to,na co mi PC spolehlivě 8 let běží,je právě EUROCASE))))))

Pokud se mi to podařilo,v příloze je pohled na KT3V,vlevo dole je ten slot CNR,o kterém jsem se domníval,že je na ISA)))

reálně - tvá deska je tak stará, že ji EC zdroj naprosto bude stačit. Tyhle zdroje mají svou špatnou pověst proto, že jsou to právě zastaralé zdroje, používané v moderních PC (ve kterých zcela nevyhovují, kvůli špatnému rozložení příkonu). Do starých PC bych je naopak i doporučil - mají relativně silnou +5V větev a na +12V dostatečný výkon, aby utáhly něco jako X1650 nebo 7600GS (což je tak rozumné maximum, co se do AGP dá strčit bez následků na stabilitu PC).

Navíc když EC vyduní, tak sebou obvykle nevezmou zbytek PC...

stávám se klidnějším,díky.Takže suma sumárum.Cesta posílení EUROCASEM není úplná zvrhlost,tyto zdroje mají i zmiňovaných -5V,vyšší výkonem dosáhnu posílení větve +3,3V;+5V i +12V a vytvořím dostatečný potenciál pro uvažovanou kartu AGP s čipem HS3450,kterou potřebuji zabezpečit přídavným napájením MOLEX 4pin.Takže potřebuji se pohnout ze současných 350W zdroje na nějakých 450W,možná lépe i 550W,kde EUROCAS nabízí 6x Molex 4 pin a dostatečný potenciál ve všech napětích.Uvažuji správně?????

seasonic nabízí:
+3,3 V: 20 A
+5 V: 20 A
+12 V1: 17 A
+12 V2: 17 A
-12 V: 0,8 A
+5 Vsb: 2,5 A

teď mám EC:
+3,3V 20A
+5V 30A
+12V 14A
-5V 0,5A
-12V 0,8A
+5V 2A
Tedy výkonově jdu na 5V dolů,na 3,3 V budu na tom stejně a získám dvě silné větvě 12V,které nevím,jak budou rozděleny pro disky a nejspíše pro karty PCI 4-6pin.Dle mě potřebuji jednu silnou 12V;3,3V a 5V větev.Jde o starý MB.

no krmím dva disky,dvě mechaniky,jednoho Athlona XP 3000+,3 ramky,1x Firewire na PCI slotu a když vyměním stávající grafiku v AGP slotu ZOTAC FX 5200 256MB a dám tam asuse s HD3450 a 512 MB a přidám k ní nápájení Molex 4 pin,tak počítač prostě po zapnutí začne načítat a pak se zastaví na načítání paměti a stop.Protože zdroj má jen 4 molexy,tak ten pátý potřebný pro napájení desky jsem získlal rozdvojkou,teny na jednom kabelu jsou dva disky a grafika a to se domnívám,že je dost.

No abych přiznal barvu,ono je to tak,že už tu kartu mám v šuplíku a můj zdroj ji neutáhne.Proto tu řeším ten zdroj.Zatím běžím na kartu ZOTAC FX5200 256MB,která běhá bez problémů s tímto zdrojem.To starou desku jsem osadil tím nejlepším co snese a grafika je teď nejslabší kus v hardware.Tak jsem možná hloupě za experimentoval a vytvořil si problém.Přitom počítač nemám na hry ale na práci a komunikaci,kde plně slouží.Ale učím se tím a to občas taky bolí)))))

už ji mám v šuplíku,vyzkouším a když nebude fungovat,vrátím se k fungující ZOTAC fx 5200.Do nové grafiky jsem šel kvůli tomu,že na počítači mám WIN WP a WIN 7 a pro WIN 7 není pro GF 5200 driver.WIN 7 si sice něco našly,ale podpora skonšila u Vist a driver pro ně mi sedmičky neberou.

Buď se to rozjede nebo se to nerozjede. Podle mě deska -5 ani -12v nepotřebuje. Bylo to potřeba tuším ještě na síťové karty a možná na com porty ale dneska si to každá síťovka pokud vím dělá solo zdvojovačem.

Co se týká těch dříve silných 3,3 a 5v - to je proto, že napětí pro procesor se bralo dříve z této větve, nyní už by to nestačilo a je výhodnější "mixovat" napětí pro cpu z 12v větve. Vzhledem k tomu že je to pro socket A jehož procesory mají na dnešní poměry velice malý odběr nemusíš to vůbec řešit-utáhne to v pohodě tedy i zdroj který ma proti staršímu nižší hodnoty proudu na 3,3 a 5v.

Co se týká té agp karty - podle mě to není zdrojem ale nekompatibilitou. Jak už ti někdo psal sou silně problémové. Zkus si od někoho půjčit zdroj než nějaký zbytečně koupíš. AGP je mrtvé, vnitřnosti toho pc dávbno taky, vem to jako fakt.

Jinak výměna 5200 za radeon 3450 je podle mě prašť jako uhoď...