Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Redukcia SATA na IDE

Do stareho pecka ktore ma MB len s IDE by som rad pripojil nejaky vacsi disk. Kedze vacsie (1TB+) su uz len SATA (za rozumnu cenu), tak budem potrebovat nejaku redukciu zo SATA na IDE. Nasiel som napriklad toto: kouwell-st-156-d145202.htm. Ma niekto nejake skusenosti s tymto, alebo podobnym zariadenim. Nemoze nastat nejaky problem pri instalacii a prevadzke aj "menej standartneho" OS? Chcem skusit nejaky fileserver, takze win tam asi nedam. Vdaka.

a máš jistý že tvůj bios vezme disk > 1tb ?
Pokud koupíš disk s nestandardní velikostí sektorů (zpravidla 2tb a vyšší) má s tím problém aj XP a snad i Vista...
ke 3TB diskům se dávají radši rovnou speciální řadiče....
celkově mi to smrdí průserem...

Je faktom že staršie BIOS-y s velkými diskami fungujú obťas nepredvídatelne.

Mám skúsenosť s prípadaom keď postarší PC so 120GB diskom nemal problém. 160GB detekoval bezchybne, systém sa istaloval taktiež bezproblémovo. Potom sa objavila nečakaná nepríjemnosť, systém sa nechcel vypínať, respektíve aj sa vypínal, no velmi podivne. Win sa ukončil no PC bežalo dalej, trvalo cca 30 sekund a viac kým vyplo disk a vetráky. Príčina neznáma ...

Takže co poradit : Kúpiť to, nie je to nejaká velká suma, ale byť si vedomý toho že nejaký zádrhel sa objaviť môže.

Co sa skryva pod oznacenim "stare pecko"?
Pre pocitace kategorie Intel Pentium III bol mozne napriklad pouzit max 128GB HDD.
Niketore BIOSy do takto starych dosiek boli upravovane pre pouzitie s HDD max 256GB.

Samozrejme ze pojde, neni ziaden dovod aby nesel. Jedine co sa ocakava od BIOSu je aby nezamrzol pri detekcii (kvoli chybe indocinskeho programatotra :) BIOS samotny vobec nemusi podporovat 48bit LBA.
Nic viac BIOS robit nemusi, vsetko robi OS. T.j. funguje to aj na P3 aj na P2 aj na 486, ak BIOS pri detekcii nezamrzne (a ak je schopny precitat sektor 0 z disku = boot), za predpokladu ze sa pouzije OS ktory vie 48bit LBA.
Win9x to nevie a po case rozdrbe data na disku. Win2000 to standradne nevie (bol na to sice servicepack a registry hack, ale boli pripady ked to po case rozdrbalo cely disk). Takze je nutne pouzit aspon Windows XP SP2 alebo novsi.

Nejde len o to ale aj o to ze opravili tych milion chyb (dalsich milion zostalo ale furt lepsie milion jak 2miliony chyb :) Vseobecne je to so SP2 omnoho pouzitelnejsie. A tiez IE6 updatnut na IE7, ptz IE6 bol emental na kvadrat (aj ked ho sam nezapinas, programy casto pouzivaju zobrazovacie jadro IE na zobrazenie nejakych ich blbosti, reklam apod).
Ale pouzivaj co ches, mne je to fuk.