Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows - 4 GB a 32 bitov

Keď som bol "malý", tak nás v škole učili, že 32 bitový adresný priestor vie obslúžiť 4 GiB RAM. Je to samozrejmé, pretože 2^32 je 4 GiB. Zaujímavé je, že ten úžasne dokonalý Windows s tými 4 GiB pamäte nevie pracovať. To, že existuje nejaké PAE, to viem, ale nechápem prečo to ten Windows nedokáže. Veď "fyzika" nepustí, tie 4 GiB sú normálny adresný priestor. Vie mi to niekto vysvetliť, v čom je problém? Nejakú trošku teoretických znalosti 32 bitového assemblera mám, takže už podľa toho viem, že ten priestor sa dá bez problémov adresovať.

K napísaniu otázky ma inšpiroval článok:
http://www.zive.sk/ako-vyuzit-celu-ram-v-32-bitovy ch-windows/sc-3-a-292882/default.aspx

Zámerne dám kategóriu Ostatné, hoci viac by sa hodil asi Pokec, pretože chcem, aby to videlo viac ľudí a tiež sa z toho, čo tu poradňáci napíšu bude dať niečo naučiť. Teda pokiaľ to zoberú vážne a niečo zaujímavé o tom napíšu.

32-bitovy je virtualny adresny priestor. Fyzicky moze byt 36-bitovy (64GiB), ale to sa Microsoft rozhodol nepodporovat, takze ostava 4GiB. A od toho musis odpocitat adresy nutne na komunikaciu so zariadeniami (moze tam by namapovana napr. pamat grafickej karty, mozno aj 2x).

Na efektivnu pracu musi byt virtualna pamat niekolkonasobne vacsia ako fyzicka, co pri 32bitovom systeme znamena RAM max 1GiB. Tuto o tom pise Torvalds: 117