Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno SpeedFan nezobrazuje 2 jadrá ale iba 1 jadro

Zdravim

Mám book Dell Vostro 1000 v tejto konfiguracii :
AMD Athlon X2 TK-53 1,70Ghz
RAM : 1GB
VGA : Ati Xpress1150 256MB Internal
OS : WinXphome SP3

Notebook patri do low-end kategorie roku 2008. Pri rovnakej konfiguracii len s procesorom Sempron 1,8Ghz na internete pisali že teploty sotva presahuju 40 stupnov. Mne program CPUID hardware monitor ukazje tepolty Core0 : 66
Core1 : 60
Ak si zapnem SpeedFan mam tu len toto :
HDD : 30 stupniov a modra šipka dole
TEMP1 : 61 stupnov a plamienok
Core : 61 stupnov a tiež plamienok

nikde tu nie je že COre0 a Core1 ale iba Core. Kde je to druhe jadro? A zapnute mam len Google grome, Comander, jet audio. Obidve jadra v spravcoci uloh zobrazuju, že pracuju pomerne pokojne a aj tak je teplota pomerne vysoka. Chladiacu podložku už mam a stale je to dosť vela. Ale zase ked hrajem nejaku hru tak teplota nepresiahme 70 stupnov. Može to byť prach na ventilatore? a Prečo speedfan uakzje iba Core. Ospravedlnujem sa za trošku zmateny dotaz ale dfm že pomožete :)

dajkujem velmi pekne... a ešte teraz zrazu z ničoho nič teploty klesli na 42 stupnov ... teraz fakt nechapem. Ach... a notebook zo spodu nie je horuci. Dakujem

Za prve moze byt rozdiel medzi CPU (athlon ma vyssi vypoctovy vykon jak sempron pri stejnej frekvencii, a mozno ten sempron vobec neni dualcore t.j. len polovicne mnozstvo tepla). Za druhe moze byt ze iny NB ma iny chladic. Za tretie over si ze mas zapnuty cool&quiet, ak je to potrebne tak ze mas nainstaleny ovladac "CPU" z webu vyrobcu notebooku aby to cool&quiet vobec slo, over si ze mas vo Windows v nastaveniach energie nastaveny profil "Vyvazeny" (alebo pre Xp profil "prenosny pocitac") aby to automaticky podtaktovaval. Mal by si vidiet napr. v tom coretemp ze sa meni nasobic ked spustis nieco vykonne napr kalkulacku a dat mu ratat 100000 faktorial). Za stvrte ked to vyfukuje studeny vzduch tak nechapem co vobec riesis??? Nemozes spat lebo nejaky program vypisuje nejake ine ciselka? Alebo ze niekto iny ma vacsieho ? :-)

Ked je CPU momentalne na 800MHz tak nic neries cool&quiet ti funguje. Speedfan to mera blbo (hlavne ked to skace medzi 40 a 60 tak je to blbost, alebo nesedi (je uvolneny, odtrhnuty) chladic). Skus najnovsiu verziu speedfanu alebo proste nepouzivaj speedfan ale napr. coretemp.

P.S. a nenastavuj maxbattery, ptz ti to pojde vzdy len an tych 800. Nechaj to na profil vyvazeny (notebook) nech to meni podla potreby.

Co to je "meri"?
Za prve CPU obsahuju register ktory urcuje korekciu nepresnosti diody, to speedfan nemusi robit ak nepozna ten CPu a uz moze bytaj o 5stupnov inde. Cez SMBus vycitas nejaky register HWmonitora ale nevies co ten register znamena, kludne nemusi znamenat vobec nic ak ten pin HWMonitora vyrobca NB vobec nezapojil, alebo ho BIOS nenastavil (ono totiz tych diod existuje viac typov a HWMonitor sa musi spravne nastavit podla typu diody, inac to mera blbosti (kazdy typ diody ma inu charakteristiku). Atd. Neexistuje univerzalne "meri teplotu", preto to moze vypisovat aj haluze.
Ale z toho co pise tam ma asi nejaky problem s chladicom, ze sa uvolnil. Asi.

Ja nemam nic proti tomu ze vstupujes do diskusie :)
Len som uviedol dovody preco to moze speedfan merat blbo (zaujima to urcite aj dotazovatela). Je samozrejme mozne ze to Speedfan mera spravne, a je to proste u jeho NB normalna teplota (ale nemala by skakat na 40stupnov, ale to skakanie moze byt aj problem v tom ze mu na SMbus leze viac programov naraz a navzajom sa ovplyvnia a obcas potom vycitaju blbost). Takze ano je mozne ze ma vsetko vporiadku to sa na dialku bez otvorenia NB neda posudit. Dokial vsetko funguje tak by som nejake namerane hodnoty neriesil.

Spust hru s profilom vyvazenym, aby to slo na maximalnej frekvencii a nie len na 800. Ked sa notebook ani nevypne a ani nezacne hra zrazu sekat (=prehriatie), tak je vsetko OK. Ak nastanu vyssieuvedene javy tak sa nieco prehrieva a to znamena je nieco v chladeni blbo.

Este ak nahodou mas v BIOSe nastavenie napatia CPU, over si ze je vsetko na AUTO.

1024-894 = 130MB takze grafika ti bere z RAM 128MB (zvysnych 2MB je kod/data BIOSu (SMI apod)).
Ak je to grafika v chipsete tak nema vlastnu RAM ale bere si tych 128MB z RAM ktore uz mas z velksoti RAM odratane. Ak bude grafika potrebovat viac zobere si viac (az po ten maximalny udaj ktory udava vyrobca/predajca).

Ale kto ti kde napisal ze grafika ma 256MB? Chipsetova grafika zvycajne nema nic, a bere si z RAM kolko potrebuje (zaklad ktory si bere stale je to co je napevno odratane z RAM a niekedy je to nastavitelne v BIOSe). Boli/su aj hybrid grafiky ktore mali aj nejaku vlastnu RAM ale to bez presneho typu notebooku sa neda najst ze jak to mas ty konkretne. Ak by mala vlastnu 256MB tak teraz ma 256+128 t.j. 384MB. Mal by ti to aj vypisovat ovladac grafiky niekde v informaciach ze kolko jakej RAm ma momentalne k dispozicii. Mozne sa to v ovladaci da aj nastavit (alebo v BIOSe), ale ak chces viac RAM pre system a menej pre grafiku tak je jednoduchsie dokupit RAM modul (ak mas volny slot)

A neni tam ta pamat rozpisana podrobnejsie napr. ze to je len 256MB nejakej hyper super neviemjakej memory (t.j. virtualnej ktora zatial neexistuje), a base memory (ta ktora skutocne existuje) 128MB apod? Ja neviem co tam presne vypisuju ATI, to sa chod opytat do ATI ze odkial bere tu RAM :-)
Ked sa to da nastavit v BIOSe alebo v ovladacoch mozes si to znizit ale potom mozu mat problem hry. Ale ak mas napriklad WinXP tak je aj tych 900MB RAM relativne dostatocne. Ked chces silou mocou viac RAM tak asi bude treba kupit 2x1GB RAM a tie co mas predat.

http://www.dell.com/us/en/bpi/notebooks/vostronb_1 000/pd.aspx?refid=vostronb_1000&s=bpi
klikni si na "Tech Specs" a tam mas

Integrated ATI Radeon® Xpress 1150 HyperMemoryTM 7
a ked kliknes na tu poznamku "7" tak

ATI Radeon Xpress 1150 HyperMemory is an integrated graphics solution that uses up to 512MB of system memory, depending on system memory size and other factors. System memory available to the OS will be reduced by the amount of dedicated and shared system memory utilized by this graphics solution.

To znamena ze grafika nema nic, a bere si teraz 128MB z RAM a ked bude potrebovat viac zobere si viac, a moze to robit az do 512MB (resp. v tvojom pripade do 256MB asi lebo mas malo RAM)

Tak nejak. U teba to moze zozrat max 256MB lebo on asi sleduje aj ze mas len 1GB RAM tak aby nezozral polovicu tak to obmedzil na 256MB. Ale ako som pisal existuju aj hybridne grafiky (ktore maju aj svoju RAM + system), ale zda sa mi ze tvoja neni hybridna.

Ono tych 256MB to zobere fakt len ked to bude nejaka narocna hra vyslovene vyzadovat, za normalnych okolnosti ti to nikdy viac jak 128MB nezozere (grafika v 2D = internet,word, apod nepotrebuje viac jak 5-10 MB). Ako som pisal mozes pozret v BIOSe ci sa ten zaklad neda znizit napr. na 64MB, ked nehras moc hry tak ziskas 64MB pre system.

nie neda. Prešiel som cely bios aj som si ho upgradeol ale stale tam nič nebolo že kolko si možem vybrať aby grafika mala. Ale to už nie je potrebne, ja som len chcel vedieť ako tu funguje. Ešte raz ti dakujem za ochotu. a ja hry hram takže by to nebolo dobre riešenie :D Diky