Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno ako dostat tap/tun do jadra (openvpn)

kurt ma inspiroval...na jednom servri som chcel rozchodit openvpn bohuzial jadro asi nema podporu tun/tap hoci podla docs by uz 2.4 jadra mali mat tuto podporu v sebe.
otazka znie ako dostat podporu tun/tap do jadra bez jeho kompilovania resp restartu routra.
edit: je zaujimave ze hoci modprobe nic neukaze v /dev/net/ sa nachadza tune subor

Bude potreba ho zkompilovat, ale melo by jit bez restartu. Staci v konfiguraci jadra zapnout TUN/TAP jako modul, zkompilovat, nainstalovat moduly a zavest modul "tun".

> je zaujimave ze hoci modprobe nic neukaze v /dev/net/ sa nachadza tune subor
Opravdu modprobe? Kdyz modprobe nic nerekne, znamena to, ze zadany modul byt nacten. Nemel to byt lsmod?
Pritomnost souboru v /dev nenaznacuje nic o tom, co vsechno jadro podporuje, v pripade, ze je pouzit staticky /dev.

vlial si do mna chvilku nadej ale...nasiel som som si univerzalny tup/tap driver ktory som skompiloval. toto mi ale spravila kompilacia.
make[1]: Entering directory `/home/fleg/tun-1.1/linux'
Kernel driver upgrade is not required
t.z. je ze tun/tap driver je uz skompilovany (co si myslim aj ja). lenze hned na to som skusil
modprobe tun
modprobe: Can't locate module tun
a som tam kde predtym.
este som skusil:
mknod /dev/net/tun c 10 200
mknod: `/dev/net/tun': File exists
a potom ci nahodou:
mknod /dev/net/tun c 10 200
mknod: `/dev/net/tun': File exists
bash-2.05b# depmod -a
bash-2.05b# modprobe tun
modprobe: Can't locate module tun

pri pokus spustit vpn dostanem rovnaku hlasku:
Apr 24 20:48:05 router modprobe: modprobe: Can't locate module char-major-10-200
Apr 24 20:48:05 router modprobe: modprobe: Can't locate module char-major-36

tak som prerobil jadro trosku (echo CONFIG_TUN=m >> /usr/src/linux/.config, make, make modules, make modules_install, modprobe tun a depmod -a). modprobe uz nehlasi nic pre istotu ale lsmod ukaze modul
Module Size Used by Not tainted
tun 4352 0
cize mal by tam byt.
spustim openvpn cez
bash-2.05b# /usr/sbin/openvpn --config /etc/openvpn/vpn_server.conf
bash-2.05b# ps -ef |grep vpn
bash-2.05b#
a ako vidiet openvpn nebezi. syslog mlci a tak som skusal ladit cez strace kde som narazil na chybu write(1, "Options error: The third paramet"..., 96) = 96 a tu som skoncil.
dalej uz s tym asi nepohnem ani ked budem googlit 24h denne

niekedy mam pochody foresta gumpa. keby som neskusal hned strace ale pozrel si poriadne logy tak by som chybu nasiel.
openvpn uz bezi az na to ze ked ho spustim ako nobody usera z prikazoveho riadku zabudne sa exitnut cize zostane visiet program v shelly. akonahle dam ctrl-c alebo ten shell zavriem program sa ukonci. ako ho presunut ako bg proces? pozrel som --help nevidel som tak ziaden prepinac