Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem problem s vyberom grafickej karty

Ahojte, zdravim vsetkych.
Chcel by som vas poprosit o radu. Chcel by som si kupit novu graficku kartu, teraz mam Ati radeon HD3650, ktora ma 256MB DDR3, co mi uz nestaci na hry, ako napr. Crysis 2 a Bulletstorm, i ked s inou hrou zatial problem nemam. Mam velmi obmedzene zdroje a viem co mi asi väcsina z vas poradi, ale prosim vas neradte mi veci typu "vsak dobra graficka karta sa da kupit uz za 150 EUR" :-)
Samozrejme pojde o graficku do PCI-expres. Kedze uz nove hry zacinaju vyzadovat najmenej 512MB, tak by som chcel aspon nejaku 1GB.
Rozmyslal som nad : Sapphire ATI Radeon HD5450 1GB DDR3, DVI, HDMI, VGA, Heatsink LP
Viem, ze to nie je nijaka bomba, ale paci sa mi, ze ma 1GB pamäte a to DDR3 a ako asi jedina v tejto cenovej relacii ma zmaknute standardy ako uz Direct-x11 a pixel shader 5 a co ma este tesi, ze ma pasivne chladenie.
Najväcsim problemom bude ale asi to, ze je iba 64bitova, tak sa vas chcem spytat, nakolko by toto podla vas ovplyvnilo hranie hier ?
Alebo by ste mi radili radsej nejaku kartu s 1GB pamäte so 128bit zbernicou, ale s DDR2?
Este uvadzam aj to, ze aj ked pouzivam PC na hranie hier, hrat na full detailoch vobec nemusim, staci mi ak hru solidne rozchodim.
Este k mojmu PC: procesor AMD Athlon 64 X2 3GHz, Ram 2GB, Windows 7 32bit,
Za pripadne odpovede vam pekne dakujem.

Trochu zjednodusim, ale predstav si to takhle: hra se nacte do systemove pameti PC, te mas 2GB, takze dostatek, ale i tak je to pomale, tudiz ty data potrebujes protlacit do mnohem rychlejsi pameti na hraficke karte. Kolik myslis, ze tam protlacis dat za urcity kratky casovy usek tak, aby se to odlisilo od pameti pocitace, pokud se k te pameti GK bude pristupovat pres 64 bitovou pametovou sbernici?

Dalsi vec je, ze ti tu grafiku musi uzivit procesor, takze se v tvem pripade spravne nedivas do high-endu.

A treti vec je rozliseni na monitoru, ve kterem hrajes, aby si treba nehral v 1024x768 a 1GB dat ti na takove rozliseni vubec do karty nepotece.

Dakujem vam za odpovede
cize podla vas by som radsej mal zvolit graficku s 512MB s co najrychlejsimi pamätami a zbernicou.
Ale ak mozem, tak este jedna otazka, ak vravis, ze ked nebudem hravat vo väcsom rozliseni ako 1024x768 (co naozaj ani nemusim) nebudem potrebovat viac pamäte ako tych 512MB a 1GB by som ani nevyužil?
Ale co potom v pripade, ze uz teraz napr. taky crysis 2 potrebuje minimalne 512MB, co budem robit o taky rok? :-)
Este raz vam dakujem.

Spravna odpoved je ta od M-Pola. I kdyz to s tim 512MB na 24" monitor trochu prehnal, protoze pro 512MB je hranicni rozliseni 1680x1050, coz je obvykle 22" monitor.
Ja jsem chtel jen trochu vyjasnit fungovani pameti na GK.

Podle meho nazoru problem nastane jiz ted, nikoli az za rok, ale ne u hry Crysis 2, ktera narozdil od 1. dilu zadne graficke vychytavky neprinasi a tak pokud rozbehnes na PC 1. dil Crysis, rozbehnes i ten 2. dil.

Jde o to, ze tobe ty hry neuzivi ani procesor a ani graficka karta - nikoli jeji pamet ale jeji procesor! Proste budes muset hrat na takove rozlizeni, ze ti (lajcky) procesor graficke karty nebude od pameti na graficke karte pozadovat nikdy vic nez tech 512MB dat, protoze proste ten procesor graficke karty vic dat proste nedokaze zpracovat.
U nekterych her pravdepodobne nastane i to, ze ani na tak malem rozliseni jako 1024x768 ti hra nepojede plynule ani s malymi detaily, protoze proste instrukce ktere se budou posilat do nevykonne GK, ti neumozni plynule hrani.

Tedy vubec neres to, co bude za rok a premyslej o karte, kterou ti navrhl M-Pol.

Ta karta, co sis vybral, je na hry absolutně nevhodná, to je grafika na filmy.
Jak psali výše, vezmi alespoň HD5670. Na množství paměti se nedívej, to je hlavně marketingovej trik, tyto levný karty nemají dostatek výkonu, aby tolik paměti využily, to se hodí hlavně na výkonnější karty. Paměť grafiky se využije hlavně na velký textury při velkým rozlišení a to tyto karty stejně nezvládnou.
Navíc ta HD5670 má DDR5 paměti, který jsou už hodně rychlý. Nač si cpát do počítače grafiky s DDR2 nebo DDR3, když jsou k dispozici mnohem lepší a za podobný prachy?

A ještě něco - s tou HD5450 by sis vůči té HD3650 skoro nepomohl, je to opravdu slabá sračka.