Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sapphire HD 5850 extreme

Zdravim, koupil jsem si grafiku Sapphire Radeon HD 5850 EXTREME ke komponentům:
CPU: AMD Athlon 5200+
MB: Asus M2N-E nForce 570 ultra
zdroj: Corsair HX650
monitor: Samsung BX 2450L + video kabel
//to je asi všechno po potřebujete vědět

Problém:
Po instalaci grafiky do základovky se nenačte žádný obraz (tnz. ani POST). Napájení mam dostatečné. Dočetl jsem se z příspěvků (na czc) od lidí co mají podobné problémy jako já, že jim pomohl flash BIOSu. Navštívil jsem tedy stránky asus.com a tam se dočet, že verze 1703 opravuje problémy s právě mojí kartou Radeon 5850. Z mé verze (tj. 1701), jsem flashnul na 1703 přes Asus EZ Flash 2, pomocí USB flashky s kapacitou 2GB. Update se zdařil a PC se sám po 5s. od dokončení restartoval. Jenže po výměně grafiky obraz zase nenaběhnul.
I když jsem si myslel, že mi flash na další verze (tj. 3001 a 5001) nepomůže, protože se revize zabívají problémy s kompatibilitou některých CPU, přesto jsem update provedl (stejným způsobem), ale stále beze změny.
Dokonce jsem odinstaloval ovladače mé původní grafiky (GeForce 9800GT 512MB), ale to pochopitelně také nezabralo.
Můžete mi prosím poradit jak mám dál pokračovat? Já už vážně nevim.

Předem díky za reakce.

Pokud stará karta funguje bez problémů a jsi si jistý že ta podpora BIOSu je správně, tak bych kartu zkusil v jiném PC.
Nebo rovnou reklamoval/vrátil, navíc asi TI zkazím radost z "levného" nákupu, ale tvůj procesor je k této kartě velice "slabý" karta "pojede" tak asi na 60% svých možností.

Teď zrovna nemam možnost ji vyzkoušet jinde.
S tím, že nepojede na 100% výkonu jsem počítal, pořád je to ale pokrok oproti mé staré kartě a další faktor: opravdu byla levná. :)
Jen jestli jsem neudělal nějakou chybu v tom flashování, že to tu kompatibilitu nevyřešilo...

Ta karta má 2xDVI, HDMI, DP - mám to chápat tak, že máš monitor (zřejmě disponující pouze D-SUB a DVI vstupem) připojen přes HDMI z karty do DVI monclu? Je to sice pouze "přechodka", ale setkal jsem se i s tím, že u některých grafik takový způsob propojení nechodil. Zkus přímou hadici DVI - DVI (testni oba porty na kartě) - tohle nemusíš rovnou kupovat, na test stačí půjčit od kámoše. PC se tváří, že jinak funguje (má po startu snahu bootovat)? Co zvuky? Beep Code vadné grafiky si nespleteš. Jediná šance eliminovat vadný GPU je test v jiném PC - bez toho se dál nehnem. Tedy: pokud nepomůže eskamotáž s kabely (řekl bych, že by mohla), strčit kartu do jiného PC. Nenaběhne-li, reklamovat.

Monitor má dva HDMI a jeden analogovej vstup. Připojení mam z DVI z grafiky do HDMI monitoru.
PC normálně nastartuje a grafika běží, ale vázne spojení. Na monitoru bliká kontrolka když je PC vypnutý a svítí když je zapnutý (reaguje na video signál z grafiky), ale při použití té HD 5850 monitor bliká.
HDMI to HDMI nemam, ale můžu zkusit ten analogovej kabel.

//edit
Tak jsem to zkusil připojit přes redukci z DVI do VGA a pak VGA kabelem do monitoru. Nechal jsem prohledat monitorem všechny vstupy co zná, ale nenašel žádnej signál.
Teď jsem připojenej stejným kabelem akorád ze staré grafiky a funguje to. Teda obraz je rozmazaný, ale to je způsobeno nekvalitním VGA kabelem.

Vyzkoušel jsem ji na jiném PC, tam šla a bez problémů naskočil OS.
Ještě jsem pak doma zkoušel zapnout PC jen s připojenou základní deskou, procesorem a grafikou (bez ramek, hdd, veškerých usb zařízení), ale stále stejný problém. Pak jsem připojil nejdrív jednu ramku, pak i druhou, ale pořád nic.

Pomohl by downgrade a pak upgrade BIOSu z té součastné verze 5001 na 1701 a pak z 1701 na 1703? Třeba předtím došlo k nějakým chybám... Ten BIOS jsem předtím flashoval z windowsů, nepovedlo se to a ASUS update mi vypsal: "Fail to verify EEPROM with new BIOS image..." Jenže po restartu se v BIOSu objevila verze, kterou jsem flashoval. Takže něco to udělalo.
Teď jde o to, jestli je ten BIOS flashnut korektně...

Pokud ta karta v jiném PC běží bez problému, tak prostě ta deska to neumí a navíc už ta vydaná aktualizace pro BIOS to asi řeší blbě.
Ještě jde o to jestli je ta deska jenom jedna, nebo má další revize ?
Pokud ano, tak ta aktualizace BIOSu nemusí být pro tuto základní.

Mno, napadá mě nekompatibilita desky s kartou, popř. "načatý" zdroj (ale s jinou externě napájenou grafikou ti to jede, tak tohle asi ne). Downgrade BIOSu je nesmysl, jestli PC jinak běží, už to nech tak. Po updatu BIOSu jsi CMOS resetoval? To musíš :-)!

edit: Ajta! To má nV chipset. Vítej do klubu uživatelů nekompatibilních chpsetů... Ono je sice sběrnici šumafuk, jaké chipové sadě posílá data z PCIE, opak ovšem bývá pravdou. Já jsem si s různými nForce deskami užil své, už cca tři roky je raději "nedělám".

Tak jsem provedl reset CMOS. Po spuštění jsme si doladil nastavení BIOSu a pokračoval dál. Systém se normálně načetl. Vypnul jsem ho tedy a instaloval tu novou grafiku. Nechtěla se načíst a když jsem zmáčkl tlačítko vypnout. Obraz naskočil a PC ignoroval můj příkaz vypnout PC :D
Nuže...jede to!

Jen takový nepatrná drobnost. Mám již nainstalované aktuální ATI ovladače, ale nechce se mi roztáhnout obraz. Dělá to takový černý rámeček asi 1cm tlustý. Už jsem o tom někde slyšel, jen nevím jak to spravit.

//edit
Už jsem to našel, dokonce tady na poradne. :)

Z nějakého důvodu mi PC zase nenaběhne. Včera to šlo normálně, ale jak jsem ho na noc vypnul, tak zase neběží.
Zkusil jsem znovu resetovat CMOSku, ale to nepomohlo.
Čím to může být, že to včera šlo a já s tím nic nědělal? Příjde mi, jako by to byla včera jen náhoda.

Ta grafika je funkční. Dokonce jsem si na ní včera zahrál.
Z mnou neznámého důvodu to po vypnutí PC nejde.

Jak si se předtím psal:

Co to nyní dělá po restartu (či vypnutí/zapnutí)? Netuhne to?

Tehdy jsem PC nevypínal, jen resetoval po instalacích ovladačů. Možná že kdybych PC vypnul už včera, taky by to nešlo.
Nevíš o příčině, která by to mohla způsobovat?

Ahoj, psal jsem o tomto problému na czc, mám M2N-E a zdroj Corsair TX650W jako ty, procesor Athlon 5000+ BE a s touto kartou jsem si také naběhl - stejnej postup jako u tebe, nejdříve update BIOSu na 1703, nic, pak 3001 a 5001 se stejným výsledkem - deska by ti ale měla po startu pípat, pokud by chyba byla v GK, u mě to bylo jedno dlouhý a tři krátký pípnutí - jenže pak jsem v jiném PC kartu normálně rozchodil na čipsetu AMD 870 a bylo jasno - je to fakt problém nVidia čipsetu, ale jen na některých revizích desky, bohužel zrovna na tý naší :-( tak jsem tam vrátil 3850 a jedu dál... to že ti to chvíli fungovalo je asi opravdu velká náhoda...