Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Grafická karta

dobrý den chtěl bych se zeptat jaký význam má paměťová sběrnice u grafické karty
budu kupovat součástky do nového PC a toto je jediná věc u které nevím co má dělat
případně

PC bude dost zatížené a taky aby to na pár roku vydrželo a nemusel kupovat za 2 roky novou
rád bych grafiku s minimálně 1,5Gb paměti ideálně 2Gb ale u té sběrnice fakt nevím jakej to má vliv
mám ted grafiku NVIDIA GeForce 9800Gt 512Mb a 256 sběrnice a nevím jestli je ta sběrnice využita na plno nebo jen na půl
a podle toho koupit novou jestli bude taky stačit 256 nebo silnější

Obecně:
Čím širší sběrnice, novější technologie paměti (GDDR 5) grafiky, tím je karta rychleji/výkonnější.
( ale ve spojitosti s frekvencí/ výkonem GPU )
Paměť/velikost je až na posledním místě.

aby to na pár roku vydrželo a nemusel kupovat za 2 roky novou

Budeš.

nevím jestli je ta sběrnice využita na plno nebo jen na půl

Jak napůl? Pleteš si sběrnici grafického subsystému se sběrnicí CPU.

jestli bude taky stačit 256 nebo silnější

Co máš přesně na mysli? Nějaký konkrétní model?

Prozradím ti tajemství - nezáleží jen na grafice. Plečka s hypervýkonným GPU ti udělá menší službu, než vyvážená sestava za třeba polovinu ceny.

Tak za takovou kartu si připlatíš, ve výsledku možná zbytečně. Před rokem a půl stála GTX285 9500. Dneska jsou porovnatelné grafiky za 2500. Smysl to mělo jen dočasný.
A jen tak mimo- grafika může mít paměti kolik chce, pokud ale nemá dostatek výkonu, je jen na parádu.

takže šířka sběrnice na výsledném výkonu G.k. nemá žádný vliv??

vím že potřebuji mít správně sestavený PC v poměru výkon CPU a grafiky..... to vše vím

já jen když koupim grafiku s 2Gb paměti a budem mít sběrnici 128 nebo 512bit jestli to bude poznat
je mě jasný že čim víc tim líp ale nedokážu odhadnout jakej to má vliv na výkon

řekněme že hraji graficky náročné hry a ted mám tedy 512Mb paměti a 256 sběrnice, pamět je třeba využita na 100% a sběrnice taky
ale co když koupím kartu s 2Gb paměti a 128bit sběrnicí bude ten výkon horší ?? nebo pořád stejný