Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno bash - nahrazení příkazu less/more

Zdravím, potřebuju nějak nahradit funkci příkazu less případně more.. nemůžu je použít a můžu jenom cat.. jenže ten neumí stránkovat.. a já potřebuju, když bude text na 10 obrazovek, aby se mi to po jedný seklo čekalo na stisk klávesy a vypsalo další až do konce.

Načtení a ošetření jestli textový soubor existuje je hotov, jen tam dodělat todle.. Věděl by někdo?

tak já si dovolím navrhnout několik řešení:

1. pomocí nástroje sed (umí tisknout zadané řádky ze vstupu)
2. pomocí nástroje awk (totéž jako sed)
3. pokud je text bajtově (tedy počtem znaků) kratší než ARG_MAX (getconf ARG_MAX; u nových jader by to mělo být okolo 2MB), lze použít proměnné v bashi a skriptovat to cyklem nad ní, prostým nastavením oddělovače na LF