Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terminál a terminál server

Lidi, prosím jak vlastně funguje terminál klient a terminál server oproti normálním PC a serverům?

Mne tu hučej do hlavy, že klient je normální PC, s normální licencí a k tomu ještě licence terminál klienta..
Jak to tedy celé funguje?

Klient je normalni PC, nemusi to byt nutne operacni system Windows, stavi jakykoliv OS s Terminal server klientem. Takze Linux, Mac, ...

Na serveru (pocitaci) bezi Terminal Service, na ktery potrebujes klientske licence. Vsechny programy se pak spousti primo na serveru, na klienta se prenasi pouze obrazovky a na server pak jsou uzivatelske vstupy (klavesnice, mys, ...)
Pozadavky na hardware klienta jsou minimalni, veskerou praci odre server

Tenki klienti sa kedysi pomerne hojne pouzivali, dnes ich stretnut je skor vynimka, aj ked firmy co ich predavaju tvrdia nieco ine;o).
Tenki klient je mala krabicka, ktora sluzi len na zobrazenie veci zo servera a pripojenie periferii (klavesnica, mys, repro...atd). Vsetko vykonava server, serve nejde, klient nejde.
Ovela univerzalnejsie je pripojenie plnohodnotnych pc na server, na serveri bezi terminalova sluzba, na normalnom pc bezi terminalovy klient, v tomto pripade sluzi rovnako ako pri tenkom klientovi na zobrazenie obrazovky servera, operacie sa vykonavaju na servri, vyhoda je, ze ked server spadne, mas stale k dispozicii plnohodnotny pc s OS a mozes pracovat.

Tvrdy linuxak ti odpovie, ze plnohodnotny pc je len ten s linuxom;o).
Je jedno aky OS tam mas, ci uz na strane klienta alebo servera. Prave pred par dnami som klientovi navrhol, ze dalsie pc do firmy zu mozu byt kludne postavene na linuxoch, pretoze 99% prace sa vykonava prave cez terminalovy server a serveru je jedno aky klient sa pripoji. Tym padom usetri na zaciatku poplatky za nakup licenicie OS (win7), Office (na servri bezi ms office a ma multilicenciu( a antiviru (na linux netreba).

Terminalovy server i klient mohou byt samozrejme i jiny operacni system nez Windows.

Doma mam nainstalovany LTSP (linux terminal server project), k tomu dve bezdiskove stanice jako klienty (zakladni operacni system je stahovan ze serveru).

Vyhody - snadna sprava (na jednom miste), terminaly maji minimalni spotrebu, pri vymene HW neni nutne znovu instalovat system
Nevyhody - nefunguji nektere lokalni sluzby, napriklad "hloupe" tiskarny (ty, co nemaji vlastni procesor), jak bylo psano, kdyz buchne server, neda se to pouzit vubec. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, ze mam server spolu s ostatnimi jako virtualni v jednom zeleze, tak by z terminalu byl dostupny pouze internet (vsechny lokalni sluzby by nefungovaly), takze je to jedno

Otestovat to muzes vzdycky...

Pro vetsi mnozstvi klientu je potreba silnejsi server (4 jadra, 8GB pameti) s 1Gb uplinkem.

Funguji lokalni flesky, prehravani medii (CD,DVD), zvuk a podle vykonu klienta a rozliseni se da koukat i na vide. Co blbne (je strasne pomale) je flash v prohlizeci (videa) a taky OpenTTD neni nijak oslnive rychly (zatim jsem neprisel na to proc) :-).

ale prd, velebnosti ... :-)
Náš nejvyšší správce a ředitel zeměkoule tvrdí, že v pohodě půjde provozovat přes 50Mb linku v Praze cca 40 tenkých klientů z 8 poboček, všechny tisky z cca 250 PC na těchto pobočkách (zákaz tisku přímo na tiskárnu vedle PC, všechno půjde na printserver do Prahy a zpět na tu stejnou tiskárnu, jen oklikou), maily v LotusNotes pro cca 250 lidí z těchto poboček. Přičemž pobočky jsou připojeny 16-25Mb linkama. Všechen tento provoz pojede přes tu 50Mb linku, tak k čemu 1Gb připojení? :-) Na každou úlohu samozřejmě bude oddělený server, ale všechny pojedou přes úzké hrdlo přípojky 50Mb/s.
Už se těším, jak to bude padat a vyjde nařízení, že tisknout denně více než 3 stránky na osobu je zakázáno. ...
Byste nevěřili, co je schopen pražák vymyslet za hovadinu, aby zdůvodnil svoji pracovní pozici.

Promin, ale to je dobra 3.14covina..

LTSP je pravda ponekud nenazrany, pri prehravani videa si sahne na 30Mb na klienta. Mene nenazrana protokoly, jako RDP nebo Nomachine NX (ve verzi 4 by mela podporovat lokalni USB zarizeni, takze by to melo byt uz pouzitelne jako normalni pocitac) plnohodnotne funguji tak od 2Mb, ovsem bez prenaseneho videa nebo kopirovani z lokalnich medii ci tebou zmineny tisk.

Tak teď nevím, jestli souhlasíš se mnou, když tvrdím, že to nebude fungovat, nebo s oním pražským ředitelem zeměkoule, který všechno centralizuje a tvrdí, že všechno pojede. Nehledě na to, že v momentě, kdy padne spojení do praglu, tak nejsou k dispozici žádná data! Tedy - nelze skenovat, tisknout, dělat v Excelu či Wordu, zkrátka v té chvíli je na stole hromádka naprosto neužitečného elektronického šrotu. :-(

Ako spravca siete na par zakladnych skolach ti mozem povedat, ze ta uspora je viac ako diskutabilna.
1. Ti tenki klienti (znackovi) su v cenach co sa blizia kancelarskym pc bez OS, ok mozes si postavit vlastneho tenkeho klienta, ale usetrena ciastka nie je nijako horibilna
2. Drviva vacsina skolskeho sw bezi na oknach, cize potrebujes win server, k tomu predrazene terminal licencie (ok, ide to aj bez nich, ale je v rozpore s licenciou)....atd atd, staci ked to cele spocitam a som niekde uplne inde ako pri solo staniciach
3. V pripade havarie servera odpilis vsetkych klientov, co je hlavne pri vybere win servera a v skolskom prostredi, kde sa o hw a sw nestaraju profesionali len otazka casu kedy sa to stane.

Pokial chces usetrit je podla mna zlata stredna cesta linux server, k tomu klasicke diskove stanice a mozes vyuzivat jak pracu na terminal servri, tak lokalne sluzby stanic. Slabe miesto tam prakticky nie je, takze vypadok jedneho prvku na sieti neovplyvni ostatne. Suma za sw = 0.

Tak tohle je otazka na vedeni skoly jak to resit, je tam hloucek, nekdo stini? Poslat dopis vsem rodicum zucastnenych deti s zadosti o nahradu skody (pomerove rozdeleno napriklad), videozaznam pripadne dolozit. Bezdiskove terminal maji maly vykon, proto malo topi a eventuelne by se daly proste zavrit do skrinky ve stole.

No to je trosku problem, dokonca zacali miznut ramky z pc (zobrali 1GB a dali tam 256MB) a nijako sa to zatial neriesi (predtym mizli len klavesnice, mysi a sluchatka).
Vyzera to, ze navrhnem riaditelom system osobnej zodpovednosti, problem je nielen v ziakoch, ale povedal by som hlavne v uciteloch, ktory premyslaju cisto komunisticky...toto nie je moje, to je skolske, takze co s tym je ma nezaujima.
PC su len v ucebniach, kam maju mat ziaci pristup len v sprievode ucitela, pred zacatim hodiny sa spravi fyzicka kontrola pc (sluchatka, mys, klavesnica, monitor, pc) a na konci hodiny tiez. Ak toto spravi kazdy ucitel poctivo a vykona sa o tom zapis, nie je mozne, aby nieco zmizlo. Samozrejme to, ze pocas hodiny ziak vymeni ram tomu nezabranim, ked je ucitel blby a toto ziakovi umozni tak co uz s tym.
Proste ak chces riesenie tak jedine hmotna zodpovednost ucitelov za zvereny majetok. Tie pc nestali 5 korun.

jo to vím.. s Linuxem jsem dělal asi rok...

nesnasim uceni "pouziti konkretniho programu" namisto uceni principu platnych pro jakykoli program... Grrrr

s tím souhlasím... sám jsem to poznal.. chodil jsem na tuhle základku a přímo mne učili na dané programy... zatímco na střeední nás učili jak s MS OFFICE, tak Open Office, pak i s GIMPEM a apod... člověk si v tom najde ty principy a třeba si najde svůj program co mu vyhovuje...

Krádeže HW lze vyřešit poměrně elegantně a levně - skříně PC opatřit zámkem (novější mají rovnou "ouško" na provlečení visacího zámku, do těch starších by měl být školník schopen vyvrtat otvor a nechat vyrobit přípravek na zámek (defacto "hřebíkoidní", resp. narovnané "utržené" ouško zámku s ploškou nebo zákolníčkem do vnitřku skříně, aby nešel vytáhnout) a samotný zámek zbavit ouška.

Terminálový systém je do školy IMHO druhý nejvhodnější (úspory na HW + úspory na administraci + lepší možnosti zabezpečení, lepší je už jen virtualizace), jen je třeba, aby server spravoval někdo, kdo to opravdu umí.