Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Externí disky

Měl bych pár dotazů ohledně ex. disků- např. tento:
http://interlink.tsbohemia.cz/transcend-500gb-2-5- externi-disk-anti-shock-u-s-army-standard-usb3-0_d 103878.html
Je to disk USB 3.0 (5 Gb/s) kompatib. s USB 2.0 (480 Mb/s) chtěl bych vědět jestli se jedné o čtecí nebo zapis. rychlost či obojí. A hlavně jestli se jedná o megaBITY, nebo megaBAJTY??? Jestli se nepletu u internetu se rychlost uvádí v megabitech což znamená vydělit 8 abych získal megabajty a pak ještě vydělit 1024 abych dostal kilobajty ve kterých se uvádí stahovací rychlost, jestli se pletu prosím opravte. A taky kde zjistím jestli mám USB 2.0. nebo 3.0, jsem na 95% přesvědčen že 2.0, ale pro jistotu. Moc děkuji za odpovědi!

Udávané rychlosti jsou rychlosti rozhraní, nikoliv samotného disku. Zjednodušeně řečeno je to rychlost, jakou dokážeš protlačit přes kabel, rychlost samotného disku ale může být vyšší (v tom případě ho rozhraní brzdí) nebo i nižší (v tom případě je kapacita rozhraní nevyužitá).
Jedná se o megabity, kilobity získáš vynásobením 1024.
Pokud nemáš velmi nový počítač, tak máš USB 2.0.

Jo dik. Určitě to bude ta první možnost- rozh. ho brzdí. Mám pevný disk 7200 ot. a kdybych z něj přenášel data na další pev. disk v PC kterej má jen 5400 ot. určitě to bude mnohem rychlejší. Můj ext. disk má taky 5400 ot., mám tento, patří ki nejprodávanějším:
http://interlink.tsbohemia.cz/transcend-320gb-2-5- externi-disk-anti-shock-u-s-army-standard-usb2-0_d 72779.html
a když chcu přetáhnout trochu víc dat, řekněne 50 GB můzu jít na pivo, trvá to fakt Bruntálně dlouho.
Teď mě napadlo, že je to v těch velkých a malých písmenech- MB= megabajty. Mb= megabity a 1 Mb děleno 8= ? MB, prosím potvrď nebo oprav moje tvrzení.