Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bios nevidí paralelní port

Ahoj. Mám takovej kuriozni problem. Kamarád měl doma výpadek elektřiny a od té doby nemůže zapnout pc. Problém je v tom, že mu pc v biosu nedetekuje systémový disk, který je připojen přes IDE. Nejenže nevidí ten disk, ale bios nevidí ani ten port! a když je na té desce implementován tak by podle mě měl být vidět a to sice jako IDE master a IDE slave a za tim (NOT DETECTED). Tak jsem ho zapojil u sebe doma a tam bez problemu bios rozpoznal disk i v systemu jeho oba oddily. Je možné, že by při výpadku proudu zkratoval port IDE a je tak nefunkční? Nabízí nám to možnost opravit chybu z instalačního cd. A když to dáme tak ten disk sice vidí, ale opravu nespustí, pořád to jen píše "attempting repairs", asi dvě hodiny sme to nechali běžet a pak jsme to vzdali. Máte někdo nějaký nápad?

Tak jsem ho zapojil u sebe doma a tam bez problemu bios rozpoznal disk

Co si zapojil u sebe doma?
To co u tebe doma slo je vporiadku. Zrejme do toho len kopol a vypadol kabel tak to otvor a znovu to vsetko zastrc.
BIOS ten port vidi, o to nemusis mat starost. Skus clear CMOS. Ked nempomoze ani poriadne zastrcit kabel ani tie dalsie veci tak je v haji doska alebo disk.

P.S. a tie Windows treba skusit znova nainstalovat a nie pokusat sa o nejake nezmyselne opravy. Ale az ked zastrcis ten kabel poriadne.
A v BIOSe skontroluj ze sa neprepol PATA na RAID mod (ak to je nejaka doska s PATA RAID radicom, aj take boli)
P.S.2. Ak je to PATA port na externom radici (moze byt aj onboard nejaky JMicron) tak ten port ani HDD nebudes vidiet v BIOSe nikdy, a je to tak SPRAVNE.

Mno u mě doma jsem zapojil disk. a tam mi ukazuje že master je obsazenej a slave volnej. U něj to vidí jen zaplněné a nezaplněné sata porty ale po IDE ani stopa...Disk být v háji nemůže když u mě normálně běhá, nebo se mýlím. Víc pořádně už to nejde. To bychom šli skrz desku. Zkoušeli jsme i jinou šálu, a taky nic. Na ten bios jsem koukal.. je tam opravdu nastaveno PATA..

Clear CMOS jsem ještě nezkoušel, to jsem bral jako jednu z poslednich moznosti. Ne ten parametr se jmenuje PATA..tam je neco jako IDE configuration, a je to nastaveno na PATA a nad tim je něco jako Enchanced, nebo Compatible.. Přesně ti to nemůžu říct. Nemám to teď před sebou a kamos jel do prace, takže zitra se do toho dáme. Viděl bys jako určité řešení vyhnat ten disk přes redukci na sata port_?

Ten PATA port by mal byt normalne zobrazeny v BIOSe, skus najprv aspon v BIOSe load defaults a save&exit. A napisat sem jaka presne to je doska, kolko tam je PATA portov a v ktorych si ten disk uz strcil.
Redukcia je moznost ale povazujem to za blbost ptz neni dovod aby to integrovane PATA neslo, a mozno by potom tie Windows na SATA ani nenabehli (nutny reinstall). Ale ked uz si ich na inom PC rozdrbaval nejakymi opravami tak uz stejne nenabehnu :)

To mi je prd platne potrebujem vediet aspon chipset nech viem aspon ci to je nativny PATA v chipsete alebo nejaky extra ak v chipsete ziadne PATA neni (potom nebude zobrazeny ani v BIOSe ale fungovat by mal aj ked neni v BIOSe, on je ten disk potom zobrazeny v OPROM).
Daj tam load defaults alebo clear CMOS to sa v takom pripade robi uplne ako prve a nie ako posledne (ako posledne by som este reflashoval BIOS)

Ano pretoze tie polozky v BIOSe by nezmizli keby sa odpalil radic. To tam je napevno, maximalne v zavislosti na nejakom PATA Enable nastaveni ktore moze byt skryte, preto pisem load defaults alebo clear CMOS. Mohol sa poskodit BIOS preto by som ho aj reflashol keby nic nepomohlo.
Ale stale mame malo informacii (o tej doske atd, ak to je extra radic mimo chipset tak PATA v BIOSe neni a ani nebude a je to tak OK)

Vyhodit celou desku jen kvůli řadiči? a pak tam dávat znovu okna a vsecky programy? mno to sme rikali s kamosem, ze bude vyhodnejsi koupit novy disk (sata) a na ten mu odeme vsecky data pretahnu, akorad teda ty okna bude muset tak jako tak preinstalovat, pokud se to tedy nepodari clear cmos nebo load default bios

chipset je na desce to životně nejdůležitější - a protože nejde vyměnit, je to vlastně celá základní deska.
podle mě je poškozený jižní brouk (southbridge).
může se stát že jiné porty pojedou (sata, usb, paměťový řadič v severním brouku), ale časem to bude nestabilní a začne to padat.
řešením může být v bazaru sehnat stejnou desku, nebo stejně vybavenou = pro stejný procesor se stejným chipsetem.
tak bude stačit jen přehodit disk, a případně přeinstalovat ovladač zvukovky a síťovky.

doufej že se při té poruše taky nepoškodily paměti - ale pokud pc najede a dostane se do biosu, je to nadějné.
možná dát memtest na bootovací disketu, nebo připojit sata cd mechaniku a pustit memtest z ní.

Ktora z tychto 20tich?
Search
Preco drbes do PC ked ani nevies opisat kompletny typ dosky? Ta doska nema v chipsete PATA takze nemusia byt ani v BIOSe ziadne PATA disky, ale bude mat nastavenie pre extra PATA radic (JMicron, Marwell, apod). To musi byt povolene a disk spravne zapojeny, spravne nastavene poradie bootovania (PATA bude v poradi bootovania ako nejake "SCSI" apod a nie ako PATA!) potom bude vsetko fungovat. Opakujem ten disk NEMUSI BYT UVEDENY V BIOSE, nikdy tam ani na tej doske uvedeny nebol a je to tak spravne. Nesnaz sa ho do toho BIOSu dostat, nepodari sa ti to :D

Ja jsem tu desku ani nehledal, jen v uvodni obrazovce jsem pochytil nazev. Pokud je vyresetovany bios, neni mozny aby to nefungovalo, kdyz to bylo novy tak to melo stejny nastaveni a fakalo to. Dalsi vec je ze ti bios musi ukazat co tam mas zapojeny za disky. A to jak sata radice tak ide.

BIOS ti nic nemusi ukazovat pretoze o externy radic sa stara OPROM ! Clovece uz to konecne pochop. Odnes to prosimta niekomu kto je schopny povolit v BIOSe ten PATA controller a nastavit spravne poradie bootovania. Standardne (=vyresetovany BIOS) to nemusi byt povolene ptz na novych doskach sa nerata s tym ze niekto este ma PATA zariadenie. A ta OPROM by zbytocne spomalovala bootovanie.
A pochop ze BIOS ti disky na extra controlleri NEVYPISE ptz ich vypisuje OPROM pocas POST.
Odnes to niekomu kto je schopny nastavit BIOS. My ti na to nevidime a odmietas napisat typ dosky, takto len nicis ludom volny cas co tu musia citat tie tvoje kraviny bez faktov

Tak zaprve to neni externi radic. Za druhe bootovani je nastavene spravne. A nakonec za treti kdyz dam bios do tovarniho nastaveni, ve kterem to bez problemu chodilo, tak neni zkratka mozny, aby to ted nechodilo, kdyz ho opet dostanu do stejneho nastaveni. Priklanim se k nazoru lednik.brtnik ze odesel radic na desce...

Promin. Ja neumim slovensky...mimochodem, jednam s tebou slusne, tak semnou jednej i ty. Rict mi tohle na ulici, tak bys dostal par pres drzku. Vazim si tu vasich rad, ale jednat semnou takhle nebudes. Shazujes tak uroven tyhle poradny na uroven omezencu, co se nezmuzou na nic jinyho, nez na urazeni tech co tady hledaj pomoc. Nevim, jestli ti vubec doslo, ze pocitac neni muj, ale kamose, ze mohu podavat informace jen z toho co u nej pochytim. Zkratka ne kazdy se spokoji s tim, aby mu prirostla prdel k zidli od pocitace a byl strasne happy z toho, ze se cejtis tu bejt bejaka hvezda. Priste na to radsi seru abych sem chodil pro rady. Lidi tu akorad umite ponizovat...pane MM neco vam ted reknu. Tahnete si zpet na to vase zavsiveny slovensko a neserte se na cesky fora. Nazdar

Jediny kto to tu zhazuje na uroven omezencu si ty, tym ze tu dristas dookola furt tie svoje nezmysly, a nie si schoppny ani uviest typ zakl.dosky. Tak tomu znamemu zavolaj nech ten typ dosky precita predtym jak tu pises svoje nezmyselne "uvahy". Snad ten tvoj znamy vie citat. A telefon snad ma tiez.

BTW. a svoj debilizmus ukazujes aj tym ze si nebvies na vrchu stranky precitat ze toto neni ceske forum.

Proste cely cas tu riesis ze v BIOSe neni videt PATA port, a ja ti tu celu dobu pisem ze na tej doske to je tak SPRAVNE a neni to ziadna porucha, a ty tu furt opakujes svoje nezmysly o poruche, tak sa nediv ze na to uz nemam nervy.

Pravdepodobne jedine co potrebujes urobit je opravit instalaciu Windows, ak to opravit nejde tak treba odzalohovat data z disku (napr. pomocou live linux) na externy USB disk, a pokusit sa nainstalovat nanovo Windows, vcetne formatovania oddielu. Ak to bude hadzat pri instalacii nejake errory tak riesit v extra dotaze konkretny error.

Tu si stiahni manual (English) pre P5Q (nastav OS na other)
http://www.asus.de/Motherboards/Intel_Socket_775/P 5Q/#download
a citaj si kapitolu 3.2.1 ze v tom BIOS nikdy ziadne PATA disky nie su ani neboli ani nebudu.
A potom si citaj kapitolu 3.5.4 (BIOS podmenu "Advanced"-"Onboard Devices") kde mas mat
Marwell IDE - Enabled
Marwell IDE Boot ROM - Enabled
A pochop uz konecne ze Boot ROM je OPROM.
V poradi bootovania nemusi byt spravne "Hard Drive" ale moze tam byt specialne pre PATA polozka SCSI devices alebo PCI devices apod, OPROM disk neni Hard drive.

Ked to mas vsetko povolene tak treba skusit napr. live linux nabootovat ze ci vidi ten disk a co je na tom disku, pripadne opravnu instalaciu Windows alebo novu instalaciu vcetne formatovania. Mohol sa pri nasilnom vypnuti poskodit suborovy system apod a teraz proste len nenabehne Windows.

P.S. a ked mas inu podverziu dosky (ktora nema Marwell ale JMicron a iny BIOS) tak sem musis napisat presny typ dosky! Je napisany na nalepke niekde na doske alebo priamo na doske.

Takze deska se jmenuje asus p5q E3790. Marvel ide je povolene a boot rom ide je taky povolene. Dal me kamarad informoval, ze predtim si je na 100% jisty ze ten disk predtim v biose videl i s tim portem. Pri klasickym startu to vyhodi chybu 0xc0000225- the boot selection failed because a required device is inaccessible. Oprava windows taktez nefunkcni, par hodin behu a stoji to na miste a nakonec to vyhodi chybu ze se oprava nepovedla...

Tak ten jeho disk odpoj, skus jej připojit do svojeho pc jak se bude chovat.pokud by připojenej disk byl v háji může řadič vyblokovat. Naopak zkus připojit jiný disk na tu desku jestli se řadič najde.

Aniž bych chtěl nějak řešit ten váš flame s MM, tak technicky MM má pravdu snad ve všem co sem četl, je to tak trochu jeho parketa...je to externí řadič, stará se o to oprom. S tím, jestli je to vidět v biose nebo není si nejsem jistý, p5q sem montoval docela dávno. Někdy to i záleží na tom jak je nastavený režim sata. Spíš si myslím že to vidět v biosu být nemá a detekuje se to po biosu.
P.S. To že případně kámoš tvrdí že to viděl v biosu-tomu nevěř, lidi toho nakecaj aj známí a kámoši aj když třeba nechcou. Dělám pc technika 15let a zásadně věřím jen tomu co vidím.

Svata pravda. U me disk bios rozpozna a ve windows se v nem muzu hrabat bez problemu. Zkousel jsem bootovat u kamose pres live linux cd a to vyhodi stejnou chybu jako kdyz to spousti normalne. Ale kdyz sme spustili ubuntu, tak to ten disk naslo a mohli sme se v nem hrabat. Takze radic je ok. Jeste jedna vec. V nastaveni poradi bootani to ten disk vidi. Takze zkusit reinstal windows?

Ten disk vidět NEMOHL, protože ta deska NEMÁ IDE port vyvedený z čipsetu. PROTO nemůže být vidět v BIOSu, ale pouze BIOSu přídavného řadiče který se nachází na desce, který se objevuje poté, co BIOS desky už naPOSToval.

ŘEŠENÍ pro tebe a tvého stejně "znalého" kamaráda je: odnést PC do servisu a zaplatit za opravu. Pokud už nějaký DEMENT složil PC s IDE diskem a deskou s nenativní podporou IDE, měl vás poučit, jak se v tomto případě instalují Windows, speciálně pak jak podstrčit ovladač přídavného IDE řadiče.

a CO chceš vysvětlovat? Vždyť vše už bylo v tomto vlákně NĚKOLIKRÁT vysvětleno. Já opravdu nemohu za to, že buď neumíš číst, nebo si sedíš na vedení (vyber si). Protože já nepsal nic o kvalitě desky, ale o debilitě toho, kdo to takto poskládal. Do moderní desky patří SATA disk, PATA je tam POUZE pro možnost připojení starého disku nebo CD mechaniky, určitě ne pro bezproblémové provozování systémového disku.

Mas nainstalovat Windows nanovo, ak instalator nenajde disk tak pri instalacii mu treba dat ovladac na diskete (alebo integrovat ovladac na CD pomocou nlite). Ovladac ak je potrebny tak je na webe vyrobcu dosky.
Ked mas furt nejake bluescreeny pri instalacii tak treba skusit aj ine instalacne CD (mozes mat blbe) a uplne vymazat disk napr. pomocou killdisk (je napr. na UBCD).

P.S. a dobre je aj prepnut SATA do modu "IDE" (v BIOSe) hlavne ak mas CDROM mechaniku na SATA tak je to nutne inac XP nenainstalujes.

jedna se o windows 7...a doufam že instalace nanovo poběží, protože to normálně při nastavení pořadí bootování vidí ten onen disk. A kdyby ho to náhodou nevidělo, tak disketovku nemám a kámoš taky ne. Hlavně ani netuším jak bych tam ty drivery dostal...nemám s tím žádné zkušenosti

ešte skontroluj boot options prídavného radiča marvell,pokial pri výpadku prúdu došlo k jeho čiastočnému skratnutiu a nastaveniu default hodnôt,tak sa určite prepol do režimu non-bootable optional onboard ide/pata controller a v tom prípade doska nebude za žiadnych okolností detegovať takto pripojený ide disk pri štarte pc,do setup menu radiča sa obvykle dá dostať stlačením ctrl a S klávesov-treba pozrieť manuál k zákl.doske akú konkrétnu klávesovú skratku treba použiť pre konkrétnu dosku...