Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OT: výpočet DPH

Krásný letní den ve spolek. Jelikož se na poradně pohybuje několik osob zabývajících se učetnictvím, chtěl bych je poprosit o radu. Oč jde.
Mám tu fakturu vedenou v Excelu, kde se zadá částka bez dph a excel vypočte daň a částku s daní. Byl sem požádán abych předělal vzorce a to tak, že se zadá částka s daní a Excel vypočítá daň + základ. Matematicky mi to nečiní problém. Dejme tomu, že mám částku 120kč s DPH

pokud mám daň 20% vypočítám si koeficient
20/(100+20) = 0,166666667
který vynásobím částkou s DPH (120kč*0,166666667) výsledek je daň = 20kč
základ (120-daň(20))= 100kč

Něco sem pogooglil, ale nejsem z toho moudrej. Někde se uvádí, že podle nějakýho §37(asi) se má koeficient zaokrouhlit na 4 desetinná místa. Jinde tvrdí, že zaokrouhlení není potřeba. Taky jsou rozdíly v zaokrouhlení jestli se jedná o platbu převodem či hotově. Většina článků na toto téma je staršího data a proto bych prosil o vyjádření učetnictví znalých, jestli je vše správně z "účetního" hlediska

Děkuji

DPH se počítá při výpočtu "shora", tedy z ceny s daní, koeficientem, který činí v případě 10% 0,0909 a v případě 20% 0,1667.

V případě 20% je výsledné DPH nepatrně vyšší, než by tomu bylo v případě matematického výpočtu. U 10% je tomu naopak.

Nesetkal jsem se s případem, že by FÚ při kontrole použití matematického výpočtu místo koeficientu nějak napadnul (rozdíl by činil obvykle maximálně jednotky korun - v případě 120.000 Kč je to 4Kč u 20% DPH). Na druhé straně, výpočet z ceny s daní se používá minimálně(?) - z mých klientů nikdo (kromě vykazované denní tržby v hospodách bez registračních pokladen, ze které DPH počítám koeficienty).

Výše zmíněná faktura se používá v servisu (žádná registrační pokladna). A servisák při vyplňování faktury stejně na karkulačce vypočítává základ z ceny (autodílů) z DPH a onen základ zase cpe do excelu, který spočítá daň + cenu s daní. Proto chce předělat vzorce, aby to nemusel otrocky klovat do karlulačky, ale rovnou do faktury a excel si to schroupá.

Takže pokud použiju koeficient:

0,166666666666667 při 120kč s DPH dělá daň 20
nebo
0,1667 při 120kč s DPH dělá daň 20,004

zaokrouhlený na 4 desetinná místa či nikoliv je to jedno ? Nebo musí být dodrženo zaokrouhlení, aby nebyly problémy s úřady.

Ještě bych se zeptal jak je to s tím zaokrouhlováním na základě způsobu platby - hotovost/převod nebo je to šumák?

Díky za reakci