Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vhodny zosilnovac pre repro?

ahojte, uvazujem nad kupou zosilnovaca pre moje repro (2 bedne, v kazdej je 2x150W repro + vyskovy), problem je v tom, ze neviem ich impedanciu, takze ani neviem, aky by bol dobry zosilnovac.

Nasiel som jeden zosilnovac:
obrazok
ale neviem, ci bude vhodny, viete mi poradit nieco?

k tomu zosil. na obrazku pisu:

4-16ohm.Super vykonny 2x 180w. Ladenie vysok bassov a hlasitosti.Vstup 2 x Jack a 3.5 jack.Okolo ovladania hlasitosti to je farebne osvetlene. Poslem postou.

Dakujem vopred za reakcie!

Zober si ohmeter a zmeraj tie svoje repro.
Vzhladom na to, ako je velky ten zosilovac, nebude mat v reale viac ako 2x20W a je to este horsie v tom, ze z neho nevykuzlis viac ako 2x2W, pretoze pri vacsom vykone sa spali. Pre taky vykon ako je tam napisany len chladic na koncak by bol rovnako velky ak nie vacsi.
Okrem toho nevidim zdroj, ktory by na 2x180w mal byt minimalne 3-5x tak velky ako ta krabicka. A taky zdroj bude vazit mozno aj viac ako 10kg.
To chces mat este problemy potom k tomu zhanat potrebny napajaci zdroj, alebo sa vyberies do prveho obchodu kde predavaju audioelektroniku a pokukas ci by sa ti nieco nezislo? Ked nahodou budes v tom obchode pokukaj ake rozmery maju zosilovace ktore maju 2x100W.

Jinak na doma 150w je taky magořina

Není. Když jsem porovnával zvuk z receiveru Denon (2×40W při 8 ohm) a zesilovač Sony ES (2×110W při 8 ohm) tak ten Denon hrál jak když hodíš na repro peřinu, při nějaké hudebně náročnější pasáži nestíhal a kromě středu spektra zbytek jen naznačil, bez basů, výšky jen naznačené... Samozřejmostí bylo, že zdroj signálu a repro byly shodné; poslechová hlasitost mírně vyšší než běžná.
Nápis 150W na bednách mít může, třeba je to krátkodobá zatížitelnost.

No samozřejmě, je to jedno s druhým. Taky záleží na napájení zesilovače; logika výrobců je taková, že na slabý zesilovač nacpou ošizené trafo a pak podle toho vypadá zvuk.
Zesilovač, který bude mít 20W na kanál a bude hodně kvalitní, bude:
a) drahý
b) dvacetpět a více let starý
c) raritní

Neměl jsem na mysli vibrující sklo, to vůbec. Ale slabší zesilovač se při hutnějších pasážích "zadýchá" a část spektra potlačí. Výsledkem pak je zvuková nepřehledná koule a mnohdy i nepříjemná. Zesilovač s vyšší výkonovou rezervou (samozřejmě záleží na kvalitě jeho zapojení) tímto neduhem obvykle netrpí...

Jo, taky mám doma reciver 5x70W s celkovým příkonem 350W - nějak mi tam chybí ztráty, takže plnej výkon je taky jen papírák. Naštěstí to stejně nikdy na plno nedávám a na basy mám aktivní subwoofer. Zdroje jsou často poddimenzovaný, protože s tím tak nějak výrobci počítají, že to lidi nebudou dávat nikdy naplno, ale zase budou (uživatelé) mít lepší pocit, že mají 5x70W, než jen 5x40W.
Takže v tom má tvoje teorie pravdu, že výkonnější zesilovač je lepší, protože bude mít silnější zdroj, kterej to na polovinu výkonu ještě zvládne.
Při menších výkonech však záleží na kvalitě obvodů, avšak jsem naznal, že jsem spíše tetřev, než netopýr, takže v tomto příliš rozdíly nepoznám (možná jo, netestoval jsem to jako ty).

Ono to taky bude tím, že třeba (u běžnějších značek - Yamaha, Denon, Sony...) je levnější zesilovač slabší a řekněme ne tak dobře provedený, jako dražší silnější, na kterém si dá výrobce přecejen více záležet.
Já jsem to testoval jen pro zajímavost (neděle a venku chcalo...), receiver Denon šel pak do světa. Sám jsem ale byl překvapen, že to byl až takový rozdíl...:-) Srovnání to ale nebylo fér, ten Denon byl kupovaný v roce 2000 za 8500,- Kč (navíc to byl opravdu základní model) a postavil jsem proti němu zesilovač Sony z řady ES z roku 1991.

no tie repraky mam pozhanane od znameho mam ich zapojene paralelne 2 a 2, neviem na istotu ze su 150W ale zdroj odkial ich mam vravi ze ano...

...nemaju na sebe ani akej su znacky ani nic...ja len preto zhanam daky zosilovac, pretoze ich mam napojene priamo na mikrosystem, co ich samozrejme neutiahne...
tak preto nejaky zosilnovac, ale neviem aky by stacil na ich prevadzku. Priemerovo su to 30cm repraky

Při napájení 12V to chce desítky ampér, to ti neposkytne žádnej běžnej domácí napájecí zdroj, všechno by to shořelo. V autě je alternátor a špičky vykrývá autobaterie.

S tvým rozpočtem se dívej po stolních zesilovačích, který mají třeba i jen 2 x 40W, to ti bude stačit až až.

Ideální by to bylo, jenže zesilovač za tu cenu a těmahle parametrama pro zdroj bude zaprvé hrát nekvalitně a zadruhé rozhodně nevykouzlí dvě stovky wattů z ničeho (12V/ 5A mluví za vše). Řekněme, že máš nějaké použitelné reprouktory, tak proč k nim chceš rvát levný zesilovač pochybné kvality (udělat z toho plasťáky Genius "za tři kila") a funkčnosti za 22, když bys mohl někde v bazaru sehnat sice za dvoj-trojnásobek, ale kvalitní zesilovač s pěkným zvukem, který ty repráky alespoň utáhne.
edit: Za mě ber tenhle názor- jestli budeš chtít kupovat tenhle zesilovač, tak se raději poohlídni po Geniusech kolem 25 eur, ušetříš si starosti a hrát to bude zhruba stejně.

sory, zle som uviedol, priemer tych reprakov je 15cm, neviem na kolko su WATTov, ale aj tak sa pytam, utiahne mi ten zosilnovac 2 a 2 reproduktory 15cm v priemere?
blizsie udaje o tom nepotrebujem, ved doteraz ich napajam cisto len z mikrosystemu, tak hladam len "nejaky" zosilnovac, co ich utiahne lepsie ako tento mikrosystem:
pozrite obrazok

nejde mi o nejaky bohovsky zvuk ci vykon, len chcem dostat z tych reprakov maximum (samozrejme nie viac ako max)... :D

mam ich zapojene paralelne 2 a 2

To jako opravdu? Jestli je tam nějaká výhybka a opravdu máš paralelně zapojené dvě reprosoustavy, může klidně impedance na nějaké frekvenci klesnout třeba na dva Ohmy. To nemusí zesilovač vydržet, nebo zapracuje proudová ochrana, je-li tam nějaká. Snažíš se ozvučit tělocvičnu nebo fotbalové hřiště?

Udělej několik věcí:
- Namaluj schéma, jak jsou ty repráky vlastně zapojený.
- Můžeš tu bednu vyfotit a dát sem obrázek?
- Otevři bednu a podívej se, kolik ohmů mají ty repráky a když budeš u toho, můžeš se podívat, kolik mají wattů. Je to napsáno zezadu na repráku (na magnetu).

A na ty zesilovače zapomeň, to jsou krámy do auta, to do domu opravdu nepatří, už vůbec ne s nějakým napájecím zdrojem pro notebook.