Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC se restartuje

Čau, nedavno jsem si od kámoše pořídil motherboard s procesorem Intel Pentium 4, přidal 1 512MB RAM a od té doby se mi PC restartuje. První restart byl, když sem pařil Company of Heroes, tak jsem si řekl, že to mohlo být z přehřátí. Jenže pak jsem skypoval s kámošema a byl na netu a najednou restart. Dneska zapnu PC, jdu na net, koukam na youtube a zase restart. Kdo mi poradí co s tím ? :)

HW - MB: MSI 865PE Neo2-P
CPU: Intel Pentium 4 2.80Ghz
RAM: 1. A-Data 1GB, 2. Kingston K 512MB, 3. v Everestu nemá název 256MB 4. v Everestu nemá název 256MB --> celkem 2048MB
Grafika: nVidia 7600GT 512MB
Zdroj: 350W

Teploty (v klidu)- MB: 47 °C
CPU: 47 °C
Grafika: 61 °C
HDD 40GB(PATA): 38 °C
HDD 232 (SATA): 48 °C

V nastavení jsem zakázal automatický restart, ale i přes to se PC restartuje.

Právě teď jsem měl BSOD - přikládam výpis

************************************************** *****************************
* *
* Bugcheck Analysis *
* *
************************************************** *****************************

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (a)
An attempt was made to access a pageable (or completely invalid) address at an
interrupt request level (IRQL) that is too high. This is usually
caused by drivers using improper addresses.
If a kernel debugger is available get the stack backtrace.
Arguments:
Arg1: 00000000, memory referenced
Arg2: 0000001c, IRQL
Arg3: 00000001, bitfield :
bit 0 : value 0 = read operation, 1 = write operation
bit 3 : value 0 = not an execute operation, 1 = execute operation (only on chips which support this level of status)
Arg4: 804e164e, address which referenced memory

Debugging Details:

WRITE_ADDRESS: 00000000

CURRENT_IRQL: 1c

FAULTING_IP:
nt!V86_kite_a+27
804e164e 8916 mov dword ptr [esi],edx

CUSTOMER_CRASH_COUNT: 1

DEFAULT_BUCKET_ID: DRIVER_FAULT

BUGCHECK_STR: 0xA

PROCESS_NAME: HDDScan.exe

LAST_CONTROL_TRANSFER: from 804e179e to 804e164e

STACK_TEXT:
b1592cbc 804e179e 00000001 b1592cd8 00000000 nt!V86_kite_a+0x27
b1592cbc 00000000 00000001 b1592cd8 00000000 nt!KiTrap0E+0x152
WARNING: Frame IP not in any known module. Following frames may be wrong.
b1592d58 00000000 00000000 00108c80 7c90e514 0x0

STACK_COMMAND: kb

FOLLOWUP_IP:
nt!V86_kite_a+27
804e164e 8916 mov dword ptr [esi],edx

SYMBOL_STACK_INDEX: 0

SYMBOL_NAME: nt!V86_kite_a+27

FOLLOWUP_NAME: MachineOwner

MODULE_NAME: nt

IMAGE_NAME: ntoskrnl.exe

DEBUG_FLR_IMAGE_TIMESTAMP: 4d00dcb6

FAILURE_BUCKET_ID: 0xA_nt!V86_kite_a+27

BUCKET_ID: 0xA_nt!V86_kite_a+27

Followup: MachineOwner

Co máte všichni s tím zdrojem?

přidal 1 512MB RAM a od té doby se mi PC restartuje.

ať vyhodí tu 1 512MB RAM a PC se mu přestane restartovat. Spousta tzv. sračkových zdrojů se úspěšně provozuje ve spoustě počítačů po celém světě, teď jsem se dostal k PC, kde je původní zdroj EC deset let starý a jede bez problémů (až na ztuhlej větrák). Ve spoustě noname krabic který jsem dával dohromady byl noname zdroj, sice pár se jich vrátilo zpátky, ale to značkový zdroje taky...

Ideální to není, ale 7600GT není žádný bumbrlíček, nemá ani přídavný napájení, třístovka by měla stačit. Navíc BSOD STOP 0x0000000a obyčejně vyskakuje kvůli vadné ramce. V každým případě by tazatel měl provést zpětný krok (vytáhnout naposledy přidaný hardware) a teprv potom pokud by to nepomohlo, tak rozebírat něco dalšího.

Ono to bývá obyčejně tak: šitový zdroj starý několik eónů sice počítač srdnatě napájí, ale jeho obvody to prostě nedokáží dělat dostatečně přesně. Tu 0,5-0,7V uberou, tu 0,5V přidají, a výsledkem je nestabilní napájení, které sice (zatím) ničemu neškodí, ale z PC udělá nestabilní střep. Nezapomeň, že každá komponenta má nějaký odběr (i ten RAM modul), že zdroj stárne a postupně klesá jeho schopnost dodávat tabulkové hodnoty proudu.

edit: a už vůbec bych nepřipomínal další věc, a to je napájecí kaskáda na desce, která může být také trochu "odflinknutá"

Takže já to vidím přesně obráceně - nejprve zajistit dostatečně spolehlivé napájení a pak (možná) řešit nějakou nestabilitu.

P.S.: Shodou okolností tu mám jedno podobné PC, po několika letech mu umřel 350W Fortron (P4 2GHz Northwood, 1GB RAM, R9550, 2x HDD), takže ne že by těch 300W (doposud neznámé značky) bylo dostatečných.

jak jsem četl tu sestavu, chybu "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" jsem už očekával - ty tam nemáš paměti ale hnůj.
vyhoď ty 2x256mb blitky, k celkové velikosti ram nepřispívají prakticky ničím, jen nekompatibilitou a pomalejším časováním, prostě jsou úplně na how... hoď je do kompostu.

smůla je i ve zbytku ramek - splácal jsi různé paměti k sobě, ta větší 1gb je naneštěstí adata (kvůli rozdílnému napětí bývají nekompatibilní s okolím). tak vytáhni i tu 1gb jestli to pojede. pak se rozmysli - buď sežeň 3x 512mb stejný kingston, anebo otestuj zvlášť tu adata a kdyžtak k ní přikup druhý přesně stejný šunt.

zdroj bude nějaká noname sračka na hranici zatížitelnosti, těžko říct co utáhne. jestli má ještě starý 8cm větrák, okamžitě ho zahoď.

druhý hdd 48°? si děláš srandu? ta bedna uvnitř musí vypadat, když tam neproudí vzduch a pečeš disk.
pomohlo by (zatížení zdroje, proudění vzduchu) udělat na začátku sata disku volné místo do 40gb pro nový oddíl, na něj naklonovat obsah starého pomalejšího pata disku, a ten potom úplně vyhodit.
pozn.: pokud se rozhodneš pro klonování, potřebuješ co nejbezpečnější podmínky = dokud nebudeš mít normální paměti, dělej to s jediným paměťovým modulem (512mb nebo 1gb)

Dneska jsem objednal zdroj 450W. Jelikož A-Data fungovala v pohodě s tou první 256 ramkou, nikdy jsem neměl potíže s restartem. Pak jsem přidal ještě druhou 256 ramku, stejný výrobce a nakonec 512. Bez tý poslední se to včera večer stejně restartovalo, i když sem to odškrtnul v nastavení systému. Modrou obrazovku to hodilo, když jsem spustil SMART test u sata HDD, po restartu už test šel normálně spustit. Uvidim, jak se vyvrbí situace s novým zdrojem, v nejhorším případě koupím ještě jednu A-data a zbytek vyhodim.

Jinak k teplotě HDD - bedna je opravdu hodně stará, takže je tam celkem vedro. Navíc mi sata HDD při provozu začal tak nějak podivně vrčet.

To mas tak, grafika byva najteplejsia. Zasa ale najviac vydrzi. Tie teploty su namerane v zatazi alebo iba tak? Harddisk od WD ma ale dost. Ako mas riesene chladenie v bedni (vetraciky)?

edit/ a navyse bolo by dobre urobit nieco s toho co ti radi "lední brtník", alebo rovno vsetko. A ked uz si si kupoval novy zdroj nemusel si kupit ten najlacnejsi ktory si videl.