Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zjistit "bottleneck" v PC

Ahoj,
občas se mi u některých činností na PC stává, že na první pohled jede PC jakoby "na půl plynu". Typicky např. rekódování z VOB do XVID:
- každé ze 4 jader CPU jede na 40-50 procent
- RAM není přecpaná (nic dalšího kromě konvertoru neběží)
- GPU je vytíženo 1-2 procenty
- Disk (SSD) si sem tam blikne, na plotnovém nic nemám.

Prostě z toho, co umím měřit/sledovat, nejsem schopen zjistit, která část mého PC je úzkým hrdlem. Zároveň je mi jasné, že potenciálních úzkých míst je celá řada (starý čipset, system bus, memory bus, architektura komponent jako taková...).

Dotaz tedy zní:
Jsem schopen např. ve výše uvedeném případě zjistit, která část mého systému již nestíhá a nedovolí ostatním, aby běžely rychleji? Je nějaký monitor i pro jiné části systému než je CPU, GPU a podobně profláklé komponenty?

Pro úplnost zde je konfigurace: 780G, Phenom X4 3GHz, 4GB RAM, 5570/1G, Vertex 2 (první generace), 1TB 7200ot., Vista Home Premium 32bit poslední SP (legální, čistá instalace, breberky nejsou). A ano, ovladače mám ke všemu aktuální.

Díky za tipy.

u her neočekávej nějakou hyperaktivitu, než hra potřebuje.

u převodu bych to chápal, podívej se, pokud máš podezření na brzdu do báječného process exploreru- na vytížení gk, cpu, ovladačů, apod. ale patrně bude mít aplikace svoje tempo.

jestli chceš teda vidět 100% všeho, vyrob si komické video-
rozlišení třeba 32001x25005
v kodeku videa zapnout nejnovější rozšíření stylem "co to jde"
u zvuku se vyřádi taky.
řekl bych, že (pokud neuděláš nelogickou sestAvu a kodek to ustojí)kodek bude požadovat zdroje.

SSD bych z nevytíženosti procesů nepodezíral. Možná (jen hádám) za to může celková "politika" správy OS - taky se mi zdá, že na některých mých PC s WXPPro jedou stejné aplikace pomaleji, než na stroji s W7HP (s méně výkonným hardwarem). Ale opakuju - jen hádám.