Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výběr notebooku

Zdravím,
potřeboval bych poradit s výběrem notebooku. :-) Jelikož jdu za pár měsíců na VŠ, kde budu notebook potřebovat, tak si chci koupit kvalitní, který mi vydrží alespoň 5 let. Z velké nabídky notebooků jsem vybral dva favority:
http://www.alza.cz/toshiba-tecra-r850-11d-d243905. htm#popis
http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-t420-4178-a3g-d 236309.htm#popis
Obě dvě značky považuji za kvalitní, ale nejsem si zcela jistý, který z těchto dvou si vybrat. Oba dva notebooky jsou téměř stejně vybavené, ale asi bych raději volil toshibu, kde myslím, že je kvalitnější grafická karta, větší display, numerická klávesnice (pro mě pohodlnější) a vzhledově se mi líbí víc. Na druhou stranu Lenovo je o trochu lehčí (notebook bude často přenášen) a má delší výdrž baterie. U té výdrže baterie předpokládám, že ve skutečnosti vydrží kratší dobu, než je uvedena – kolik asi při aktivním provozu?
Notebook nebudu využívat na hry, ale potřebuji, aby zvládal práci v grafických (i 3D), simulačních a vědeckých programech (matlab, maple, Statistica,…). Jinak bude využíván převážně pro práci s internetem a přehrávání filmů, apod.
Co myslíte, který z notebooků je lepší nebo se kterým máte zkušenosti?

Dotazy na notebook tu jsou několikrát do týdne, mrkni pro inspiraci třeba
http://pc.poradna.net/q/view/683834-notebook-do-15 000-czk-s-dph?
http://pc.poradna.net/q/view/674937-hledani-notebo oku-pro-studenta-it-vs?
http://pc.poradna.net/q/view/668092-notebook-do-10 -000-kc

Ty máš sice vyšší rozpočet, ale vývoj IT jde tak rychle kupředu, že stojí za to zvážit, jestli nekoupit levnější model a dejme tomu za 3 roky upgradovat/vyměnit. Požadavek na notebook, který vydrží "alespoň 5 let" je úsměvný. On třeba vydrží fyzicky, ale bude zastaralý morálně, nevíš, co bude za 5 let za operační systém, programy...

Díky za odpověď. Ano, těchto dotazů zde je hodně, ale většinou ne v této cenové relaci (nebo v této cenové relaci, ale pro hraní her). Tyto dva notebooky mi vyhovují výkonnostně, ale jak jsem psal, nejsem si jistý výdrží a ani ne moc displayem. Nejsem si jistý, jestli by mi u Lenovo sedl menší display a klávesnice. A jak jsem psal, chci to také na přehrávání filmů, takže už bych raději volil větší display. :-)
Samozřejmě jsem otevřen i jiným notebookům s podobnými parametry a v této cenové relaci, cca do 22 000 bez DPH.

... asi bych raději volil toshibu, kde myslím, že je kvalitnější grafická karta, větší display, numerická klávesnice (pro mě pohodlnější) a vzhledově se mi líbí víc.

Ad grafika - HD 6450M se výkonem pohybuje kolem/lehce pod NVS 4200M (ta je navíc "přepínatelná").

Ad display - T420 z odkazu má vyšší rozlišení 1600 x 900, tedy větší pracovní plocha (i když už jemný rastr), přestože je o palec menší. V grafice (a nejen v grafice) se vyšší rozlišení hodí vždy, zvláště pokud nebudeš disponovat externím monitorem (s ohledem na pohodlí, ergonomii).

Numerickou klávesnici, pravda, u většiny 14" notebooků nenajdeš, tady pak musíš zaměřit pozornost na 15" a větší. Potom bych, pokud ušetřit, mrkl na HP 6560b s HD 6470M a rozlišením 1600 x 900 + dokoupil tříletou NBD záruku a budeš za bukem, navíc ušetříš (cca 23 tis. Kč komplet).

Pokud bys toužil po ještě více výkonném notebooku, již se celkem blížíš workstationu od HP - EliteBooku 8560w (FirePro M5950, FullHD) za cca 29 tis., který poměrem cena/výkon/kvalita (s výbornou konstrukcí a zpracováním) je v současné době v business sektoru velmi zajímavou volbou. Ovšem na každodenní přenášení...

hp-elitebook-8560w-d239032.htm

ja za sebe bych volil Lenovo T420 - displej je o trosku mensi, ale to ani nepostrehnes - na prenaseni je to ale bomba - a tim ze je trosku mensi jak t520 ,tak tim je i tuzsi - na pouziti internetu s wifi a polovicnim podsvicenim vydrzi krasne 4.5 hodiny

Pokud nebudeš mít někde na koleji/privátu možnost (při delší/náročnější práci s ohledem na pohodlí) připojení externího monitoru, notebook bude jako jediný počítač, ber něco s rozlišením displaye 1600 x 900. Na přenášení je výhodnější 14" (např. T420), ovšem 1600 x 900 na 14" panelu je jemnější rozlišení a při delší práci (více hodin v kuse) již ne každému sedne (ve smyslu dřívější nástup táhnutí očí, únava, rozmazané vidění) oproti stejnému rozlišení na 15" (např. ono T520) uhlopříčce. Např. já jsem toho příklad. V tomto naznačeném se třeba pro mne v takovém využití (notebook jako jediný počítač, přitom potřeba zachování alespoň 900 px na výšku) jeví vhodnější něco na způsob T520 s 1600 x 900 (nebo levnější HP 6560b) a oželím lepší mobilitu s 14".