Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výběr Monitoru

Ahoj (nejprve doufám,že podobný post sem také patří)
chystám se koupit si nový PC,ale stále nemůžu vybrat vhodný monitor.
Moje požadavky jsou aby měl 21,5-22" více NE, DVI a co nejnižší odezvu (na hry),LED podsvícení (asi jo že ?)a to vše do 4000kč,příp. o trochu více.
Na TN typy jsem slyšel a četl jen samé snížnosti kromě dobré odezvy...takže bych rád IPS který by měl mít mnohem lepší barvy,ale zase horší odezvu,ale to je někde jinde co se týče peněz,i když jsem našel nějakou vyjímku.
Zajímal by mne váš názor na tento monitor:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=8869 9
Je IPS za 4tis.,všechny konektory a 5ms odezva,ale nvm jestli mám tý odezvě věřit,kdyby byla skutečně 5ms,tak by to bylo dobrý,to je takovej normal...2ms by byli lepší,ale to asi neseženu.

Pak ještě tento,je podobný jako ten LG
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=9455 2

Takže bych rád slyšel názor jakou vzít technologii,jestli TN nebo IPS.

Jestli TN,tak jakej z těchto dvou
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=8253 2
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=8150 3

Děkuju všem za názor,čím dříve,tím lépe ať už to můžu objednat :)
:-p

Řešit TN vs PVA nebo IPS se vyplatí, když chceš dělat na vyšší úrovni grafiku, fotky apod. Pokud je to na běžné využití, net, hry, tak TN postačí. Obecně je lepší poměr stran 16:10 a ne nudloid 16:9, ale záleží na vkusu. Při úhlopříčce 22" neber FullHD, písmo bude mrňavé.

Kdybych ti měl radit podle sebe, poradím 4:3 20" PVA...:-)

Odezva - dnes má všechno tak nízkou odezvu, že je to nedůležitý parametr.
TN vs. IPS - ano, je lepší IPS, ale záleží na tom, jestli máš oči schopny rozeznat rozdíl. Já třeba ne a na hry je to už úplně šumák.
A zapomněl jsi na jednu věc, vcelku důležitou - rozlišení. Na 22" je lepší rozlišení 1680 x 1050. Pokud chceš FullHD, budeš mít prťavější písmo a vyšší nároky na graficko kartu (ve hrách). Pro 1920 x 1080 je vhodnější rozlišení 24".

No a na závěr - za 4 litry to je kvalitativně hodně podobný, nečekej zázraky. Ještě se podívej, jestli nenajdeš model s polohovatelným stojanem, taky to není špatná věc.

Prakticky bych se na tvým místě díval po věcech, který se dají popsat papírově a podle nich bych vybíral, pak podle vzhledu. Tedy zhruba v tomto pořadí - úhlopříčka, rozlišení, připojovací konektory, matný/lesklý, podsvícení, stojan. Ostatní už moc po netu neposoudíš.

Rozlišení jsem zapoměl no, myslel jsem na Full HD a matný displej.
Větší monitor nechci a stojan nvm....mě stačí když půjde trochu naklopit dopředu nebo dozadu.

Já už to právě projíždim několik dní a pořád na to měnim názor :D
A to IPS by snad mělo být i méně náchylný na vadný pixely ne ? :)

Kterej z těch čtyřech by jste mi teda doporučili.

Na tvým místě bych na FullHD při 22" opravdu nepomýšlel, ono je to sice dneska hodně v módě, ale ergonomie už tak skvělá není, písmo bude mnohem menší a budeš víc namáhat oči. Promysli to.

Vadný pixely? To ještě nějakej výrobce dodává? Kupuješ přes net, takže doma rozbalíš, pustíš, uvidíš, případně vrátíš. Ale v dnešní konkurenci si moc výrobců nedovolí dodávat monitor s vadným pixelem.

Z těch tvých čtyřech ani jeden, všechno je to totiž FullHD nudle. Pokud chceš FullHD, proč ani za nic nechceš 24"? Cenově to vyjde nastejno.
Jinak si hoď korunou, nebo vyber podle vzhledu, kterej se ti líbí.

Používat monitor s nastavením nižšího rozlišení než nativního sice jde, ale... Zkus si na tom 17" notebooku snížit ono - pravděpodobně nativní - rozlišení 1600 x 900 o stupeň níže (tj. 1366 x 768) a prohlédni si to, ať plus mínus tušíš, oč se jedná...

je uplne jedno, jak mas hlavu daleko nebo blizko od monitoru (mluvime o LCD), jde ciste o zorny uhel a 60cm je v pohode i pro 24" LCD. Takze urcite nema smysl chodit do niceho mensiho nez 22".

A mimochodem, kdyz budes na tom 22" monitoru cist a koupis si dejme tomu s rozlisenim 1920x1080, tak budou pismenka hrozne mala a budes namahat (a tim si kazit) oci vic nez kdyz bys pri stejnem rozliseni cetl na 24" monitoru nebo 22" s rozlisenim 1680x1050.

Bude to použitelný, ale bude to trochu zubatý. U starých CRT to bylo jedno, ale LCD je jiná technologie, u té je doporučeno používat to rozlišení, který ten monitor má od výroby, tzv. nativní. Takže nač kupovat něco, co budeš nastavovat jinak, než rovnou koupit to, co potřebuješ? Nebo chceš FullHD jen kvůli super pocitu? Stejně tak si můžeš koupit náklaďák a jezdit s ním na nákup do Kauflandu. Sice je to zbytečně veliký a nikdy ho nevyužiješ, ale "máš náklaďák, do něho se vejde fůra věcí!".

Osobne bych to videl na tento, neni to FullHD, ale je to 22", protoze FullHD na 22" je blbost, takovy monitor radit nebudu.

Urcite pred koupi vyzkouset nebo pres net, aby to v pripade vadneho pixelu slo vratit.

Rozdil TN x IPS v teto cenove kategorii, no nevim, obzvlast, kdyz nikde neni vic nez IPS, moc neverim, ze je to puvodni jeste uplne ne dokonale IPS, jestli to nebude e-IPS (e jako economy ]:)).

Ani jeden. Předřečníci už ti prozradili, že do 22" je nudle 16:9 neštěstím (dle mne je to otřesné z principu ]:)). Poohlédni se po 16:10 kousku, klidně TN - za ty prachy bych volil to nejlepší z nejhorší /sic!/ technologie. Prasak nemá pravdu, že je odezva obecně dostatečná - chceš-li na tom pařit, VA či IPS má násobně horší responzi, než právě TN.

Mám IPS s proklamovanými 5ms a k rozmazání dochází. Tenká pohybující se linka se zobrazuje trojnásobně vedle sebe, někdy i víckrát (nickname nad hlavama, malé objekty, obrubníky, značky a cedule při závodech...). Vyřešil jsem koupí dalšího TN na hry. Jo mazání na IPS je viditelné i v rychlých scénách ve filmech.

IPS je pro lidi, kteří dělají fotky a grafiku, kdy barvy na monitoru musí odpovídat (po kalibraci přesně) barvě tisku, jinak asi není důvod.

Mimochodem jsou i filmy, které jsou nudlovitější, než 16:9. Takže i na 16:9 se můžeš potkat s černými pruhy. Na druhou stranu velikost písma se dá ve Win nastavit na větší DPI, filmy přiblížit. Pokud nebude mít ten monitor velký light leakage, tak ti večer při sledování filmů ty černé pruhy ani nepříjdou.

L.K.

No ja na svem FUJITSU SCENICVIEW P24W-5 ECO IPS zadne rozmazani nepozoruju, podle me bude taky zalezet na tom, jaky presne IPS to je (IPS, S-IPS, H-IPS, E-IPS, e-IPS, .... :-D).

Oni jsou snad vsechny filmy pro kino "nudlovitejsi". Akorat se to pak na DVD casto "rizne" do formatu 16:9. ;-)