Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Úvaha - hdd řadič kolem 2k do domácího pc

Zdravím,
již několik roků používám doma ke vší spokojeností raid0. Nikdy jsem na discích neskladoval důležité data, tak kdyby náhodou došlo k havárii, tak by mě to nebolelo. Ale nyní při dnešních kapacitách už se mi na discích povalují nějaké fotky, videa a hafo balastu, u kterých by mě již zamrzelo o ně přijít. S raid0 (nyní 2x 1TB WD black) jsem spokojený, jak při amatérské editaci videa, tak při načítání/kopírování na externí média. Tak mě napadlo, dokoupit ještě dva hdd + "nějaký" řadič a zprovoznit buďto raid 5, nebo 10. Sice moje deska podporuje raid 10, ale výkonově to asi nebude nic moc, tak proto ta investice do slotového řadiče. A teď teda k otázce:
1.) Má cenu investovat do řadiče, nebo je dostačující ten na desce (typ MB není nyní důležitý, chystám koupi nové)?
2.) Nějaké doporučení typu řadiče?
3.) Jít do raid5, nebo do desítky?

Díky za případné odpovědi.

Ja by som volil uplne inu koncepciu.
Pokial si spokojny so stavajucim stavom a ide ti len o bezpecnost dat a aj to nie vsetkych tak jednoznacne najlepsie riesenie na externe NASko.
Vyuziju ho aj ine zariadenia na sieti a zalohujes len to co potrebujes a nie tonu balastu.

S RAIDem na desce mam docela zkusenosti - nikdy vice ]:)

RAID radice do 2k jsou na te same urovni.

Muj nazor:
1.moznost
a. systemovy disk SSD nebo nejaky rychly Raptor.
b. Data bud dva disky HDD (staci nejaky Green) a kopirovat rucne nebo vytvorit na RAID radici desky RAID0.

2.moznost
Zakoupit skutecny HW RAID radic (zacina se na 5.000,- vetsinou to vyjde na vic) a minimalne 4 disky do RAID5.

1) na raid 1 nebo 0 stačí, u raid 5 to vždy počítá procesor počítače.
2) viz ostatní
3) hele dovedeš si představit že se ti ten raid 5 nebo raid 10 pokazí nebo jen nenajede systém a teď řešíš s nějakým jiným počítačem jak z těch 4 disků nějak dostat data ? Z raid 5 se to dostává ještě o dost hůř.

Nebude lepší to zálohovat na NAS s raidem 1 nebo minimálně dobře chlazený externí 3,5 disk ?

na ssd budou win+programy+nějaká hra ... a na raid1 budou fotky, videa, ... pokud mi odejde jeden disk v raidu, tak se nic nestane, bude to na druhém. Je to jednodušší, než si nechat data na jednom disku a z druhého terového udělat externí, jestli si to takhle myslel.