Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co je špatně u čištění PC?

Opět zdravím. Jednou za čas otevřu počítač a vyčistím ho od prachu a tak. Asi tak jednou za 4-6 měsíců. Ale už několikrát se mi stalo že jsem ho vyčistil, zapojil ale nešel vůbec zapnout. Nebo spíš jsem ho zapnul asi po 5-10 vteřinách nastartoval a pak se vypnul. Tak jsem kolikrát dostal nervy vše jsem vypojil a pak zase zapojil. Pak už to šlo. Někdy na 2. zapojení někdy až na 4..Takže moje otázka zní. Co jsem mohl udělat špatně? Chápu, mám málo informací ale stalo se to před 4 měsícema tak už si přesně nepamatuju jak to je. Ale zajímalo by mě co to způsobuje protože to plánuju zase vyčistit. Předem dík za odpověď.

s Tím jsem se setkal nedávno. Předem řekni, jak ten počítač čistíš.

- Může to dělat mnoho věcí od nedopojené kterékoli karty, Nedosazená ram (zkontroluj jestli deska u některého slotu na RAM paměti nemá utrženou některou z "paciček". Může to ale dělat i zkrat něčeho. Které kabely většinou vytahuješ nebo s kterými manipuluješ, když počítač čistíš?

Takle odpojím a vyndám zdroj, CPU větrák, Grafickou kartu, HDD, občas mechaniky. A všechny ventilátory. Ty vyčistím od prachu a když v bedně najdu nějaký "bordel" tak odklidím. zkontroluju jestli jsou šroubky dotažené, a někdy vyměním teplovodivou pastu na CPU a pak po zapojení zdroje a všeho ostatního odklidím kabely ve skříni. (Tak že ty nezapojené smotám do vázacích pásků. Ale s RAMkama jsem taky manipuloval ale nevšim jsem si že by byly nějak poškozené.

Oddělej plechy skříně, vytáhni bednu někam ven (na schody, před barák) a vyfoukej (bez šudlení čehokoliv) bordel vevnitř. To stačí. Foukat můžeš ústy, stlačeným vzduchem v pixli nebo obráceným koncem vysavače (zde je záhodno dávat pozor na to, aby ses ničeho "vevnitř" nedotkl a případně něco neodpálil statickou elektřinou.

Osobně foukám vysavačem (speciálním "turbo"-nástavcem).

Necap prstami po kontaktoch. Vsetko chytat len za bocne hrany alebo PCI(e) karty za tu kovovu zaslepku. Pamat mozes chytat aj za boky (za chladic).
Tvoje problemy moze sposobovat aj to ze virenim prachu sa dostane prach aj do konektorov, co je samozrejme neziaduce.
Pouzivat vysavac velmi blizko elektroniky (dosky) je nebezpecne kvoli riziku odpalenia komponentov statickou energiou ktora vznika prudenim vzduchu (drahe znackove vysavace napr. Miele maju na rukoveti uzemnovaci kovovy pasik, da sa spojit s kejsom ale neviem ci to znizi riziko, radsej nedrbat s vysavacom do tesnej blizkosti elektroniky a ani sa elektroniky vysavacom nedotykat)

P.S. staci trochu povysavat bordel na spodku kejsu a z vetrakov, nemusis to vsetko rozoberat. Z rebier chladica sa da prach odstranit stlacenym vzduchom, ale lepsie je mat kejs v ktorom sa nezbiera prach. Napr. coolermaster kejsy maju dost tesnu prednu mriezku cez nu vacsina prachu neprejde.