Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snížení kapacity harddisku

Dobrý den,

nedávno mě začal zlobit pevný disk: wd10ears-00y5b1 kapacita 1TB.
Pc začalo být neúnosně pomalé. Klasicky jsem nejdřív přeinstaloval OS. Nakonec se nedalo číst z jednoho oddílu disku. Od kamaráda jsem dostal program MHDD a disk jsem projel scanem, ten odhalil tuším cca 25 nebo 30 vadných sektorů. Takže jsem disk kompletně smazal /taky v MHDD/ a znovu proscanoval s přemapováním. Vadné sektory zmizely, zato kapacita disku se snížila na 953869MB. Upozorňuji,že daná kapacita se takto zobrazuje jak ve windows, tak v dosu spouštěném MHDD.

Prosím o radu, co s tím.

Předem díky...

Michal

s každým řádem (kb-mb-gb-tb) se psaná kapacita od skutečné liší o dalších 2.5%, je to dáno rozdílem matematického řádu 1000 a praktické hodnoty 1024.
"podvod" je znám už od začátku výroby hdd.

trochu podobně u flashek a ssd - tam je sice kapacita vyrobena jako mocnina 2, ale pro dosažení rozumné životnosti je část buněk napevno vyhrazena pro opravy opotřebených buněk, k nim se dostane jen řadič flashky, uživatel ne.