Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Matematika:ako dostali vyraz... ?

Takze uz paru hodin sa ucim a vyvodzujem rovnice ale na jednu nemozem ani za **** vyvodit.. Jedna sa o paralelný obvod RL a potrebujem vyjadrit Pomernu impedanciu Z/Rp ale nevychadza mi to...
takze mam rovnicu
Z= Rp.jwL / Rp+ jwL a teraz vydelim citatel aj menovatel Rp....

cely obrazok na rovnice.jpg lebo tu sa nevmesti.

ide mi o to, ze preco ked vydelil Z-tko Rp-om, aj citatela, preco nie menovatela ? skusal som vselijake varianty..
Prosim ak niekto bude mat chut rozmyslat tak najlepsie do rana ... dik

[mod]Odstraneny nadrozmerny obrazok, linka staci.
P.S. linku nemusis uzatvarat do code tagov. (MM..)[/mod]

Máš vydeliť celú rovnicu Z = A/B číslom Rp. Po vydelení ľavej strany dostaneš Z/Rp. Keby si vydelil na pravej strane čitateľa aj menovateľa rovnakým číslom, tak sa hodnota zlomku nezmení (krátenie zlomkov). Takže po vydelení pravej strany číslom Rp dostaneš Z = A/(Rp*B), čo je to isté ako Z = (A/Rp)/B.

ujjjj, na delenie neplati asociativny zakon
napr. (b/c)/x sa nerovna b/(c/x)
na zakl. skole sa to uci asi takto:

(b/c)/x = (b/c)/(x/1) = (b*1)/(c*x) = b/(c*x)

a z toho si odvodis aj to (b/x)/c ak chces.

najlepsie je pracovat len s nasobenim a nebudes mat dilemy:

(b/c)/x = (b*(1/c))*(1/x)

a to si uz moze clovek prehadzovat ako chce, ptz. na nasobenie plati asociat.zakon.