Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem poškozené fotky

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, jestli lze obnovit fotky (raw format), které jsou poškozené (místo nich jsou jen barevné vodorovné čáry- otevírala jsem je v programu bibble5). Asi půjde o problém s sd pam.kartou (už se to dřív stalo). Nevím, jestli je má manžel ještě někde jinde zálohované, ale asi ne. Ráda bych se o jejich záchranu pokusila, aniž by věděl, že se takhle zničily :/

moc nechápu proč by se ničily fotky na disku. že by tím podivným bibblem?
u sd karty se při předčasném vytažení poškodí souborový systém, stejně jak u flashky, ale disk?
buď nějakým softem pro obnovu souborů (recuva) zkusit ty fotky vytáhnout z původní sd karty, pokud nejsou přepsané.
nebo snad od visty funguje stínová kopie souborů, se kterou se teoreticky dá dostat ke starší verzi souborů na disku.

Jsem dost laik, to radši předem, až budu plácat nějaké nesmysly...
Nemyslím, že by to bylo tím bibblem, manžel ho normálně používá na práci s fotkama.
Asi půjde o to předčasné vytažení karty. Nejdřív jsem jí dala do počítače a nic se nedělo, myslela jsem si, že jsem jí tam nedala správně, že jí to nečte, tak jsem jí vyndala a zandala (proklínám se, ano).
Jak poznám, zda jsou ty fotky přepsané? Bojím se teď už s tou kartou manipulovat, ale to už je asi stejně jedno, víc zničit ty fotky asi nejdou, že...

v případě poškozené sdkarty asi nepomůže ani svěcená voda.

stáhnout recuvu, případně nainstalovat jestli potřebuje.
sd karta se vrazí dovnitř, nechá se tentopočítačem načíst (tuším se změní její popis).
tentopočítač zavřít.
spustit recuvu, nechat vyhledat soubory na sdkartě. ukazuje co možná půjde obnovit.
soubory obnovovat na disk, ne na kartu.

placené softy jsou: r-studio, getdataback for fat32.