Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rada s výběrem routeru s řízením rychlosti.

Ahoj,

potřebuji pomoci s výběrem routeru Může být s Wi-Fi nebo bez, stejně bude vypnutá.

Požadavky:

Minimálně 100Mb
Minimálně 2xLAN a 1xWAN

Bude připojen k internetu 20Mbit/20Mbit, chci, aby se dalo nastavit na jednotlivých portech, omezení rychlosti v obou směrech. Např, že port jedna pojede 15/5 a druhý pojede třeba 5/20. Vím, že toto má dost routerů, ale zatím jsem nepotkal žádný na kterém by to opravdu fungovalo.

PS: ještě bych chtěl nějaký AP pro 802.11n, 300Mb/s, ale všechny co jsem viděl mají jen 100Mb/s LAN, proč mají tedy tak rychlé WiFi, když tam přes Lan ty data stejně pojedou max sto?

Mockrát děkuji

Ako router jednoznacne napriklad RB750, pozor ovladanie nie je trivialne ako na klasickych SOHO routroch, ale nastavis si na nom vsetko. Mikrotik ako OS, ktory bezi na RB naozaj zvlada to co od neho pozadujes, asi polovica komercnych wifi sieti bezi na tejto platforme.
Co sa tyka AP a proklamovanych rychlosti, v blizkej buducnosti pravdepodobne otestujeme celu radu TP-LINKov, ale uz teraz ti mozem povedat, ze su to len teoreticke rychlosti protokolu, navyse udavane v halfduplexe, cize si ich mozes delit 2 vzdy.
V praxi dosahujes asi 1/3 proklamovanej rychlosti a aj to len kratkodobo a nie stabilne. Ja mam doma 150Mb wifi, k tomu prislusneho klienta a cez 50Mb som este nesiel, stabilna rychlost sa drzi na urovni 20-30Mb.

Díky ten RB750 vypadá dobře. LAN má 100mbit?

Mám ještě takové dilema, do domu povede výše uvedená linka, tu router RB750 bude dělit rychlostně do dvou portu, z nich povede kabel do dvou samostatných bytů. Tam bude opět dalši router v jednom bytě je potřeba wifi, v druhém ne. Oba ale vyžadují 1Gb/s, protože do nich bude zapojeno 2-3PC kabelem.

Tudíž co byste doporučili, do bytů by to chtělo něco více User-Friendly, alep ořád stabilní a rychlé ? Dělá se vůbec 1Gb router bez wifi ?¨

A dělá se nějaký AP 802.11N, který by měl alespoň dva gigabit porty ?

Díky

Díky ten RB750 vypadá dobře. LAN má 100mbit?

Ano ma, ale verzia 750G ma 5x1Gb.

Tudíž co byste doporučili, do bytů by to chtělo něco více User-Friendly, alep ořád stabilní a rychlé ? Dělá se vůbec 1Gb router bez wifi ?

Samozrejme robi, ale to su uz SOHO riesenia, cize nizsi vykon, mensia stabilita. Do bytov mozes pouzit napriklad TP-LINK: TL-WR1043ND AP/router, 4x Gbit LAN, 1x WAN, USB (802.11n/g/b)