Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace windows; oddíly na disku

Instaluju si do nového notebooku Windows XP, později si tam možná koupim Windows 7. Chci si při instalaci na disku vytvořit oddíl zvlášť pro XP, ale nevím, jak velký prostor mám vyhranit, resp. jestli stačí vyhranit 10GB jen pro nahrání systému, nebo je v tom zahrnuto i to, kolik dat tam pak budu moct mít uložených.

Pak ještě jedna otázka: když budu mít na části disku s oddílem XP nějaký soubory, tak jestli je budu moct používat i při spuštění notebooku přes Windows 7.

Je to možná trochu kostrbatě popsaný, ale díky za odpověďi ;-)

Ideálně bys měl mít tři oddíly - Win7, XP a data.
Oddíly pro Win7 a XP by měly být tak velké, aby se do nich vešel i systém a aplikace. Pokud budeš v obou systémech používat stejné aplikace je více než vhodné je nainstalovat v obou systémech. Výjimku můžou tvořit různé portable aplikace, které můžeš sdílet.
Standardně uvidíš z obou systémů i soubory z druhého, ale je vhodné to změnit.
Datový oddíl bys měl vidět z obou.

na systém s rozumným počtem aplikací 10gb pro xp stačí. pro pařany už ale ne.

data se na systémový zásadně nestrkají - ty jsou vždy zvlášť na oddílu bez systému - je to kvůli zálohám a přeinstalacím. dělá se to tak, že se přesměruje adresář "dokumenty" na nový oddíl. (podobně se dá změnit moje hudba, moje filmy, moje fotky, ...)
microsoft furt mele něco jiného, ale on je blbý a nerozumí tomu.

kdyby byl problém s přístupem odjinud - protože ntfs už 15 let znají přístupová práva, jen uživatelé si toho díky homeverzím ještě nevšimli - řeší se to ve vlasnostech složky / sdílení a zabezpečení.
do toho ms pro změnu motá zjednodušené sdílení souborů (skrývá oprávnění) ... no vždyť jsem psal že jsou blbí.