Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mrtvá základní deska ?

Ahoj
Kamarádka mi dala počítač abych jí ho zprovoznil říkala že jí vtom něco cvaká a "nefunguje" původně sem myslel že bude po smrti pevný disk ale jak se ukázalo chyba bude jinde
Po zapnutí počítač se roztočí větráky ale monitor zůstane zhasnujet. Otevřel jsem bednu a zjistil že tam neni speaker dal jsem tam tedy svůj (funkční) speaker ve vidině toho že si to aspoň pípne a navede mě to jakým směrem se ubírat bohužel ticho po pěšině počítač nevydá ani hlásku. Dál jsem zkoušel odpojit všechny komponenty který nejsou potřeba k alespoň tomu abych se dostal do biosu takže jsem odpojil: pevný disk mechaniku sítovku a TV kartu v PCI slotech a nechal tam jenom ramky. Bohužel výsledek žádný ramky jsou 100% funkční zdrojem to taky neni zkusil sem tam dát svůj 500W a nikam sem se nepohnul takže jediná a poslední věc co mě napadá je že umřela základní deska. Jedná se desku PCK8NF 4G. Zkoušel jako poslední možnost load defaults přes jumper na desce ale taky nic. Myslíte že je opravdu mrtvá deska nebo jsem něco při diagnostice opominul ještě než vyřknu finální ortel tak bych si tím rád byl 100% jistej :-)

Předem díky za rady

Kondíky jsou vpořádku nafouklé nejsou jedná se o desku PCK8NF 4G a předtim už se jí to asi 3x nechtělo spustit a chtěla mi to odvést ale pokaždný to "nějak" obživlo a jelo až do nedávna když jí to asi týden nešlo tak se rozhodla mi to svěřit.
Jinak to cvakání nevim žádný neslišim a disk je plně funkční tak se jí asi něco zdálo :?:

Baterku jsem zapoměl zmínit dával jsem svojí a nic
Zapnout jenom s CPU bez ram jsem taky zkoušel a ani "píp"
Vyndat CPU zkusim až zítra ale ještě musim najít teplovodivou pastu rovnou ten chladič vyčistim 8-)

Stejně si myslim že to bude na 90% základni deskou když byl v mým PC vháji proceros tak speaker řval o stošest ale tady to nevydá ani hlásku a taky jsem zpozoroval že nejspíš nejde štáva do USB když tam zapojim klávesnici tak se po zapnutí nerozsvítí ale myš v PS2 svítí

Mys v USB sa nemusi hned rozsvietit, ona moze cakat na inicializaciu USB ktora v tvojom priapde nenastane lebo nenabehne BIOS. Alebo zapina BIOS dosky USB napatie cez GPIO, aby to vedel riadit podla nastaveni pre S3, t.j. to USB nemusi byt zavada.

Treba vybrat dosku na stol a vsetko odpojit zapojit len zdroj (nezabudnut na dodatocny 4pinovy kablik) a speaker a CPU (skontroluj aj konektory zo zdroja ci nie su zaoxidovane). Zapnes to len spojenim pinov powerbuttonu.
Vetrak CPU sa roztoci? Niektore dosky to kontroluju pri zapnuti.
Najpravdepodobnejsie je nejaky problem s DC menicom na doske ktory bud odisiel alebo je niekde skrat (z CPU na chladic alebo na kejs apod). Alebo ten menic uplne odisiel, a predtym cvakal mozno on (ked sa pokusal nabehnut, cvakave zvuky mohli vydavat aj cievky menica apod). Ked doska nenabehne ani na stole tak je v haji. Alebo CPU (pravdepodobnost ae velmi mala, ale teoreticky mozna, to uvidis s novou doskou).

Tak moje nový poznatky jsou takové že jsem vyndal desku z bedny položil jí na krabici zkusil zapnout a počítač se zapnul zaradoval jsem že byl asi kratas mezi bednou a deskou zkoušel jsem to několikrát vypnout/zapnout a zjistil že počítač se za 10 zapnutí cca 2x normálně spustí (i speaker pípne) vše funguje jak má včetně myši klávesnice a přídavných karet v ostatních 8 případech se jenom roztočí větrák ani to nepípne a zůstane černá obrazovka. Dělalo to možná už předtim něž jsem to vytahal ven tolikrát jsem to zapínat/vypínat nezkoušel
Zkoušel jsem ještě jednou jinej zdroj, jiné ramky + povytahovat různé komponenty neptřebné k chodu ale ničím to není počítač se jednou zapne se všema kartama v pci a diskem a podruhé ne stejně tak to dělá když je tam jenom ramka jednou se zapne podruhé ne. Opravdu zajímavé už jsem popravdě v koncích s nápada chtělo by to vyzkoušet jinou základní desku nebo procesort ale ani jedno se socketem 754 bohužel navíc nemám
Jinak omlouvám se za chybný název desky je to K8NF 4G. konkrétně tahle: http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=K8NF4G -SATA2