Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem při startu pc nenaskočí obraz

při zapnutí pc se mi začalo stávat, že nenaskočí obraz ale jen je slyšet uvítací melodie windows. musím to vždy zkusit tak 5x než naskočí i s obrazem. koukal jsem do správce zařízení a tam je vykřičník u řadiče VGA. když chci ovladač instalovat, tak se mi zobrazí tato hláška:

the system cannot detect the device. please confirm that the device is configured properly

poradil by mi někdo, co s tím může být? kabely jsem zkoušel, jestli není někde povytáhlej. v tom by to být nemělo.

tak už jsem našel ovladač pomocí everestu na stránkách nvidia, nainstaloval, ovšem teď je obraz jakoby kreslenej. sice se mi zobrazuje okno pro nastavení zobrazení, pro opravu berevných hloubek, ale nic to ani po restartu neudělá.

bez ovladačů jdou barvy dobře, ale jak ovladače nainstaluju tak je obraz jakmalovanej a to doslova. navíc ve vlastnostech zobrazení nejde posunout nastavení rozlišení a kvalita barev je nejnižší 4bity. po odinstalování ovladače to nastavit jde. stáhnul jsem ovladače odsud a zvolil jsem geforce 5 series fx, geforce fx 5200 , xp. tak snad to byla správná volba.

http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en- us

Ak chceš inštalovať ovládač pre grafiku, zrejme by mal byť najprv nainštalovaný ovládač na dosku/čipset...
Ak Ti to v tom druhom prípade ukazuje "správne" - je možné že Windows použili svoje generické ovládače, s ktorými Ti obraz funguje, ale zrejme nie všetky funkcie grafickej karty budú sprístupnené/fungovať.

Zisti presný typ základnej dosky a hľadaj pre ňu na webe ovládače. Potom sa pusti do inštalovania ovládačov pre grafiku.

Tie nove ovladace z nejakeho dovodu nenabehli, zrejme je potom aj v spravci zariadeni vidiet nejaky vykricnik u VGA. Moze byt ze dovod je ze nemas nainstalovane ovladace chipsetu, alebo nemas v tych Windows servicepack, alebo to neni karta FX5200 ale nejaky notebook alebo nejaka onboard karta apod. v tom pripade spravne ovladace su na webe vyrobcu dosky. Jaku mas zakladnu dosku? Je to karta stracena v slote alebo integrovana na doske?

tak tady jsou asi takový základní věci:

Počítač:
Typ počítače Víceprocesorový osobní počítač s rozhraním ACPI
Operační systém Microsoft Windows XP Home Edition
Aktualizace Service pack Service Pack 1

Základní deska:
Typ CPU Intel Pentium 4 521, 2800 MHz (14 x 200)
Název základní desky FUJITSU SIEMENS D1961
Čipová sada základní desky SiS 661FX/GX
Pracovní paměť 2048 MB (PC3200 DDR SDRAM)
DIMM5: A-Data SCNGC1A16 1 GB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)
DIMM6: A-Data SCNGC1A16 1 GB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)
Typ BIOSu Phoenix (03/22/05)

Zobrazení:
Grafický adaptér NVIDIA GeForce FX 5200 (64 MB)
3D-akcelerátor nVIDIA GeForce FX 5200
Monitor Philips 220WS (220WS8) [22" LCD] (CU30739109399)

ve správci zařízení po instalaci VGA řadiče už není žádný vykřičník.

tak díky SP2 už ovladač grafiky funguje správně, ovšem pořád to nevyřešilo ten hlavní problém a to, když nechám chvíli pc vypnutý a pak ho zapnu, tak se ozve jen melodie windows, ale obraz není žádný. naskočí vždy asi po pátým zapnutí pc.

nemas hladat ziaden nazev grafiky ale napr. "integrated graphic", alebo "IGD" alebo "onboard graphic" a dat na Disabled. Ale pravdepdobne sa to deaktivuje automaticky ked je strcena karta v slote, t.j. nemusis tam robit nic (keby to bolo zle v BIOSe tak by sa to neopravilo samo od seba po 5 restartoch. Z toho dovodu je to skor mechanicky alebo elektronicky problem, ako pisem nizse)

Otvor to a dotlac graficku kartu do slotu, apod. Ono uz tam su niekde bud blby spoj ktory sa zahriatim (zahriatie = ohyb materialu) zlepsi, alebo nieco uz je vadne (vyschnute kondenzatory apod).
Mozes skusit si stiahnut a napalit nejake live-CD linuxu napr. knoppix alebo ubuntu a ked to nejde tak skusit nastartovat linux z CD, ci vidis obraz v nom.
Este poriadne dotlac konektor kabla do monitora aj do grafickej karty, a ak mas do grafiky pripojene aj nieco ine (napr TV) tak to odpoj.

@ererak
A potom keď aktualizuješ Windows - môžeš pokračovať s inštaláciou ovládača: us.download.nvidia.com
Podmienka úspešnej inštalácie ale je:
1. Odinštalovať všetko predchádzajúce, čo sa Ti tam podarilo/nepodarilo od nVidie nainštalovať (pridať ubrať/programy) aj nejaký nView ak ho tam máš, vyčistiť Svoj profil ak tam niečo ostalo aj systémový adresár pozrieť, či tam niečo neostalo...:-)
2. Prihlásiť sa ako administrátor
3. Nainštalovať ovládače pre grafiku

Ak toto čo som vyššie napísal nedokážeš (nedivil by som sa...) potom
a.) môžeš urobiť čistú inštaláciu na sformátovaný disk (predtým si však zazálohuj všetko dôležité;-))
b.) odniesť to niekomu zdatnejšiemu alebo do servisu.

Nič v zlom, ale toto býva pre neskúsených používateľov dosť zložitá vec - nainštalovať všetky a správne ovládače, aby všetko fungovalo ako má ...