Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prideleni disku Win7

Zdravim, Mam Win7 a tam disk, virtualne rozdeleny na 2. Mam 2 ucty, spravce a vedlejsi uzivatel.

Chtel bych jednoduchy navod, jak udelam, aby disk 1 mohl pouzivat pouze spravce, disk 2 by mohl pouzivat spravce + vedlejsi uzivatel.

Diky za jednoduchou radu (jestli to jde) bez buzerace.

Ked vytvoris uzivatela a nastavis u neho ze ma prava skupiny "Uzivatel" (t.j. ne "spravca pocitaca), tak ma obmedzeny pristup automaticky (nic vo windows ani program files nezmeni, moze len "citat" = spustat odtial programy)
P.S. a je dobre mat nastavene heslo administratora, ptz vo Win7 su vsetci len s pravami uzivatela, a pre vyssie prava vyskakuje take to okno kde ak mas nastavene v systeme heslo administratiora tak ho musi zadat (a uzivatel cislo 2. nevie heslo). Ked nemas nastavene heslo administratora tak to vyskocene okno moze odkliknut ktokolvek.

Áno, však "vedlejšímu" ako ho Ty nazývaš - ono sa mu hovorí užívateľ s obmedzenými právami - samotné Windows nedovolia nič zapisovať do systémových zložiek, musel by mať práva administrátora. Skús pozrieť nápovedu - vo Win7 je nápoveda fakt veľmi slušne spracovaná...;-)

Ktory to je "disk1"? oddiel na ktorom je Windows musi "pouzivat" aj uzivatel, lebo tam je Windows. Alebo co myslis slovom "pouzivat". Zapis sa da zakazat tak ze v pravy klik na disk - zabezpecenie nastavis pre toho usera prava len citat. Ale potom nebude moct ani zapisovat do svojho profilu t.j. nepojde mu nic nastavit a programy budu blbnut, jeho profil by potom musel byt presunuty na druhy disk. Neodporucam.
P.S. mozno by so mal upresnit o co kokretne ti ide (co konkretne chces tomu userovi zakazat a preco, apod)

Dobre upresnim to, melo by to byt takto:

Disk 1 - Windows, moznost zapisovat na disk (instalovat programy atd) jen administrator (s heslem)
Disk 2 - oddil pro vedlejsiho uzivatele, muze na nej zapisovat.

Vedlejsi uzivatel nema moznost instalace.

Takto bych si to predstavoval.

Takze sem vytvoril vedlejsi ucet, na hlavni disk 1 sem klikl pravym, dal vlastnosti, zabezpeceni a zjistil ze Administrators a SYSTEM maji pne opravneni, Authenticated users a Users maji cist a spoustnet povolit, zapisovat odeprit.

Prihlasim se po restartu PC na vedlejsi ucet, dam ke stahnuti soubor, a ulozil se do disku 1, kde by nemel mit umoznen zapis.

Jak je to tedy mozne kde jsem udelal chybu?

co vás v té škole učí? o uživatelských úžtech a jejich profilech je už 15 let zakázáno vědět, nebo snad školství zamrzlo u win98?
anebo sis nevšim kam jsi jako omezený user mohl uložit soubory? správně - do svého profilu.
a do něj má jeho vlastník jaká práva? samozřejmě že plná.
kde ten profil leží? v %userprofile%, t.j. u win7 v "c:\users\faking user\..."
co má být na funkčním systémovém disku c:? z document & settings jen to nastavení.
kde mají ležet data uživatelů (dokumenty, mediální data)? v jejich adresářích na d:, ať už členěné podle uživatelů, nebo podle typů dat.
proč tam nejsou? protože to správce samoadmin nenastavil, a user to neumí.
a proč se i stažené soubory ukládají na c:, nedejbože na plochu? viz předešlé - správce nestojí za nic.

já to myslím jemněji = nepřesouvat celý profil.
kvůli zálohování a obnově systému je samozřejmě výhodné, když profil s uživatelskými nastaveními a uživatelskou částí registrů leží taky na systémovém disku.
ale celý adresář "dokumenty" se má přesměrovat mimo, stejně jako ukládací adresáře stažených souborů v prohlížečích, případně zálohy lokálních mailů.
stovky mega až giga těchto uživatelských dat nemají na c: co dělat, jen zavazí při zálohování a zhoršují fragmentaci systémového disku.

a ještě jednu věc mám: kdyby výuka pc gramotnosti nebyla úplně retardovaná, děti by se naučily opovrhovat zjednodušeným sdílením, dokázaly by si s příslušnými právy nasdílet disk, a dokázaly by si ty práva ke každé položce taky zobrazit.

Jinak pro info, si myslim, ze to neni nejemne presouvat profil. Jak by na to prisli lidi, kteri si kupuji ciste pro beh systemu SSD disk ktery ma sotva 40GB, a na pouzivani klasicky disk napriklad 500GB, prece by nestahovali na ten malucky SSD disk. Nebo na nej nic neinstalovali by se ani nic neveslo.

Normalny clovek ma nastavene v prehliadaci stahovanie do nejakeho Temp (kludne aj na D: ked chces), a dokumenty ma na D: stejne jak fotky a vsetko ostatne. Nepotrebuje k tomu presuvat profil (= registry t.j. nastavenia programov, plochu, atd. Len pako dava vsetko na plochu).
Presuvanie profilu je NEjemne aj z dovodu ze niektore programy ktore programoval debil hladaju profil (docasne subory alebo plochu apod) vzdy na C:, a presun profilu je dost zasah do mnohych nastaveni. Presunut sa to da ale neni to trivialne, ale ked to silou mocou chces, lebo mas nejaky zvlastny psychicky problem s C:, tak sa drb s presuvanim profilu.

Ohledne toho presouvani profiku, ten anglicky navod bych nezvladl a tak sem trosku po netu hledal, fungovalo by toto?

Jestliže už je OS nainstalovaný a nehodláš ho instalovat znovu, pak nemůžeš už zcela odstranit složku Users, jen změnit umístění jednotlivých uživatelských profilů.
Postupuj takto:
a/ odhlášení aktuálního uživatele;
b/ přihlášení do účtu Administrator (musí být předem povolen);
c/ kopie konkrétních profilů:
WIN + PAUSE (Vlastnosti systému) - Upřesnit - Profily uživatelů - Nastavení - Kopírovat do (zadej cíl, např.: D:\User1 nebo \\server1\share1 apod.)
Tlačítko „Odstranit“ použij až tehdy, kdy budou nové profily plně funkční.
d/ WIN +R
mmc
Ctrl + M
Alt + P
Místní uživatelé a skupiny
pravomyš na konkrétní účet
Vlastnosti
karta Profil
a vyplň:
- Místní cesta, např.: D:\User1
nebo
- Cesta k profilu, např.: \\Server1\Share1
apod.,
(ale ne obojí najednou - musí souhlasit s bodem 2c !!)
e/ restart OS a přihlášení k uživatelskému účtu.
To je vše!
Přeji úspěch!

Nevies anglicky. Nemas ponatia o systeme a pravach. Hras sa na administratora. Mrzi ta ze ti tie Windows este nabehnu?
Ten tvoj navod je pre XP, dal som ti link na navod, ze ho nevies pouzit neni moj problem.
Existuju 2 sposoby - 1. presunut len zlozku dokumenty, fotky, videa (to ide normalne v GUI tak ze kliknes pravym na tie zlozky v C:\Users\nejakemeno\ a tam si to nastavis. To je prvy obrazok v mojom linku.
Alebo 2.sposob je pouzit hardlink a tym presmerovat cely profil jedneho uzivatela na nejaky iny adresar v D:
- prihlasis sa pod inym uctom (nie ten ktory chces presuvat)
- skopirujes vsetko (vcetne systemovych a skrytych zloziek a suborov !!!) z C:\Users\nejakemeno niekam inam napr. do D:\Users\nejakemeno
ked bude windows hlasit problemy pri kopirovani tak rebootnut do nudzoveho rezimu Win
- premenovat zlozku C:\Users\nejakemeno na nieco ine (napr. na C:\Users\nejakemeno.old)
- spustit prikazovy riadok (najdi si to v start-programy-prislusenstvo alebo si najdi cmd.exe v C:\Windows) pomocou pravy klik - spustit ako spravca
- napisat prikaz mklink /J C:\Users\nejakemeno D:\Users\nejakemeno
to je cele. logout, login ako user. Ked si vsetko robil spravne tak by mal hardlink vsetko presmerovat na D:

Diky, jen malickost.

Prekopiroval jsem to, zadny error to nevyhodilo, jenze kdyz uzivatel neco stahne, ulozi se to do C:/users/temp (pri spusteni systemu to hlasi ze mam docasny profil). Coz by nevadilo da se zadat ukladat stahovane soubory jinam. Stejne jako vsechny odkazy na dokumenty stazene soubory atd jdou upravit, jenze netusim jak upravim odkaz na plochu, protoze plocha je defaultne v C:/users/temp/plocha a nevim jak to zmenim na D:/users/plocha. Nevite? nebo nejake reseni, diky.

Clovece nestastny ked si vytvoril hardlink tak jak som pisal, tak musis ten hrdlink vidiet v C:\users\menouzivatela a ked tam vlezes tak to musi presmerovat do D:\users\menopouzivatela a tam mas aj plochu aj vsetko, a toto vsetko ma "zrkadlo" (hardlink) aj na C: takze nic nikde nenastavujes na D: programy mozu ist na C:\Users\pouzivatel\neco ale system to fyzicky bude hadzat na D:\Users\pouzivatel\neco

C:\users\temp, to znamena ze meno toho pouzivatela je "temp"? Chapes ze v users je vsetko v C:\Users\nejakemenopouzivatela\ a az potom je plocha a temp a dokumenty ?

P.S. Ked ti system hlasi nejaky problem tak to znamena ze si to neurobil tak jak som pisal. Skus to znova a citaj to pomalsie a podla moznosti kazde slovo (a to "nejakemeno" zmen na meno pouzivatela samozrejme, vsade aj v tom prikaze)