Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem tipy do ms office pre beznych userov

no dostal som za ulohu vypracovat par tipov na excel (prip. word, outlook) ktore by mohli zjednodusit pracu beznemu kazdodennemu uzivatelovi (teda takemu co robi s office kazdodenne, ale stale obcas nevie co a ako...)
samozrejme ze viem ze je toho na google kila, a aj ja sam mam excel dost prejdeny, ale chcel by som si spravit taky sociologicky prieskum, ze aka vec v office dlho trapila Vas kym ste na nu prisli... proste take tie klasicke problemy :) ja sa uz neviem velmi vzit do koze bezneho uzivatela a vsetko mi pride normalne a jednoduche...
asi tu budu zvacsa power useri na poradni ale aj tak... nemate dajake tipy, co by som tam mal popisat aby to bezny user ocenil?

dik

V excelu - třídění údajů v tabulkách podle sloupců, různé filtry a příklady jejich použití, automatické přizpůsobování velikosti buňky obsahu. Dále - automatická aktualizace údajů v jedné tabulce, pokud změním údaje v jiné tabulce / na jiném listu / v jiném souboru.

Ve Wordu - určitě obecné základy formátování, jak už tady Kráťa psal. Třeba jak dělat stejné nadpisy, podnadpisy, seznamy v celém dokumentu (=styly) a jak snadno změnit velikost / barvu / font nadpisů. Řada lidí to dělá ručně a je to hrozně pracné a snadno se přitom na něco zapomene.

A prosbička na závěr - až něco napíšeš, nechtěl bys to nabídnout k uveřejnění tady na poradna.net? Myslím, že je řada lidí, kteří by to ocenili! Jako ocenění bys mohl dostat poděkování + dobrý pocit + trošku té virtuální slávy :beer: Zvaž to prosím ;-)

Kdyz uz jsme u toho Wordu, tak naucit lidi napred napsat text a pak teprve formatovat.
Zacatecnik formatuje text hned pri psani a pak bojuje s tim, ze se mu nastavene formatovani prenasi do dalsiho psani - hrozne ho to pak zdrzuje, protoze s Wordem valci, misto aby mu Word pomahal.

Ja som sa stretol so súborom, kde boli dátumy pre celý týždeň. Bolo to určené na list A4, ktorý bol tlačený nie bežne ako vo Worde, ale ten list bol v Exceli pootočený o 90°, čiže nie na výšku, ale na šírku sa to tlačilo. Na tom liste to bolo rozvrhnuté tak, že hore boli dátumy pre pondelok a utorok, pod tým zamestnanci. Potom pod tým boli dátumy pre stredu a štvrtok, pod tým tí istí zamestnanci a pod tým dátum pre piatok a opäť zamestnanci. Na pravej strane vedľa piatka bolo miesto pre prípadnú sobotu. Jednalo sa o rozvrh pracovného času na týždeň pre malú firmu. Predtým to písali tak, že zadávali tam ručne rok, číslo týždňa a všetky dátumy. Mne sa to nechcelo (tá robota prešla na mňa, keď som tam nastúpil) a tak som urobil výpočet dátumu z čísla týždňa. Odvtedy sa tam zadával len rok a číslo týždňa. Práca sa tým neskutočne zrýchlila. Tu by zrejme natiahnutie rohu nepomohlo, keďže tie dátumy boli rozhádzané po stránke (ale s tým natiahnutím to nie je zlý nápad). V každom prípade, pre mňa to bola banálna vec, ale iní aj v takej drobnosti vidia veľkú výpomoc. Niektorí totiž ani nevedia, čo Excel dokáže. Presnejšie povedané, vedia, že vie sčítať a tak, ale aby si uľahčili prácu takto, to ich ani nenapadne, nakoľko si myslia, že prepísanie dátumov je jednoduché a nehľadajú ani spôsob na uľahčenie, pretože nečakajú, že to pôjde ešte ľahšie. Ale na druhej strane sa priznám, že keď čítam niekde článok tippu "tipy a triky pre Windows" a tam je popísané ako zmeniť vo Wndows pozadie, tak sa čudujem, že načo taký článok. Teraz si uvedomujem, že aj také "blbosti" majú občas zmysel.

dik vsetkym... rozhodne tu potom tie tipy napisem...

zatial mam:
custom listy do excelu (ako jan feb mar... sa daju urobit napr. mena zamestnancov)

oznacovanie mnozstva textu/dat - tazko sa hlada koniec ked drzim lave tlacitko a idem mysou dole,hore,dole,hore... az kym sa netrafim. lepsie je pouzit shift

funkcia large v exceli na hladanie 2hej,3tej,ntej najvacsej hodnoty

hladanie vo worde pomocou shift F4 (find next) aby nebol search dialog zobrazeny a nezakryval mi dokument

recalling message v outlooku (toto musim dopatrat ako funguje :-)

print screen sa da poslat mailom a netreba otvarat graficky editor, staci print screen a potom nova sprava a paste...

a hladam dalsie...