
Vaše začátky s pc
Ahoj.Dnešní otázkou je jak jste začínali z pc.Můžete napsat jaké jste například měli PC nebo jakou hru jste hráli poprvé.Je to jen na vás.
Ahoj.Dnešní otázkou je jak jste začínali z pc.Můžete napsat jaké jste například měli PC nebo jakou hru jste hráli poprvé.Je to jen na vás.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
do práce jsme dostali první pmd85 s basicem v '88-'89, a první pc myslím v '91.
první domácí pc jsem měl asi měsíc před y2k.
teď zrovna koukám, že ikona vlc na přehrávači si narazila na hlavu jakýsi kulich. no totok!
tak vlc není jediný, dostal jsem od kolegy odkaz na vánoční grub.
první klasický PC:
386SX33, 1megabajt ram, 20megabajtů hdd, černobílej monitor, dos 6,2, cena ojeté sestavy 13300 v cca 91-92roku.
pak dokoupena zvukovka za cca 800,dokoupena paměť na 4giga, doplatek na barevný monitor cca 3000.
první počítač co mi říkal pane byl didaktik gama.
oprava: paměť rozšířena o 4mega na celkem 5mega a díky tomu jednomu megu mi jel command and conquer!
Už si úplně nevzpomínám, ale asi 286, pak 386 a následovala K5 či jak se to jmenovalo. To už bylo tuším nějaké AMD.
První systém Norton Commander, pamatuju si, že pro mě byl mezník spíš to, jestli na tom novém PC půjde spustit Fallout:)
Norton Commander nebyl systém. To byl jen file manager, který běžel na OS MS-DOS...
Já používal M602.
Jaj, sorry, Tak file manager:) Pro mě to byl systém :)
Pokud by sis chtěl dát něco podobného do Windows. Máš možnost si nainstalovat FAR Manager, který vypadá velice podobně jako starý NC nebo jeho ruský klon Volkov Commander...
Já používám Total Commander už od dob Win 98:)
někdy,když se stane, že pc najede do dosu, zkusím si ještě ze sentimentu pár příkazů jako dir, ../ a tak podobně a mám z toho úchylnou radost, když to něco udělá :)
Jestli ses takovy hracicka, tak si nainstaluj linux (bez gui samozrejme), protoze je to moderni operacni system, umi toho nescetne krat vic jak dos
To já si s linuxem samozřejmě hrál, nějaké příkazy jsem se i naučil, ale přeci jen je to pro mě poměrně složitý systém i když jsem zkoušel i jen obyčejné Ubuntu s KDE či jak se tomu nadává. Pak jsem přešel na slax, protože ten narozdíl od Slaxu běhal okamžitě bez týdenního nastavování:)
1996 užasné Atari Portfolio s DOS 5.5.
![[portfolio-hand.jpg]](http://oldcomputers.net/pics/portfolio-hand.jpg)

Stolní 1997. 386 s Windows 3.1. Pamatuji se, jak jsem první den naotevíral asi 20 oken, ono to zamrzlo a já volal souseda, který měl počítač v práci - co s tím (Atari nikduy nezamrzlo)
Hry si moc nepamatuji, měli jsme jich asi 20. Vlak, Dyna Blaster, Wolfenstein, nějaké reversi od Zoner, Mario, nějaký pračlověk - skákačka, Princ of Persia, šachy, formule, motorky, arkanoid, pak vlastně ještě takový balík asi 30ti her pro Win 3.1 (na jedné disketě 1.4 MB!).
Chodily k nám hrát děti z celého sídliště. Jednou jsem strčil do mechaniky papírovou padesátku a byla u nás sousedovic princezna. Hrál jsem chvíli nějaký automat a když se koukala, zajásal jsem, že jsem vyhrál a vytáhl tu padesátku. Ona pak běžela domů a už zdálky volala něco jako: "Tati, musíme si koupit ten počítač, stlejda vyhlál!"
Myslím že v návaznosti na tento dred by bylo zajímavé, uspořádat anketu s dotazem kdo měl první hry jako DOOM, Dyna, Wolfenstein, Mario, Prahistorik, Prince Of Persia a další originálky nebo šlo o warez a vyrostli jsme z toho:)
Agent provocateur?
Ale kdeže, jen by mě zajímalo, jestli šlo skutečně o nejvíce pirátěné hry v historii pc jak si myslím:)Samozřejmě v poměru k četnosti PC v dané době:)
Nejpirátěnější kousky? Myslím že jo. K výčtu připojím ještě nukleárního vévodu 3D.
DN3D mám originálku. Stála fantastických 999Kč (hry tehdy byly běžně za 1999 až 2199 korun).
Jak se doba/ceny vyvíjí: pokračování, DNF, jsem včera koupil za 4,99€…
Bijte mě do hlavy, ale já neměl v dřevních dobách origošku ani jednu. Pirátilo se to skrz diskety od movitějších kámošů.
Jsem na tom podobně, myslím že u nás v Zakopaném bych si musel udělat kurfa výlet abych měl vůbec možnost narazit na kvelb kde by se zmíněné zboží dalo koupit:)
Já to měl tenkrát s největší pravděpodobností upirátěné komplet vše, Koupil jsem 386 v bazaru, kde už to všechno bylo. Od kámoše jsem pak měl hru, která zabírala děsně místa a musel jsem kvůli ní kupovat nový balík disket, protože jich "sežrala" 5 a žádná mi už doma nezbyla. Byla to však pecka a byla to báječná Legend of Kyrandia.
Moje první koupené hry byly Pitstop I, Molecule man a Chiller (1987). Vše na C64 a koupili jsme to zároveň s počítačem v Rakousku. U nás jsem koupil až "Město robotů" od Zenitcetra.
Ono totiž reálně se u nás hry začaly prodávat až někdy v druhé půlce 90. let a i tak to byl většinou jen druhotný dovoz. Reálný "herní byznys" začal až po roce 2000.
1991 (doma): 386SX/33MHz, 2MB RAM, 80MB HDD
První hry: Gorillas (součást DOS 5.0) a Alley Cat.
Jo, Gorily pamatuju. Když přišlo do fabriky první XT, tak jsem Gorily (byly tuším v GW Basicu) přepsal do češtiny a místo Player 1 jsem tam dal šéfovo jméno a byl jsem "pan programátor"
.
Pak tam byl ještě Snake, tam jsem zase přidělával další levely.....
QBasic (?)
Taky jsem si to kompletně přeložil :) I tu druhou DOS 5.0 pecku, hady.
Jooo, Alley Cat, kultovní věc - pařil jsem ji ještě na XTčku Olivetti někdy v 90-91. A ktomu ještě Test Drive I a Sokoban a Prince of Persia...
. Nejdříve byly jenom kazety, ale pak škola zakoupila disketovou mechaniku SAPI80, do kterého se strkaly 8mi palcové diskety s neuvěřitelnou kapacitou 180kb, nebo kolik to mělo.
Jinak si pamatuju u kamaráda, který měl příbuzný v západním Berlínu, že dostal Atari XT a na tom jsme pařili International Karate. Další kámoš, který měl devizové příbuzné vládl osmibitem Amstrad Schneider. Ale první setkání s počítačem bylo v 5. třídě a programování Karla na PMD 85-3. Byly na tom i hry - vzpomínám si na Manic Miner a Rychlík Praha Plzeň
Jó, International Karate ruleeez!
Jako uplne prvni (vazne) jsem pouzival PaP
papirovy-pocitac-cgs
Pametnici mozna znaji. Bylo to v dobach, kdy jsem mel doma tehdy jednu z prvnich kalkulacek - bulharskou ELKU 101.
Pak nasledovala myslim ELKA 110, 130....SHARP.....PMD 85, ZX, ATARI, Amstrad 1512, Amstrad 1640, PP06 no a pak uz jenom sama pozitiva a jistoty..
No a hry - Pristani na mesici a Formule (taky na tom PaP-u).
v '93 som zacinal na didaktiku M. Potom som dostal asi okolo 98 svoje prve pentium
. Po vydani XP som kupil novy PC a nahodil XPcka. Neskor som kupil notas a na nom bola Vista. Tu som vyhodil a presiel som na linux. A z neho uz bol len krocik na MAC OS X
.
V roce 1984 jsem poprvé seděl (asi 15 minut) za Sord M5
A hrál jsem hru, myslím že se jmenovala Tank Battalion:
Následně to byly skvosty jako SMEP SM50/40 (se "socialisticky opirátěným" CP/M přejmenovaným na Mikros - na tom jsem se naučil programovat), a pak už "klasika" Ondra, PMD, IQ151.
Doma jsem měl Commodore 64, pak Amigy 500 a 1200, pak Durona 700, postupně upgradovaného až na Athlon XP3200+, následně C2D E6400 upgrade na Q9500. Nyní železo s i7-2600K
No tak já jsem trochu mladší, než ostatní.
Pokud budu brát první počítač jako první stroj na kterém mi bylo dovoleno něco zmáčknout, tak to byl tátův: 486DX 33MHz, 4MB RAM, grafika Trident 256 barev a disk Maxtor 250MB. Z přední strany to mělo disketovou 3,5" mechaniku. Tenhle počítač mi nějak přirostl k srdci a když ho v roce 2004 táta likvidoval, tak jsem si ho vzal, znovu jsem ho zprovoznil a občas si na něm něco zahraju.
První počítač, který jsme měli doma a pravidelně jsem na něm hrál NFS Porsche 2000 byl v až v roce 2001 a podle toho to vypadá: Pentium 4 1,6GHz, 256MB RAM (dnes 512MB), 40GB disk (dnes má 80GB), Geforce 4. Mám na skříni a funguje jako záložní počítač záložního počítače (Core i7 920; 6GB RAM; 2,5TB; GTX285).
Nejdelší aktivní život si zatím prožil Prescott. Od začátku roku 2004 do letošních prázdnin jsem používal jako stolní počítač Pentium 4 Prescott 3GHz, 512MB DDR RAM (od 2007 2*1GB), GF 5700LE (od 2008 7600GT), 160GB (od roku 2009 500GB)