Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chrastí HDD - životnost 100%

Zdravím,

potřeboval bych poradit. Hledal jsem i na googleu, ale nenašel jsem žádnou odpověď.
Počítač, respektive HDD mi už od zapnutí počítače chrastí (jako když dosluhuje).
Jenže HDD mám cca 3/4 roku a pečlivě dělám defragmentace, starám se o něj atd.
Různé utility mi ukazujou, že životnost je na 100%.
Chtěl jsem se zeptat, nevíte, čím by to mohlo být? Protože to chrastění nějak zpomaluje
i chod počítače i když je čerstvě nainstalovaný OS.

Předem děkuji za odpověď.

je to 2,5" nebo 3,5" disk?

Disky obecně nemají co "chrastit", nicméně u 2,5" disků se jisté pazvuky objevit mohou.

Utility ti ukazují stav SMART hodnot, což je jen podružný a ne vždy spolehlivý ukazatel (záleží i na výrobci disku).

Obecně na takto špatně položený dotaz nejde odpovědět.

Je to 3,5" a výrobce je Western Digital a velikost 1Tb.
Takže nejlepší by bylo vyměnit tento disk za nový?
Ceny šli o HODNĚ nahoru a za 1Tb se mi cca 4 000 fakt dávat nechce :-/
A jak jsi mluvit o té SMART kontrole, tak když jsem ho prováděl u stárého disku,
tak to celkem odpovídalo. Tak já nevím co mám dělat. Data si zálohuji, ale pomyšlení na to,
že musim investovat X tisíc do kolečka, abych na tom mohl pracovat mi přijde přehnané.
Jinak díky za rady a info.

SMART je právě velmi dobře funkční u "starých" (čti "ohrkaných") disků. Avšak v případě výrobní vady nebo poškození uživatelem není zrovna "směroplatný". Mám doma mnoho polomrtvých disků s vadami, které ve SMARTu hlásí perfektní stav. Naopak mám pár "dědoušků", u kterých SMART varuje, že disk se blíží ke konci své životní poutě (protože běžely několik let stylem 24/7/365), avšak jsou prosty jakékoli chyby.

Jednoduše řečeno: SMART je jen podpůrný nástroj, není 100% funkční, a představuje jen jakési vodítko ke zdraví disku.