Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaky 2,5" disk do externiho boxu?

Ahoj,

chtel bych si "vyrobit" prenosny disk a rozmyslim se, jaky koupit. Rekl jsem si, ze 2,5" bude asi vhodny kompromis mezi cenou, kapacitou a mobilitou. Nemam vsak moc o tomto prehled, takze budu rad za vase zkusenosti, co treba pouzivate a jste spokojeni a cemu bych se mel vyhnout. Kapacita by mela byt kolem 100 GB, pripojeni USB 2.0 (ext.box), u ostatnich parametru (cache, otacky) nevim, co zvolit.
Ramecek se mi libi tento: http://www.alzasoft.cz/externi-box-db-hd-227-u2-pro -2-5-hdd-usb2-0-napajeni-pres-usb-port-d54015.htm
Je mi jasny, ze nejde rici Maxtor a Seagate je spatny a WD dobry, nechci vyvolavat nijakou bourlivou diskusi, spis privitam vase zkusenosti a po jakych parametrech bych mel koukat.

Predem diky, M.
PS: diskuse o HDD zde na Poradne jsem cetl...

Otáčky ber min. 5400, cache je standard 8MB, lepší modely mají 16MB, což je IMHO (J.) u přenosného rámečku téměř zbytečné. Ze značek u 2,5" mi je sympatický Hitachi Travelstar - ale je to hodně individuální, jak sám přiznáváš.
Ještě zvaž možnost pořídit rámeček s kombinovaných rozhraním USB2.0/IEEE1394, jestli disponuješ tímto rozhraním, bo firewire má vyšší propustnost.

Vyšší otáčky se projeví nejenom na spotřebě, ale i na hluku a vyšším zahřívání... Takže si musíš sám sobě odpovědět na otázku, jestli je pro tebe důležitý výkon nebo ticho... To záleží od účelu, k jakému si externí disk pořizuješ. Jestli na občasné přenášení dat, zálohování nebo permanentní využívání...

Spotřebu má každý disk jinou, rovněž tak se liší základní desky, jaký "utáhnou" odběr na USB porty... Takže pokud má být disk skutečně mobilní (=napájení jedním USB kabelem), je potřeba na to brát při výběru ohled.

Doporučuji k přečtení tuto recenzi:
www.pctuning.cz/index.php?option=com_content&task=v iew&id=4522&Itemid=45

A pak ještě k tématu tady:
www.pctuning.cz/index.php?option=com_content&task=v iew&id=5488&Itemid=45

Je mi jasny, ze nejde rici Maxtor a Seagate je spatny a WD dobry

Máš pravdu, nejen do boxu je totiž nejlepší Samsung. :-) Tichoučkej a málo topí.
Z boxů např. Welland (default.asp) - přímo s tímto kouskem zkušenost ale nemám.
Též zvaž ASUS WL-HDD, koukám, že je teď už za hubičku. Ovšem pokud ti jde primárně o rychlost, není to ta správná volba.

Jinak z hotových řešení mohu s klidným srdcem doporučit WD Passport. Ten je výbornej.
Pamatuj ale, že nad 60GB už nemáš zaručeno, že ti to pojede bez přídavného napájení.

Když Samsung, tak PATA - jejich SATA verze mají k tichosti daleko.... :-/
Ten box Welland mám a spokojenost, funguje bezproblémově.

Ještě aby Mrak neměl vybírání tak jednoduché, stojí za to zvážit externí rámeček pro 3,5" disky. Tam je to sice na úkor přenositelnosti (je nutné externí napájení), ale zase disky jsou cenově lépe dostupné, tím pádem je možné použít větší kapacitu.
Teď nedávno byl na SvetHardware pěkný test:
www.svethardware.cz/art_doc-54D181CBE4ABDDD3C125718 30065F864.html

To samozřejmě neplatí obecně a na kapacitě to přímo nezávisí. Ale má osobní zkušenost praví, že se 80GB+ za současného stavu (opomeňme kolmý zápis) až na výjimky bez přídavného napájení neobejde. Pokud máte zkušenost jinou, sem s ní, budu jen rád, když mě vyvedete z omylu (třeba jsem zaspal).

Tak jsem to zbezne procetl a vidim to takto:
Box (s FireWire):
http://www.alzasoft.cz/externi-box-db-228c2-pro-2-5 -hdd-usb2-0-firewire-hlinikovy-napajeni-pres-usb-po rt-128x79x16mm-d59034.htm
Disk:
http://www.alzasoft.cz/hitachi-2-5-travelstar-5k100 -100gb-5400ot-12ms-8mb-9-5mm-d52427.htm

O 3,5" jsem uvazoval, ale preci jen ta velikost 2,5" boxu je sympaticka + univerzalnost USB. U tech 3,5" mam navic obavu (jak pisou v recenzi a tusim, ze jsem cetl i v nejake diskusi) z toho, ze maji docela charakteristicke konektory externiho zdroje a pokud se podela, je problem jej sehnat.

Tak jsem to koupil tak, jak jsem uvedl v mem predchozim prispevku.

Dva postrehy: pri pripojeni pouze pres FireWire se behem cinnosti HDD ozyvalo piskani/vrzani (v HDD). Pote, co jsem jej propojil pridavnym zdrojem (USB), tak ustalo.

Druhy postreh: HDD je pripevnen na desticku (tistak) s elektronikou pripojenim pres U-ATA, toto cele se vsune do hlinikoveho boxu, ktery je vylisovan na miru desticce (s jakousi vodici drazkou) a cele se to uzavre krytkou (plastovou), ktera se zasroubuje. HDD na desticce tak neni v boxu nijak fixovan, pouze zminenou plastovou krytkou, ktera asi mela zamezit pohybu/posunu desticky s HDD v horizonztalnim smeru, coz se ji vsak moc nedari a tak pri prudsim pohybu s boxem se HDD trochu hybe. Pekne souveti.

Krome vyse uvedeneho jsem spokojen.
Diky jeste jednou za rady, M.

Jsem to ted testnul a pres USB (bez dodatecneho napajeni) jede v poradku bez vrzani a jineho kvikani. Jenom poznamka k tomu propojeni pres 1394 - ono to bez toho pridavneho napajeni pracovalo, cetlo i zapisovalo, ale vrzalo (ty zvuky nebyly zas az tak slyset, chvili mi trvalo, nez jsem je lokalizoval). Otazka je, jestli to necemu neskodi, kdyz to dostava mene stavy, nez by bylo potreba.
M.

Díky za informaci, je pro mě dost cenná. Asi jsem zaspal dobu, viz má zkušenost výše.
Co se týče těch zvuků, tak bych to raději netrápil. Přece jen používáš "vlastní neprověřené řešení" (kombinace disku X s boxem Y), kde ti nikdo bezchybnou spolupráci zaručit nemůže a případné poškození disku by teoreticky mohlo padnout na tvou hlavu.