Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Freenas

Zdravim.
Chci vyzkoušet systém freenas na nějakém starším železe (zatím by to sloužilo jako datové uložiště). Zajímalo by mě, lze samotný freenas provozovat z např. flashdisku (v PC by byl jen jeden HDD na data)? Nebo je lepší jej narhrát na nějaký menší HDD (a druhý HDD by byl na data)?
A druhý dotaz, lze přes freenas spravovat napájení PC (např. nastavit, kdy se vypnou pevné disky, nebo lze nastavit že se vypne i celý PC)?

Taky jsem hledal něco podobného, ale nakonec jsem skončil u WIN7 sdílení. Důvodem byla spotřeba, protože FreeNAS neumí přejít při nečinnosti do režimu spánku ani se vypnout. Je to zkrátka server a já potřeboval využít funkci síťovky - Wake On Lan. Na staré železo je to velký žrout proudu. Něco jiného budou mini domácí servříky s ARM procesory :D

Zdravim.
Znovuobnovuji téma. Zkoušel jsem ten freenas a měl bych dotaz ohledně vypínaní HDD při nečinosti. Nastavím vypnutí HDD např. na 5 minut, dám OK (napíše se Změny nastavení úspěšně aktualizovány), ale HDD se po této době nevypne. Freenas musím restartovat a potom to vypínání funguje. Má to takto být (že se to musí vždy při změně času vypínání restartovat)?
Freenas spouštím z USB Flash disku.

Popř. jestli máte zkušenosti s nějakým jiným lepším systémem, který by z PC udělal NAS?

Tak pokračování. Zkusil jsem Freenas verze 7, a zde to vypínání HDD funguje bez problémů (bez nutnosti restartovat). Musel jsem to ale zkoušet na jiném PC, protože na tom mém nechce Freenas 7 fungovat-Freenas 8 zde ale funguje normálně (nelze se připojit k webovému rozhraní-stránka nenalezena).
Má Freenas 7 nějaké HW omezení?

Zdravim.
Zvovuobnovuji téma, neb bych měl ještě 2 dotazy k Freenas.
1) V PC, kde je Freenas provozován. mám dva HDD. Jako souborový systém jsem zvolil ZFS. A chtěl bych to nastavit ma RAID1 (zrcadlení). Co je vhodnější nastavit (viz obr.1), Mirror nebo Double-parity RAID Z? Aby v případě poruchy jednoho HDD byla data na druhém HDD 100 % zachována.

2) Nevíte co znamenají položky Shadow Copy a ZFS ACL (viz obr.2)? A zda je lepší je mít zapnuté?

[http://img21.imageshack.us/img21/6701/96811426.jpg ]

[http://img856.imageshack.us/img856/4025/93349264.j pg]

Díky.

1. Doufám že máš v tom serveru hodně RAM, na ZFS se doporučuje minimálně 8GB RAM. Ten filesystém je skvělý, ale má krvavé nároky a nemyslím si, že dokážeš využít jeho vlastností.

RAM

The best way to get the most out of your FreeNAS™ system is to install as much RAM as possible. If your RAM is limited, consider using UFS until you can afford better hardware. ZFS typically requires a minimum of 6 GB of RAM in order to provide good performance; in practical terms (what you can actually install), this means that the minimum is really 8 GB. The more RAM, the better the performance, and the Forums provide anecdotal evidence from users on how much performance is gained by adding more RAM. For systems with large disk capacity (greater than 6 TB), a general rule of thumb is 1GB of RAM for every 1TB of storage.

NOTE: by default, ZFS disables pre-fetching (caching) for systems containing less than 4 GB of usable RAM. Not using pre-fetching can greatly reduce performance. 4 GB of usable RAM is not the same thing as 4 GB installed RAM as the operating system resides in RAM. This means that the practical pre-fetching threshold is 6 GB, or 8 GB of installed RAM. You can still use ZFS with less RAM, but performance will be affected.

If you use Active Directory with FreeNAS™, add an additional 2 GB of RAM for winbind's internal cache.

If you are installing FreeNAS™ on a headless system, disable the shared memory settings for the video card in the BIOS.

Na RaidZ potřebuješ alespoň 3 disky, jedná se o ekvivalent RAID5 nebo 6 (Z1 nebo Z2).

ad 2. Shadow Copy je totéž co ve Windows - umožňují udělat snímek souborů na disku k určitému datu a případně se k takovým datům řízeně vracet (tj. např. můžeš mít 6 verzí jednoho souboru, tak jak šly jednotlivé snapshoty za sebou)

ACL je pak akronym pro ACcess List. Tj. rozšíření standardního unixového systému práv 3xRWX (owner-group-everyone) na vícečetný a granulárnější seznam (á-la Windows).

edit: viz http://doc.freenas.org/index.php/Hardware_Requirem ents

touchwood: Mam tam 4 GB RAM, víc deska neumí :-). Zatím to budu testovat, v případě obtíží přejdu na jiný filesystem.

Nicméně teď bych měl jiný dotaz, jak už jsem tu v jednom vlákně řešil, ve Freenasu (verze 7.5) jsou zřejmě nekorektní ovladače pro mojí síťovku (Realtek 8168E) a nefunguje tak Wake on lan (WoL).
Zde jsem našel podobný případ se zřejmě úspěšným vyřešením (poslední příspěvek), avšak z toho příliš moudrý nejsem. Kdyby se v tom někdo vyznal a věděl jak na to, byl bych rád.

Zdravim.
Abych nemusel zakládat nové téma. Rozhodnul jsem se zkusit jiné operační systémy obdobné Freenasu. Zkusil jsem OpenMediaVault, se kterým mi WoL funguje :-), takže asi zakotvím u něj. Měl bych 2 dotazy:
1) Jaký filesystém bych měl zvolit (pro uchovávání dat): EXT3/EXT4/XFS/JFS
2) Jaké jsou rozdíly u těchto serverových systémů mezi 32bit (i386) a 64bit (amd64) (základovka umí obojí), resp. jakou verzi bych měl nainstalovat?

Ještě bych měl dotaz k tomu OS OpenMediaVault (OMV). V bedně mám dva HDD, každý o kapacitě 160 GB. V OMV jsem vytvořil softwarový raid 1 a naformátoval na ext4 (HDD jsou prázdné). Proč mi tedy v samotném OMV vypisuje použité místo 187 MiB (viz obr. 1) a ve Windows pak použité místo 7,63 GB (viz obr. 2), Ještě jednou připomínám, že na HDD nejsou žádná data, je prázdný.

[omv1.jpg]

[omv2.jpg]