Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Použitelná paměť ve Windows

Předtím než položím dotaz bych rád upozornil nepozorné čtenáře, že vím o omezení velikosti paměti se kterou umí pracovat Windows 32-bit ;)

Překvapila mě jedna věc. Používám Win7 (32 bit) a 4 GB RAM. Když jsem měl grafickou kartu s pamětí 512 MB, tak se mi použitelná paměť ve Windows ukazovala cca. 3,25 GB. To mi přišlo OK, říkal jsem si 4 GB RAM - 0,5 GB VGA - zbytek.
Teď jsem grafickou kartu vyměnil za kartu s pamětí 1 GB a čekal jsem, že použitelná paměť bude o ten půl giga paměti nižší, tj. očekával jsem cca. 2,75 GB. K mému údivu se však použitelná paměť ve Windows ukazuje stále 3,25 GB. Je to tak správně?

A teraz si predstav niečo takéto:
Máš RAM 2 GB, máš graf.kartu, ktorá má 2GB pamäte (áno sú aj také....)
2GB -2GB = 0GB - pre Windows už neostalo nič ! :-?

Skús si uvedomiť, že RAM je operačná pamäť, ktoré nemá nič spoločné s veľkosťou videopamäte grafickej karty. ;-)
Áno, iné je to pri integrovaných gr.kartách, ktoré môžu zdieľať niečo málo z RAM pamäte.

je lhostejné, kolik dostupné paměti windows ukazují, a kolik ukazovaly kdysi.
je jejich zvykem to u různých verzí (což tě netrápí) ale i u servicepacků zobrazovat jinak.

edit: tak jsem teď zkoušel vmmap, rammap - a rozhřešení jak se vlastně využívá horní zabraná paměť nepadlo, končí na velikosti dostupné ram. správce úloh do toho v xp snad přičítá swap, je to trouba.
na prozkoumání hw mapované paměti buď si udělat dump paměti (nebo hiberfile.sys), a poznat v tom binárním bordelu co je co.