Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ochrana počítača počas búrky

Čo hovoríte na toto?

Při čtení tohoto článku si patrně budete myslet, že jsem se zbláznil. To bych si
myslel i já, kdybych si nepřečetl níže uvedenou radu v knize autora, jehož jméno
je ve světě počítačů pojem. Jde o profesora Marka Minasiho, dlouhodobého
konzultanta takových firem jako Microsoft, Adobe, Intel, Motorola a dalších.

Stačí jeho jméno zadat do Gogolu a přečíst si reference. Snad mu tedy budete
věřit i vy. Nebudu chodit okolo horké kaše zde je ona rada rad, jak zabránit
vyhoření vašeho miláčka (a možná i bytu), když vám do domu nebo poblíž uhodí
blesk.

Udělejte na přívodní šňůře uzel. Ano, čtete dobře, uzel. Obyčejný, umí ho každý.
Je jasné, že máme různé UPSky, stabilizátory, bleskojistky a podobnou havěť, ale
to vše něco stojí. Uzel vás nestojí nic. Podle pana Minasiho vše funguje tak, že
uzel na kabelu donutí bleskový výboj, aby pracoval proti sobě a spálil tak
síťovou šňůru, nikoliv počítač.

Popisuje situaci, kdy v létě 1989 byla ve Washingtonu největší bouřka za mnoho
let a když mu uhodilo do domu, jeho počítači s uzlem na kabelu se nic nestalo,
televizi, která uzel neměla, musel koupit novou. Následujícího roku uhodil
blesk do jeho telefonní linky. Usmažil vedení od telefonního sloupu až k domu.
Potom narazil na řadu uzlů a dál nebylo spáleno nic.
Tolik Mr. Minasi.

Nevím, jak rozchodíte váš záchvat smíchu, pravda je ovšem taková, že já od
přečtení knihy pana profesora uzel na kabelu mám, při bouřce počítač nevypínám
a jsem v tomto ohledu bez problémů. Bydlím v paneláku, loni v létě uhodil blesk
cca 100 metrů od nás do stromu a sousedovi vyhořel zdroj. Já jel v pohodě dál. A
"včíl mudrujte".

Zdroj: Mark Minasi - The Komplete PC Upgrade And Maintenance Guide, Sybex, Inc.,
Alameda, USA, 1997, translation Grada Publishing 1998, v ČR vydala Grada jako PC
- Velký průvodce hardwarem

nj , ale ten je potom bez netu :)
btw s tym uzlom je to pravda (aspon vyhovorka na kable pod stolom :D ) , pri slabsich bleskoch, resp prudovych narazoch to ochrani... ale zatial s tym prakticky skusenosti nemam, iba co znamy tvrdia..
podla mna ten uzol sa sprava ako cievka, ktora pri zapnuti (blesk) ma velky odpor (reaktanciu)

hm, dufam ze si Vysokofrekvencny koaxialny kabel takto pouzlil .. :)
potom by som sa divil, ze ako je mozne ze pises do poradny :beer:

asi si myslel ethernetovy, len teraz neviem ci tam nemaju tie uzly nejake negativne vplyvy, lebo tam je dvojlinka aby sa rusili mag. polia a co s nimi sprav i ten uzol

Koaxiálu i dvoulince může bejt nějakej závit lautr putna. Co se naindukuje proudem v jednom dratu, se soucasne vyrusi magpolem naindukovanym druhym dratem.
Mmch, nemate nejakej napad, nejakej filtr nebo neco, aby mi do písíčka nepraštil asteroid? Měl proletět už ráno, ale nic jsem neviděl, imho ma zpoždení a tak bych byl nerad aby máznul zrovna do mýho kompu. :-/

Knížku jsem četl už dávno. S tím bleskem to může být pravda ale naprostá většina zdrojů odchází při bouřce díky kolísání napětí v síti. nejjednodušší je při bouřce vytáhnout kabel od počítače a dalších zařízení /monitor, repro/ nebo odpojit zásuvkou s vypáínačem.

:-D
Ale mne vŕta v hlave niečo takéto:
Keď sa navrhujú bleskozvody, tak sa všetko robí tak, aby bleskozvodná tyč nebola niekde zalomená príp. prudko ohnutá, pretože blesk z nej "vyletí". Niečo podobné môže urobiť ten uzol na vedení. Toto ohýbanie bleskozvodnej tyče by malo byť známe každému, kto absolvoval školenie podľa vyhlášky 718/2002. Ak by bol bleskozvod zauzlený (teda ak by bolo možné zauzliť bleskozvodnú tyč, čiže sa teraz jedná len o teóriu), tak by z nej blesk "vyletel". Takže niečo na tom pravdy môže byť. Na druhej strane proti tomu hovorí to, že blesk sa snaží nájsť spojenie s najnižším odporom a preto ak je prudko ohnutí zvodič, tak blesk jednoducho pokračuje k zemi vzduchom. V tom prípade by naozaj zauzlenie nemalo zmysel, pretože v spotrebičoch by sa "dokonalého" uzemnenia blesk nedočkal a preto by ani z prívodnej šnúry "nevyletel". Toľko moje úvahy.