Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém se zvukem realtek a hdmi

Hoj všem,
Mám lcd TV kterou mám propojený s PC hdmi kabelem. Zvuk jen z TV a PC repro je hluché.
kdyyž chci aby mi šel zvuk z PC repro tak to musím v nastavení zvuku navolit Realtek,
když chci zvuk, aby mi šel z TV musím to zas přepnout na digital zvuk. Šloo by to nějak
nastavit aby se to takhle nemuselo přepínat a zvuk šel z Tv a PC repro současně? Díky.

1. Open Sound panel
2. Select Speakers as the default playback device
3. Go to the "Recording" tab
4. Right click and enable "Show Disabled Devices"
5. A recording device called "Wave Out Mix", "Mono Mix" or "Stereo Mix" (this was my case) should appear
6. Right click on the new device and click "Enable"
7. Right click on the new device and click "Set as Default Device"
8. Double click on the new device to open the Properties window
9. Go to the "Listen" tab
10. Click on the "Listen to this device" checkbox
11. Select your HDMI device from the "Playback through this device" list

And you're done, the drawback is that you won't have a microphone selected as default recording device, but for what concerns me I couldn't care less.

Normalne (u mojej nvidie) to funguje tak ze ked vo Windows prepnem obraz na TV (v nvidia control paneli) tak to automaticky prepne aj zvuk na digitalny. Ked prepnem obraz nazad na PC tak to prepne zvuk nazad na zvukovku. Musis mat furt zapnuty dualview?