Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chyba v pridelovaní masky podsiete DHCP servera.

Poradil by mi niekto v com by mohol byt problem? U jedneho zakaznika je strukturovana kabelaz. Na jednej PC zásuvke z nejakého dôvodu priraduje DHCP server inu masku podsiete a to 255.0.0.0 ako majú ostatné počítače v sieti a to 255.255.255.0. Ked sa prepojím na inú PC zásuvku (V racku patch kábel, port v switchu a patch kábel do počítača zostanú tie isté)tak to ide OK. neviem v čom by mohol byť problém. Skúšal som dať IPcku a ostatné adresy podľa počítačov v sieti tak isto, ale nefunguje to. káble, PC zásuvka a zásuvka v racku sú 100% dobré. boli totiž zmerané špeciálnym merákom na štrukturovanú kabeláž kategórie 5e.
Za cenné rady ďakujem.

ten "špeciálny merák" byl za kolik? za pár tisíc nebo pár desítek tisíc? Není měřák jako měřák :!:;-)

BTW, jseš si jistej, že je to tatáž síť a že ten port není připojen k jiné lokální síti s jiným DHCP serverem?

edit: když zadáš ipconfig /all (příp. winipcfg ve win9x) je DHCP server totožný s jinými PC v síti?

pokial sa pripojim na inu PC zásuvku tak to potom ide OK. vsetko ostatné ako port vo switchu, patch kábel od switchu k zásuvke v racku, patch kábel od PC zásuvky k počítaču ostáva to isté. Čo sa zmení je len to, že prepojím patch kábel v racku do iného konektora a tým pádom a patch kábel z počítača prepojím do PC zásuvky, ktorá je zapojená v racku. Z nejakého dôvodu pri tej jednej PC zásuvke DHCP server prideluje zlú masku podsiete. Všetko ostatné prideluje dobre. Neviem v čom by mohol byť problém, kedže harvérovo ja PC zásuvka v poriadku, bola totiž zmeraná merákom, čo som tu už vyššie písal.

Michale, otázku, zda se tak chová vícero PC, nebo jen jedno konkrétní, jsi nám ale dosud nezodpověděl. Stále jsi nám také neřekl, zda máš ve switchi implementovány VLANy.

To, že zásuvka byla proměřena nic neznamená. Měření tohoto typu zjišťují pouze stav vedení, zda odpovídá normám, tj. např. přeslechy na blízkém a vzdáleném konci vedení a podobné z hlediska TCP/IP "nepodstatnosti". To, že je špatná "jen" a vždy maska sítě ukazuje, že vedení je OK, ale chyba je někde na aplikační úrovni ISO/OSI.

To či sa chová len jedno PC ti bohužial nepoviem, lebo som to neskúšal, ale keď najbližšie pojdem k tomuto zákazníkovi tak to vyskúšam. A či ma switch má VLAN tak to bohužial neviem. Je to obyčajný switch montovaný do racku ale typu neviem. pokúsim sa to najbližšie zistit.
PS: ako by sa dalo zistiť či má implementované VLAN
PS2: keď prehazujem patch kábel zo zlej PC zásuvky na dobrú tak na switchi nič nemením, len zo switchu prepojím patch kábel do prislušného portu racku (tak aby bol fyzický prepoj switch-rack-PC zásuvka-počítač)

zistit by sa to dalo pomerne jednoducho ale na to tu asi nemame dostatok priestoru takze to nechame tak. pozri sa ci ma switch tlacitko reset a to podrz par sekund nech sa hodi do default nastaveni tak by si mal pripadne vlan zresetovat ale ked si to tak spatne premietam radsej nerob nic ktovie co by potom prestalo vsetko ist;o).
to ci je tam vlan by sa dalo zistit u dhcp servera ci vysiela cez jedno eth rozhranie viacero subnetov. staci si pozriet config