Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux - Chtěl bych si nainstalovat OpenSuSE

Chtěl bych si nainstalvat linux: OpenSuSE
1) Když budu instalovat na Déčko, nesmažou se mi z déčka soubory?
2) Budu mít přístup na disk C (a D), kde mám nainstalovaný win7?
3) Mám 4 GB operační paměť, mám si nainstalovat x86 nebo x64? Co je lepší?
4) Vybral jsem si dobrou distribuci nebo byste mi doporučili jinou?
5) Jak instalovat programy?

Mám Intel Core2Duo CPU T5900 2.2GHz, 4 GB RAM, NVIDIA GeGorce GT 220M
Zmena predmetu, pôvodne: Linux (los)

Děláte ze mě úplnýho pitomce! Sem na střední, umím dělat webowky a programovat a s počítačem to umím!! Umím! Umím! Akorát sem se nikdy nehrabal do biosu, neinstaloval jsem žádnej OS.
A ubuntu končí, nebo co? To je přece blbost, proč by měl ubuntu končit?

instalace ubuntu mi příde jednoduchá

Vždyť jste ještě nic neinstaloval! Tedy, možná naštěstí... To, že umíte pracovat s nějakými aplikacemi a programovat (v čem?) neznamená, že umíte administrátorské úkony! A co jste zatím předvedl, tak to prostě neznáte, neznáte, neznáte!
Jen tak mimochodem, programování vyžaduje také jistou disciplínu a to jsem tak nějak nevypozoroval...

green4, řekl bych, že meleš nesmysly...
Linux pro masy bylo odjakživa Ubuntu- tím také prorazilo..jeho výhodou také byla a je podpora firmou Canonical, rozesílání CD zdarma a podle některých "parazitování" na Debianu.
SUSE byla solidní německá firma s pobočkou v Čechách, pak ji koupil Novell, takže má zázemí silné firmy.
Fedora je zase podpořena silnou a trdiční firmou Red Hat, dala by se nazvat OpenRedHat..
Mandriva byla v Čechách hodně rozšířená, ale mateřská firma v podstatě zkrachovala, Mandrivu křísí Rusové desktop a její volné pokračování Mageia...http://distrowatch.com/table.php?distribution=mage ia

Kdo by chtěl "kombinaci" Fedory a Ubuntu, může zkusit http://distrowatch.com/table.php?distribution=fudu ntu

Komunitní projekt, který využívá firma "mateřské" distribuce != linux pro masy . OpenSUSE a Fedora pouze nejsou tak svázány v rozletu jako komerční a na firemní sektor zaměřené SLED a Red Hat a můžou si dovolit víc zkoušet novinky. Linux pro masy mi přijde označení pejorativní- ve smyslu snahy o populárnost, jednoduchost a podbízení se ... Z toho bylo vždy obviňováno naopak Ubuntu..

můžou si dovolit víc zkoušet novinky

No ano novinky, pekny dizajn, jednoduchost, lokalizacia. Ak toto niesu distra pre BFU (masy, nech pisem rovnako) tak uz neviem co.
To o Ubuntu tvrdim tiez viz "nj na UBUNTU a Mandrivu sa nechytaju..."

Linux pro masy mi přijde označení pejorativní- ve smyslu snahy o populárnost, jednoduchost a podbízení se ...

IMHO presne o to im ide. Asi nechcu vytvorit co najzlozitejsi system, ktory nebude popularny, a nikto ho nebude chciet pouzivat.

...minule sem tu pokládal otázku a jen tak jsem řekl že si stýáhnu z netu ultimate a zasipalo mě X lidí že porušuju pravidla, je to trestný, je to zavirovaný a tak dál... ale když někdo z odpovídatelů napíše "stáhnu si ultimate" tak je největší machr... - TO JEN TAKOVÁ POZNÁMKA....

Dobře, to jsem si špatně vyložil- zřejmě jsi myslel, že OpenSUSE a Fedora se podbízejí BFU a Ubuntu s Mandrivou se o to snaží ještě víc...jenže tak to není :-D . O Mandrivě nemá cenu mluvit, protože je v agonii..jestli už teda není mrtvá... Ubuntu také není jen linux, který mají BFU nejvíce na počítačích ( když už nějaký linux mají) - Ubuntu je také pro firmy, ať už na servery, nebo na desktopy v kancelářích. Příjemné, hezké a jednoduché ovládání není vada!

-tak u ubuntu (opensuse už nechci) je napsáno: "U 32-bitové verzi je napsáno "tuto verzi také z důvodů její větší rozšířenosti doporučujeme začínajícím uživatelům". Mám teda nainstalovat 32-bit nebo 64-bit...???

Kdo z koho dělá pitomce? Nikdy jsi linux neinstaloval, ale necítíš se začínajícím uživatelem..nebo si tím nejsi jistý..jestli trřeba nejsi pokročilý...

Navrhoval jsem místo Ubuntu jeho odnož Kubuntu, protože je "podobnější" Windows, ale Canonical, pod který Ubuntu patří zastavuje podporu KDE/Plasma- zřejmě se soustředí na vlastní prostředí "Unity" .

no a co to pro mě znamená že ukončuje podporu? Tak když nainstaluju linux tak mi bude funguvat dnes, zítra, za týden, za rok, za 3 roky a to už snad budu vydělávat prachy a koupím si lepší PC abych mohl hrát nejnovější hry jako je GTA 5, Mafie 3, Call Of duty a další....
...Kdybych měl třebas ještě k notebooku alespoň netbook, tak bych sem takový dotazy vůbec nedával a vrhnul bych se na instalaci po hlavě... ale protože mám strach že něco zvorám tak se radši ptám...

Pokud chceš linux bez obav nainstalovat a na počítači nic neměnit, můžeš ho instalovat také na USB flash disk: index.php . Nainstalovaný linux se dá většinou bez potíží spustit v jiných počítačích, takže na klíčence ho můžeš nosit s sebou. Na Ubuntu aspoň 4GB flash disk. Jsou ale i mrňavé distribuce, co mají velikost 40-100 MB.