Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 95 (2)

Zdravím, vracím se ještě jednou ke Windows 95, jelikož chci popsat problém pořádně. Jde o to, že systém před kopírování dat nečte z cd. Kontroloval jsem cab soubory a vše co instalace tvrdí, že tam není, tak tam je. Na cd je složka win95. Když vyskočí chyba koukám, jestli je správně (r:WIN95). Souvisí to tedy z ňákými ovladači či samtnou instalací? Instaloval jsem i Windows 98 a kopírování proběhlo bez problému. Tak prosím jestli někdo má zkušenost s tímto systémem, tak když tak děkuji.

Ak si dobre spomínam na problémy s inštaláciou Win95 pred x rokmi, tak problém bol, že po prvom reštarte po inštalácii ešte neboli v pamäti ovládače pre cd-rom, vyriešil som to doplnením dosovských ovládačov pre cd-rom na bootovaciu disketu a potom to už išlo bez problémov ... :-)

zavádzali sa cez autoexec.bat a config.sys, museli byť nakopírované na diskete, ale presné názvy si už nepamätám, určite boli súčasťou DOS 6.22 ... možno boli súčasťou aj freedos-u, keď som raz skúšal bootovanie PC cez freedos, tak súčasťou po spustení boli aj ovládače pre myš, ktoré bolo treba pri klasickom DOS-e tiež manuálne doinštalovať ...

V DOS-e neexistuje príkaz : 4)WIN95.....

Príkaz: R:setup spustí sice spustitelný súbor "setup" no ten nemá nastavený tkz. enviroment a tak samozrejme nevidí súbory, ... tvoj aktuálny disk a složka není nastavená správne buď sa nastavíš do složky kde sa tie súbory nachádzajú, dosovými príkazmi
<pismeno disku>: , napr. a:, r:
cd <meno složky>, napr. cd win95

aneb tu instalacnu/startovací disketu si pridaj Volkov Commander, ak nevieš nič o DOS-e, nastav sa do složky kde sú instalačné súbory a tam spusť tvoj setup.exe

zadávám tyto příkazy:
1)A:>fdisk
2)A:>format c:
3)dále potvrdím entrem
4)WIN95
5)R:setup--enter a instalace nakopne.

Bych rekl, ze problem je ten, ze ten naformatovany HDD nebude systemovy.
tzn. ad 2) a:>format c: /s

Ted ze se to nakonec dotazuje na tu disketu bude predpokladam tim,
ze nema odkud vzit ty systemove soubory (na tom nebutovacim CD nebudou).
To same (asi) nastane, pokud zadas ten prikaz format c: /s

Príkaz "A:>fdisk", v DOS-u neexistuje.

To co vidíš na obrazovce: " A:>fdisk " značí:
"A:" - zobrazuje tvoj aktuálny disk

">" je v DOS-u tkz "prompt", - proste grafický znak-oznam, že systém funguje a je pripravený, promt múže vyzerať aj inak, nastavuje ho inak systémová premenná "PROMT" v konfiguračnom súbore autoexec alebo aj kedykolvek ak by si zadal príkaz na zmenu.

"fdisk" si si zrejme napísal TY.

Máš v tom zmatek neskutečný. Podobne na tom je, taky Tvoje intrerpretace postupu, je zmatečná.
Spomal v rychlosti instalací a neco nastuduj. Snad to je dúvod instalace W95, neco vedet . .... :puff:

Já návod nečetl.
W95 startuje z DOS prostredia/enviromentu. Na instalaci W95 musiš "být" v DOS-u. Je jedno zda nabootuješ do DOS-u z diskety aneb z disku.

Ak je na HDD instalovaný funkčný DOS, bootovaciu disketu nepotrebuješ a súbory z CD múžou být na HDD. Takto sa aj bežne vykonávala instalace W95, CD sa nokopírovalo na disk. Instalace je potom daleko rýchlešia.

DOS musí byť spustený, použi verzii 6.22, so spusteným správcom pamäte himem.sys a taktieť cache smartdrv, a samozrejme ovladač CD-ROM ak chceš použíť optickú mechaniku.

Dyt na tom nic neni, pise to tak, jak to vidi na obrazovce

V DOS, sakra záleži co zadáš !!! Není som purista, no v DOS záleží na každé medzere, na každom znaku !!!!

Zvlášť ak je viditelné, že netuší zrejme, co to vlastne na obrazovce vidí, co to značí ..... :puff:

Jo, jo, no nejak opomenul napísať aká je odpoveď na ty príkazy.

zada prikaz Fdisk a odentruje.

Spustil sa mu fdisk ? Vytvoril minimálne jednu partíciu ? Nastavil ju ako aktívnu ?

Format c: a odentruje

Formátoval neco ? Skončilo to jak ?

Proste tento postup, prej návod : napiš, stiskni ENTER ... bez znalosti co vykonáva, není dobrý, není vhodné ho v danom prípadu, kdy jde o účel vyučovací, vzdelávaci, šírit a podporovat. Práve naopak, je potreba tomuto nešvaru oponovat. .... :puff:

Ono jeste i zalezi, jakou verzi W95 vlastne instaluje.
Byly verze pro upgrade, a byly verze pro PC bez operacniho systemu (k tomu prave byla ta disketa). Je to davno, a tak jenom matne vzpominam.
Ale aby nerekl, vytahnu originalky a zkusim.

Jeste co si tak vzpominam, jak se to bude chovat, taky zalezelo na obsahu souboru Msbatch.inf, kde bylo v sekci:

[Setup]
ProductType=1

pomoci toho cisla urceno, jestli to bude upgrade, nebo pro prazdny stroj.
Navic na zaklade toho typu se pak zadavalo inslacni cislo bud ve formatu:
XXX-XXXXXXX
nebo
XXXXX-XXXXXXX-XXXXX

Muze se taky v podrobnostech mylit, preci jen je to doba.

Takze - budu predpokladat novy, prazdny disk:

Postup po nabootovani z diskety (pouzil jsem disketu z W98SE):

Fdisk
- vytvorit primarni oddil, nerozdeluju, takze maximalni moznou velikost, vyzada si restart
Format C: (jinak po spusteni SETUPu bude rvat, ze soubory nema kam rozbalit, a ze potrebuje jeste XYZ mista)
Setup
- spusti se instalace, stal se mi stejny problem, chce soubory CAB, ktere tam sice jsou, ale neumi je rozbalit). Musel bys ty soubory bud rucne vyextrahovat na jinem PC a podstrcit mu je napr. na diskete, a nebo u vsech zarizeni jsem tedy dal vynechat, az dobehla cela instalace W95.
Zarizeni ktere jsem preskocil, si pak W95 doinstaloval pri nasledujicim restartu.
Delal jsem to ve virtualnim stroji, protoze tak starou plecku uz tu nemam. Vlastne mam, nejaky stary notas P100, ale ten se mi nechce zprovoznovat.

edit: nepopisuju, kdy jsem se prepnul na A:, kdy zase na C: a pod. Stejne jako k rizeni auta, predpokladam nejake zakladni znalosti (nebo si je najdi).
Pro zajimavost - na jakem PC si to zkousel (CPU, RAM, HDD...)?

Co si jeste tak vzpominam, tak za davnych casu jsme vytvorili bootovaci HDD, na nej zkopirovali obsah adresare W95 z CD, a pak jsme to instalovali primo z toho adresare z HDD. Jinak to byl opruz s tou disketou.

Na bootovací disketě musí být mimojiné soubory "fdisk.exe", "format.com", "mscdex.exe", "oakcdrom.sys" (nebo jiný .sys jako ovládač pro CDROM). Dále je dobré mít tam "vc.com" a "vc.ini" (ten zas tak není nutný, ale zase ti bude Volkov nabíhat s tvým definovaným nastavením). V souboru "config.sys" musí být řádek "device=a:\oakcdrom.sys /d:cdromka" a v souboru "autoexec.bat" musí být řádek "a:\mscdex.exe /d:cdromka /l:r", což ti zpřístupní na písmenu R tvoje cédéčko. Pak to musí chodit.

Postup instalace:

1) FDISK /mbr
2) FDISK a vytvořit aktivní primární partišnu
3) restart
4) FORMAT c: /u/c/s (plný formát s kontrolou vadných sektorů a nakopírováním systému)

pak spouštím VC, nakopíruju složku WIN95 na céčko a odtud spustím "setup /is" nebo, když to blbne, tak "setupcor /is" (to is znamená neprovádět scandisk).