Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co to je paměťová sběrnice u grafické karty?

Zdravim, chtěl bych se zepta moje otázka je trošku jina než tady vidate, ale chtěl bych vědět, protože nejsem žadny odbornik co to je paměťova zběrnice u graficke karty, děkuju za odpověd.

S pozdravem Cliff

[mod]Upraven titulek dotazu - původně "Hardware". (host)[/mod]

Google + 3 sekundy času =

Q: Jaký vliv na výkon má šířka paměťové sběrnice? Co znamená 64-bit, 128-bit, resp. 256-bit?
A: Vliv šířky paměťové sběrnice (memory bus) na výkon je velmi výrazný. Tento údaj, nejběžněji 64, 128 a 256-bit, značí kolik informací je schopna karta každý hodinový takt protlačit mezi GPU a pamětí. Celková propustnost paměti (bandwidth) se pak získá snadno jako - frekvence x šířka sběrnice / 8 = xx GB/s (frekvenci je nutno udávat základní, nikoliv efektivní DDR, dělení osmičkou je převod z bitů na byty). U starších karet byl velký problém v tom, že karta se stejným názvem se objevila na trhu s různou šířkou sběrnice a značení bývalo dost slabé. Nejnovější "problémová" karta je v tomto ohledu Radeon X800GT a GTO, u nichž je ale šířka spojena i s velikostí paměti (128MB vs. 256MB). Neexistuje žádný způsob, jak zvětšit šířku sběrnice.

doplním že šířka paměťové sběrnice je fajn věc a hodí se sledovat zvlášť při kupování levných karet /verze LE, SE a podobně/ ale neurčuje vše. Například karta ATI x800gto byla levná a měla sběrnici 256bitů a po necelém roce vydala nvidia kartu 7600gt se šírkou 128bit a přesto je ve všem rychlejší...