Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem hlasitost MP3

zdravicko,
hledam nejaky soft ve kterem se mi podari zvysit hlasitost MP3 souborů. a chci se zeptat zkusenejsich jestli pri zvyseni hlasitosti dochazi k nejake ztrate/zmene kvality?
diky

Pokud pro změnu hlasitosti použiješ např. Mp3 Gain, ke změně kvality nedojde - nedochází k žádnémů překódování do wav a zpět. Citace manuálu:

Úprava hlasitosti bez ztráty na kvalitě

Špatná zpráva: MP3 Gain umí upravit hlastitost souborů mp3 jen po krocích 1.5 dB.

Dobrá zpráva: 1.5 dB je dostatečně malý krok pro naprostou většinu praktických účelů. Většina lidí může jen ztěži postřehnout změnu hlasitosti o 1 dB.

Další dobrá zpráva je, že tato úprava hlasitosti je bez jakýchkoli ztrát. Jinými slovy, jestliže upravíte mp3ku o -6 dB a pak změníte názor, stačí ji jen znovu upravit o +6 dB a dostanete naprosto stejný soubor, jakým byl před první úpravou.

Zde je technické vysvětlení proč nedochází k žádným ztrátám, a také proč nejmenší možná změna je 1.5 dB:

Formát mp3 ukládá informaci o zvuku po malých kouscích nazývaných "framy". Každý frame představuje zlomek sekundy zvuku. V každém framu je pole s "celkovou hlasitostí" . Toto pole je 8-bitový integer(takže jeho hodnota může být celé číslo od 0 do 255).

Když mp3 přehrávač dekóduje zvuk ve framu, používá pole s celkouvou hlasitostí ke znásobení vzorku dekódovaného zvuku číslem 2(gain / 4).

Tzn. když přidáte 1 do tohoto pole s hlasitostí ve všech framech v mp3ce, znásobíte fakticky amplitudu celého souboru číslem 2(1/4) = 119% = +1.5 dB.

Stejně tak , když odečtete 1 z celkové hlasitosti, vynásobíte amplitudu číslem 2(-1/4) = 84% = -1.5 dB.