Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem repro u notu

zdravim,
mam lifebook e6540, postupne mi nak zacali odchazet repracky, nejdriv proste obcas nehrali, ale ted uz nehrajou vubec. kdyz ale zatlacim tak akorat na membranu repracku, najednou hraje, nemate s tim nekdo skusenost? vypada to jako by byl urvanej dratek primo v repracku. predem dik za vsechny reakce, Ondra

hm, tak sem tam pripojil reprak z tchajwanske pecky za 20CZK :-D
facha to v pohode, akorat trochu nekvalitni, mimochodem, nevite na co je tam takovej ten malej okrovej kvadr? na kazdym repraku ma jiny oznaceni a na gme ani conradu sem to nenasel. myslim, ze to asi bude nakej kondik - musi tam bejt? co se maximalne muze stat?

aha, a to znamena co? ze bude chrastit, nebo ze se nak prorve? ted to funguje tak, ze sem odstranil ty okrovy blbosti a jeden sem zapojil primo (funguje) a druhej nefachal ani tak, tak sem misto nej dal tu pecku, a funguje to, akorat trochu potichu. takze jeden reprak je spatnej, to se asi neda nak previnout ne? nevim ani jakej vykon ma ten puvodni, ta stranka vyrobce je v japonstine.

Nemozes dat na imageshack.us fotku tej "pecky", alebo co presne je na nej napisane? Ak je to kondik tak je dolezity aby cez repro nesla nepretrzite jednosmerna zlozka prudu (ak je zosik unipolarny, co v NB IMHO je kedze nema k dispozicii dostatocne vykonne zaporne napatie). Predpokladal by som kondik na motherboarde ale mozno to riesia takto kvoli velkosti kondiku.

Ak je repro na priliz nizky vykon tak bude a) chrcat pri vyssej hlasitosti b)sa pri vyssej hlasitosti roztecie vinutie a mozes ho vyhodit c)sa pri vyssej hlasitosti roztrhne membrana.

Jo, je to opravdu kondík, ale kterej z nich je z toho NTB?
Pokud se nepletu, tak ten horní má kapacitu 220uF a ten spodní 150uF. Pokud tam budeš dávat jinej kondík, tak s obdobnou kapacitou, když bude vyšší, nic se nestane, i když může zde sloužit jako filtr na spodní frekvence, aby do repráku nešly zbytečně tóny pod 100Hz, jednak by to reprák zbytečně přetěžovalo (a zvyšovalo spotřebu) a stejně by to ten repráček nezahrál.

//edit: bacha, pokud bys dával jinej typ, tak tohle je SMT kondenzátor, na kterým ten proužek značí + (kladnou elektrodu), jinak se běžně označuje mínus.//

no nejhorsi je, ze sem ted zapomel od kteryho repraku je kterej, oba jsou z toho nb, ale u kazdyho repraku byl jinej. kdyz tam teda dam dva 220uF, nic nezkazim ne? jenom doufam, ze je tam narvu, ale snad jo. myslim, ze na jednu stranu proste dali mensi, pac se tam ten vetsi nevejde :-) je tam baterka. asi tam dam normalni elektrolity, tam je to jasny, kratsi nozicka a prouzek je minus ne?

Dal by som tam radsej taky kondik aky tam bol, pochybujem ze normalny elektrolyt takejto kapacity tam vopchas, su to IMHO tantaly a nie bezne elektrolyty, mozu mat mierne lepsie vlastnosti na taketo zapojenie.
Hlavne pozor na polaritu, a z hladiska polarity teda aj nie je jedno ktory drat z repro pojde kam do NB (neprehodit draty, nejaky ten "cerveny" by mal ist na plus toho kondiku, repro na minus kondiku a potom druha strana repro na nejaky ten cierny do NB (ak je to repro zapojene oproti zemi tak nejaky ten cierny drat ide na zem NB).

Zober ten original repro a poriadne si ho pozri. Nevidis kde je prerusene vinutie? Nie je prerusene len na konci - pri kontaktoch? Nemozes sa k tomu dostat a spravit to pajkou, prip. pri kontaktoch nadstavit kuskom tenkeho dratku z nejakej cievky?
Najlepsie je opravit original ako toto o co sa tam snazis, v ZX Spectrum som raz repro opravil, tusim sa mi vtedy aj podarilo nejako to rozobrat a dostat sa az k vinutiu a opravit to :-), za sociku nebola ina snaca take repro v ziadnej predajni vzivote nevideli :-D.

P.S. Skus sa opytat v autorizovaom servise pre tieto noteboky, mozno by ti vedeli objednat original repro.