Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Výroba" datového úložiště

Zdravíčko, přemýšlel jsem o nějakém datovém úložišti na doma (za co nejmenší peníz samozdřejmě). Ty komerční NAS jsou na můj vkus moooc drahé :(.
Je možná výroba malého datového úložiště? - ve stylu: zdroj, základní deska a HDD?

Momentálně mám v PC 4 HDD pro data (1TB, 1TB, 2TB, 2TB) a chtěl bych je hodit mimo PC.

Jaký procesor by měla "sestava" mít (rychlost)
Jak velikou paměť ram?
OS- asi něco od linuxu?

Je možné nastavit vypínání HDD při jijich nepoužívání? (aby se neopotřebovávaly)
Priorita asi bude i spotřeba - co nejmenší (při nečinosti HDD)

Základní deska by asi měla mít integrovanou grafiku (pro "ladění a nastavení"). Pokud nebude mít dostatek SATA konektorů, řešil bych to rozšiřující kartou přes PCI.
Rad bych měl místo nejméně pro 4 HDD, ideálně pro 6kousků.

Sdílení přes ethernet...

Je to reálné? Děkuji za jakoukoliv připomínku či odpověď :)

Jestli někoho zajímá, jak to dopadlo, tak jsem nakonec "dostal rozum" a objednal ten HP microserver NL40.
Přemluvil mě nakonec rychlý procesor, luxusně zpracovaná bedýnka (hlavně vnitřní úsporné rozmístění)...... Co jsem se díval na zahraniční fora tak se do prostoru pro mechaniku vlezou další dva 3.5" HDD (přídavná karta do PCI pro přidání SATA).
Takže bych tam mohl teoreticky narvat až 6Ks HDD pro data + 1Ks systémový (mám v plánu nějaký 2.5" disk s malou kapacitou (?) )
System bude asi windows home server (?) - ještě nevím, první o něm něco přečtu :)