Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vhodná linuxová distribuce jako virtualizační PC

Potřeboval bych radu. Jedná se o komerční využití a potřebovali bychom poradit jakou distribuci Linuxu využít na virtuály.
A jakou virtualizační aplikaci vůbec využít.
Pojedou ve virtuálu minimálně 3 stroje. (2x Windows 2008 R2 a 1x Linux s Oracle DB)

Přemýšlel jsem nad nějakou RedHatovou distro, jenže je celkem nesmysl to nějak mýchat. Nuceni jsme kvůli zákazníkům se učit se Suse. Ovšem zase na druhou stranu tento stroj je jen pro nás pro testování našich aplikací.

Napadlo mne například Centos nebo Scientific a k tomu buď Vmware nebo VirtualBox.

Ovšem dám na rady zkušenějšších. :)

Pokud na materskem systemu nechces neco podnikat (tak predstava je dosti zvracena), vykasli se na linux a pouzij rovnou hypervisor. VMWare ESXi. Jen to nemuzes na kdejakou skladacku. Ale v podstate kazdy serverovy system pod aktivni mainterence by si s tim mel rozumet.

z mého pohledu je na virtualizaci nejlepší použít virtualizační distribuci, např. proxmox. Ten je postaven na Debianu a aktivně vyvíjen a má velmi zajímavé vlastnosti.

na malou virtualizaci je výhodný single ESXi, ale přechod na vcenter je pak docela mastná záležitost.

VmWare Essential Kit stoji cca 500 EUR a da sa pouzit na 3 2-socket servery (nema Live Migration a ine vychtavky, ale ma vCenter) - Subscription is required. VMware vSphere Essentials includes vCenter Server Essentials and ESXi for 3 hosts, plus the following features: vCenter agents, 8-way vSMP, and Update Manager. vSphere Essentials is limited for use

tak ESXi je špička, ale do značné míry omezená - tím netvrdím, že nepoužitelná. Ale při stavbě clusteru je proxmox velmi dobrá volba za prakticky nulové náklady. A postaveno je to na otevřených technologiích, takže to běží prakticky na čemkoli, co má HW RAID řadič disků (není to nepřekonatelná podmínka, ale s ohledem na způsob užití bych zde nešetřil).

Tak já mám pole doma postavené na iSCSI úplně na jimém serveru, takže teoreticky bych mohl cluster vytvořit :-D. Ale zas to nebudeme přehánět, elektrika něco stojí.

Teď jsem se pídil po tom, co by mě stálo doplnění paměti na 32GB.. Mám esx4, protože pro verti 5 nemám kompatibilní HW, RAM v serveru jsou 566MHz DDR2 FB..
A ejhle, zjistil jsem, že než koupit 24GB paměti, tak je levnější koupit z druhé ruky základní desku (HW compatible), dva lepší procesory (Xeon řady 5300), taky z druhé ruky a do toho 32GB paměti DDR3 1333 a pořád to bude stát méně. No, možná napřesrok událám upgrade ;-).

Mě jde spíš o funkce, které využívám a výkonové testy. Nicméně cluster na domá v plánu nemám a 32GB RAM také nehodlám překračovat, tudíž zatím zůstanu věrný VMWare.

Jinak co se týče clusteru, pokud člověk netouží mít live migrace, ale pouze HA, tak to lze v pohodě naskriptovat i na standalone serverech.

Ja to chcem hlavne preto, ze ked dostanem od zakaznika ulhou spravit nejaky server nakonfigurjem si ho doma, otestujem a potom len exportnem do masiny ako virtual, ja uz proxmox davam v podstate vsade lebo potom nemam problem rozsirovat riesenie u zakaznika o dalsie servre, riesit zalohovanie, migraciu a pod.