Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno WinXP Home: aktivace?

Pořídil jsem si notebook od Asusu s předinstalovaným WinXP Home (aktivovány od výrobce). A teď ten zádrhel: Disk je rozdělenej na 3 oddíly, 1. skrytý s názvem Recovery, 2. FAT32 s WinXP Home a 3. FAT32 prázdný. Asus nedodává instalační CD, ale jen Recovery CD (a další s ovladači pro Win). Dle odpovědi prodejce se obnovení instalace z obrazu provede na FAT32.

Bude legální tohle? Chtěl bych zrušit 2. a 3. oddíl, vytvořit je znovu s jinou velikostí, ale hlavně je zformátovat NTFS. Pak bych si opatřil "normální" instalační CD WinXP Home (licenci mám) a nainstaloval. Akorát nevím, kde vzít sériový číslo a jestli půjde nějak přenést aktivace z těch původních Win. A zda je tento postup legální.

Pavel

1) seženeš originál cd od oem windows home -což snad není problém, ne ? stačí jakýkoliv cd s win xp home
2) co si poděláš s partišnama je Tvoje věc
3) při instalaci použiješ číslo co je dole nalepený na štítku zespod notebooku
4) aktivaci budeš muset na 50 procent udělat přes telefon, u notebooků tady v čr jde často aktivovat jenom jednou přes internet /nicméně to problém není jenom opruz/.Vysvětlíš že jde o notebook oni řeknou aha oem a zeptaj se na kolikati počítačíš je to ještě nainstalovaný a pak ti ten bulhar nebo řek nadiktuje číslo...

Tak jsem to vyřešil k maximální spokojenosti. Nejprve jsem si zazálohoval stávající instalaci (já vím, paranoia).

Restart, odstranění oddílu 2 a 3, znovu vytvoření oddílů 2 a 3 (2. 7,5 GB FAT32; 3. zbytek NTFS). Restart, F9 (nabootuje Recovery přímo z 1. skrytýho oddílu, není nutný CD), volba "jak to obnovit" se zněním "2. Recover WinXP to first partition only", obnova trvá jen 3,5 minuty. Restart a naběhly WinXP v "továrním nastavení" (tipuju něco jako sysprep -factory), doplnil jsem věci jako země, pásmo, rozložení, licence, účty, ... Bohužel 3. oddíl byl skrytý (nechápu proč), takže restart, odkrýt 3. oddíl, restart, přehodit písmena optické mechaniky a 3. oddílu, konverze 2. oddílu FAT32->NTFS. Teď už zbývá jen zvětšit 2. oddíl na úkor 3. oddílu (pokud to půjde: 2. má cluster 512 B a 3. má cluster 4 kB).

Jo a ten skrytej má jen 1,86 GB (to není tak moc).

Pavel

P.S.: Děkuji všem za jejich pomoc!

Problém byl s velikostí alokačních jednotek na 2. oddílu, který byly 16 nebo 32 kB (teď nevím) a já si nebyl jist, zda při konverzi FAT32->NTFS budou zachovány (to jsem nechtěl) nebo ne.

Proto jsem prvně vytvořil 2. oddíl velikosti 7,5 GB FAT32 (cluster 4 kB) a pak překonvertoval na NTFS (na NTFS je cluster 512 B místo 4 kB jak bych předpokládal)...

Pavel