Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 48-bitové LBA

Dobrý den.
Mám základní desku MSI pm8m-v a chci se zeptat, jestli podporuje 48-bitové LBA. Také používám windows 98se a moc by mě zajímalo, jestli existuje nějaká utilitka, nebo ovladač, který by zpřístupnil 48-bit LBA pod tímto windows. Chci si totiž pořídit 160gb HDD a nechci ho kouskovat na oddíly. Děkuji za případnou odpověd.

Kouskování na oddíly problémům s absencí 48bit LBA nezabrání. Pokud podpora pro 48bit LBA chybí, začne se po dosažení 128/137GB od počátku fyzického disku přepisovat opět disk od počátku.

Existuje testovací utilita ze serveru www.48bitlba.com (EnableBigLba, 160kB). Právě teď se mi ale hlásí server jako nedostupný.

Takze postupne:
za 1.) doska samozrejme 48bit LBA vie, to ti ale nepomoze, ptz.
za 2.) Win98SE samotne 48bit LBA nevedia, u W9x to musi podporovat ovladac chipsetu/IDE kontrollera, momentalne si nie som isty ci to VIA vo Win9x ovladacoch ma (mas tam predpokladam VIA chipset), ako uz sa pisalo vyssie pouzi utilitu aby si to zistil.
a nakoniec za 3.) Win9x tusim za ziadnych okolnosti nevedia pracovat s oddielom vacsim ako 128GB, takze aj keby si splnil bod 2.) (mal by si ovladace s podporou 48bit LBA), tak musis disk rozdelit na viac oddielov. Ak bod 2.) splneny nie je (ovladace nevedia 48bit LBA), tak sa pod Win9x ziadnym sposobom nedostanes na disku nad 128GB, ani rozdelenie disku by ti nepomohlo a pri pokuse o zapis nad fyzickych 128GB by sa ti prepisal zaciatok disku a tym by ti zmizol z disku aj prvy oddiel disku...

Takze lepsie kupit len 120GB disk, alebo prejst na Win2000 SP4 + enablebiglba tool, alebo prejst na na WinXP SP1 a vyssie.

Da sa to normalne naformatovat, FAT32 dovoluje teoreticky az 2TB particiu. Pre Win by som s FAT32 neprekracoval velkost particie 128GB (ako som uz pisal), ale 120GB ide vpohode.
Ak budes pouzivat fdisk tak zvol hned pri prvej otazke ze chces particiu na cely disk, ptz. fdisk ma chybu v prepoctoch ak by si to delil, prikaz format z W98 sice ti bude blbo ukazovat kapacitu (napr. "formatting 30GB..." ale formatuje spravne (je to vyjadrenie od MS takze to je proste tak, MS to nikdy neopravil, asi si povedali naco sak je to len blbe zobrazenie cisla, ale formatovanie funguje spravne).

Na windows 98se existuje patch který má umožnit podporu disků nad 137giga..Nikdy jsem ho nezkoušel a tuhle obskurdnost nikomu nedoporučuji, pokud patch selže přepíše se začátek disku a data v p*deli.Napsal to nějaký člověk čili ne microsoft.Najdeš přes google ale radím jdi s dobou a ber XP